Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radio-Kurier: "Leśne Lato" z wizytą w Nadleśnictwie Tomaszów (ZDJĘCIA)

Jacek Słowik
Dźwięk ręcznej syreny alarmowej i głośny okrzyk powitania. W taki sposób kolejne "Leśne Lato" obudziło wszystkich śpiących jeszcze słuchaczy Radia Lublin i mieszkańców leśnictwa Pańków, w którym gościliśmy, dokładnie o godz. 9.00. Tym razem podczas spotkania udaliśmy się na wycieczkę po Nadleśnictwie Tomaszów.

Jak mawiał Hitchkock "film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi a potem napięcie powinno nieprzerwanie rosnąć". Jeśli odnieść tę zasadę do audycji radiowych to podczas wczorajszego programu Leśnego lata wszystko udało się idealnie. Na dobry początek usłyszeliśmy syrenę alarmow .a potem było już tylko ciekawiej. Walory nadleśnictwa z pasją starali się przybliżyć słuchaczom leśniczy z różnych tomaszowskich leśnictw.

I tak dzięki temu podczas programu mogliśmy dowiedzieć się od nadleśniczego Antoniego Rzeźnika, że tomaszowskie lasy są najbardziej wysuniętymi na południowy wschód kraju. Co więcej znajdują się tu najpiękniejsze lasy bukowe i jodłowe. Przy okazji posłuchaliśmy również o zaletach pszczelarstwa. - Jest to niesamowicie uspokajające i odprężające zajęcie - zapewniał nadleśniczy, który razem ze słuchaczami dochodził jakież to gatunki miodów produkowane są w lasach. Odpowiadamy: wrzosowy, spadziowy, lipowy, akacjowy i wielokwiatowy.

Oczywiście nie omieszkaliśmy również wypić kawy czy herbaty osładzanej właśnie takimi miodami. W międzyczasie przyjrzeliśmy się też rąbaniu drewna, posłuchaliśmy zespołu ludowego Tomaszowiacy oraz przejechali się bryczką i komarem III z 1973 roku. Podczas naszych leśnych szaleństw odwiedziły nas również różne służby, m.in. straż graniczna i policja. Mundurowi opowiadali o swojej pracy i zadaniach jakie mają do wykonania w leśnych ostępach. - Ściśle współpracujemy z leśnikami. Pilnujemy porządku przy granicy kraju, jednak proszę się nas nie obawiać kiedy przypadkiem natkniecie się na nas państwo podczas grzybobrania - uspokajała Małgorzata Oleszczuk ze straży granicznej. Policja również czasami współpracuje z leśnikami, jednak równie często sama patroluje uczęszczane szlaki turystyczne na roztoczu aby zapewnić tam bezpieczeństwo i spokój turystom.

Jednak poza ciekawostkami i zabawami pojawił się też wątek edukacyjny. W kilku słowach przybliżyliśmy prowadzoną w tym roku akcję “ Świadomi zagrożenia". Jest to kampania realizowana przeciwko nadmiernym pożarom lasów, a te niestety w 9 na 10 przypadków zaprószone zostają z winy człowieka. Ponadto również poznaliśmy aspekt turystyczny nadleśnictwa i dowiedzieliśmy się jakie ubranie należy zakładać do lasu. - Jest to oczywiście czapka, koszula z długim rękawem i długie spodnie. Taki strój powinien nas ochronić przed kleszczami - mówił Andrzej Kudlicki z lokalnej organizacji turystycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski