Rada Miasta Lublin: PiS przeciwko nadaniu o. Wiśniewskiemu tytułu honorowego obywatela miasta

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Rada Miasta Lublin po raz pierwszy debatowała w czwartek zdalnie
Rada Miasta Lublin po raz pierwszy debatowała w czwartek zdalnie UM Lublin
Dominikanin ojciec Ludwik Wiśniewski oraz włoski okulista, prof. Giuseppe Guarnaccia zostaną honorowymi obywatelami Lublina. „Tak” uchwałom w tych sprawach powiedzieli w czwartek miejscy radni. Ale kandydatura o. Wiśniewskiego podzieliła dyskutantów. Padły słowa o „skandalu”.

Tytuł honorowego obywatela Lublina trafia w ręce osób, która swoją działalnością i postawą rozsławia Lublina, zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej. To rzadkie wyróżnienie, w latach 1994 – 2018 przyznano ich 13. Na liście są m.in. św. Jana Paweł II, prof. Norman Davis, ostatni prezydent na RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

W czwartek lista wydłużyła się o kolejne dwie osoby. Radni powiedzieli „tak” przyznaniu honorowych obywatelstw Lublina ojcu Ludwikowi Wiśniewskiemu oraz prof. Giuseppe Guarnaccia.

Ojciec L. Wiśniewski urodził się w 1936 r. w Skierbieszowie. Jest dominikaninem. Aktywnym działaczem opozycji demokratycznej w czasach PRL. – W raporcie Stasi z 1977 roku został zaliczony do 16 opozycjonistów najbardziej wrogich komunizmowi we wszystkich krajach Układu Warszawskiego – podkreślał Jacek Sobczak, współinicjator uchwały. I dodaje:

- Życiorys ojca Ludwika Wiśniewskiego jest przykładem wspaniałej służby Polsce, Lubelszczyźnie, niepodległości, wolności.

Ta kandydatura wywołała jednak kontrowersje. - Znamy zasługi ojca Ludwika Wiśniewskiego poczynając od końca lat 60 aż do budowy kościoła powszechnego w latach 1990-96 w Petersburgu – mówił Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu radnych PiS. Zastrzegł jednak:

- Niestety ojciec Ludwik Wiśniewski w swoich wypowiedziach po 1996 r. zachowywał się skandalicznie. W sprawie aborcji dopuszczał łamanie piątego o przykazania „nie zabijaj”.

Radny Piotr Gawryszczak zapowiedział w czwartek, że będzie głosował przeciwko nadaniu o. Wiśniewskiemu honorowego obywatelstwa. - Nie jest mi przyjemnie o tym mówić. Jeśli ojciec Ludwik Wiśniewski, kapłan, ksiądz kościoła katolickiego mówi o tym, że czasem lepiej jest zabić niż dopuścić do tego aby narodziło się dziecko, to coś jest nie tak – podkreślał radny PiS.

Warto przypomnieć, że dwa lata temu o. Ludwik Wiśniewski rzeczywiście wypowiedział się przeciwko projektowi ustawy „Zatrzymaj aborcję”. Autorzy chcieli zniesienia możliwości przerwania ciąży z powodu nieuleczalnej choroby płodu. Na łamach "Tygodnika Powszechnego" o. Wiśniewski nazwał go "faryzejskim i nieludzkim" a także "antychrześcijańskim". "Każdy, kto zetknął się z rodziną wychowującą niesprawne umysłowo lub fizycznie dziecko, dobrze wie, że przyjście na świat takiego dziecka jest trzęsieniem ziemi" - pisał dominikanin, podkreślając, że takie rodziny nie otrzymują w Polsce wystarczającego wsparcia, także finansowego. Zaproponował też, żeby polski Kościół stworzył fundusz, z którego będą wypłacane świadczenia dla takich rodzin.

- Połączył się pan z Radą Miasta Lublin a nie z synodem diecezjalnym

– odpowiadał radnemu Gawryszczakowi Dariusz Sadowski z klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka.

- Pan radny Gawryszczak jest bardziej święty od kościoła świętego, który nie zabronił ojcu Wiśniewskiemu wygłaszania kazań ani odprawiania mszy – dodał Zbigniew Targoński z klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka.

Dyskusja nabrała politycznego charakteru. – Chcecie mieć „swojego” bohatera, który wyraża się negatywnie o stronie związanej z Prawem i Sprawiedliwością – wytykał radnym koalicji Stanisław Brzozowski, radny PiS. I dodawał: - Chcemy postawić na piedestale osobę, która budzi kontrowersje.

Ostatecznie głosami radnych prezydenckich uchwała została przyjęta (19 głosów za). Przeciwko byli radni PiS (12 głosów).

Tytuł dla prof. Guarnaccia jednomyślnie

Prof. G. Guarnaccia jest jednym z najwybitniejszych specjalistów okulistyki na świecie. Urodził się w 1952 r. w Mesynie, we Włoszech. Przeprowadził 12 tys. operacji. Od 10 lat współpracuje z Lublinem. – Dzięki prof. Guarnaccia „marka Lublin” ulega wzmocnieniu w dziedzinie medycyny, okulistyki – tłumaczy prof. Robert Rejdak, kierownik Katedry Okulistyki UM w Lublinie.
Lublin jest, jako jedyne miasto w Europie, filią Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki w Lugano w Szwajcarii (ESASO), który założył prof. Guarnaccia.
W przypadku tej kandydatury radni byli jednomyślni (31 za).

Nie wiadomo jeszcze kiedy zostaną wręczone akty nadania honorowego obywatelstwa Lublina.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie