MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rada uczelni ponownie wskazała tylko dwóch kandydatów na rektora Uniwersytetu Medycznego

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
archiwum
Rada uczelni po raz kolejny nie wskazała kandydatury prof. Ryszarda Maciejewskiego na rektora uczelni. Tym samym o fotel rektora powalczą tylko prof. Dariusz Matosiuk i prof. Wojciech Załuska.

- Senat pozytywnie zaopiniował dwie kandydatury – prof. Dariusza Matosiuka, prorektora ds. nauki oraz prof. Wojciecha Załuski, dziekana Wydziału Lekarskiego, a następnie Rada uczelni wskazała tych dwóch kandydatów na rektora UM w Lublinie, na kadencję 2020-2024 - informuje dr n. med. Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

I wyjaśnia, że kandydujący na kandydata profesor Ryszard Maciejewski, dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego nie został zaopiniowany pozytywnie przez Senat Uniwersytetu Medycznego i nie został wskazany na kandydata na rektora przez Radę uczelni, na poniedziałkowym posiedzeniu.

Dlaczego? Rzecznik przypomina, że jest to autonomiczna decyzja członków rady, którzy wyrażają ją w głosowaniu tajnym. Na podstawie wyników głosowania Rada uczelni wskazuje kandydatów na rektora, przy czym nie ma obowiązku uzasadnienia pisemnego.

Przypomnijmy, że to powtórka sprzed kilku tygodni. Procedury musiały zostać powtórzone po tym, jak prof. Maciejewski odwołał się do ministra zdrowia. Jednak Rada uczelni ponownie nie wskazała jego nazwiska na kandydata na rektora. Sam prof. Maciejewski, z którym się skontaktowaliśmy, nie komentuje sprawy.

Przypomnijmy, że również terminarz wyborów musiał ulec zmianie. Tym samym 17 czerwca odbędzie się wspólne spotkanie przedwyborcze kandydatów, a same wybory w formie zdalnej - 23 czerwca. Tego dnia Kolegium Elektorów wybierze nowego rektora spośród dwóch kandydatów: prof. Matosiuka i prof. Załuskę.

Na Uniwersytecie Medycznym studiuje ponad 7 tys. osób na czterech wydziałach i 15 kierunkach. Oprócz polskich studentów uczą się tu od ponad ćwierćwiecza osoby z 57 krajów świata, m.in. z: USA, Tajwanu, Kanady, Norwegii, Szwecji, Indii. W tym roku lubelska uczelnia medyczna obchodzi 70-lecie działalności. Początek historii UM sięga 1944 roku, kiedy powstał Wydział Lekarski na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski