Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radio-Kurier: Na deptaku i na wycieczce (WIDEO, FOTO)

Jacek Słowik, dgf
Justyna Orłowska
Justyna Orłowska Małgorzata Genca
Pierwsza w tym roku Radio-Kurierowa wycieczka za nami. Na dobry początek razem z grupą słuchaczy Radia Lublin i Czytelników Kuriera wybraliśmy się do siedziby Teatru NN - Bramy Grodzkiej.

Czytaj więcej o tegorocznym Radio-Kurierze

- Znajdujemy się w pomieszczeniu, które jest częścią działu "Historia Mówiona". W tych czarnych skrzynkach zebrane są fragmenty relacji mieszkańców Lublina, którzy byli świadkami przemian naszego miasta - opowiadał grupie nasz przewodnik Marcin Fedorowicz z Teatru NN.

W czasie wycieczki wszyscy chętni mogli nie tylko posłuchać o tym jak kiedyś wyglądał Lublin, ale też za pomocą fotoplastikonu zobaczyć miasto na starych zdjęciach i pocztówkach. Podczas zwiedzania ośrodka bliżej poznaliśmy także historię lubelskiego miasteczka żydowskiego wokół Zamku, oraz przyjrzeliśmy się makiecie prezentującej dawny, polsko-żydowski Lublin.

- Najbardziej podobały nam się stare zdjęcia miasta - opowiadała Ola Misiarz, która przyszła na wycieczkę razem z 5-letnim bratem Kubą.

Na następną wyprawę wyruszymy w przyszłą środę. Gdzie? O tym napiszemy wkrótce.

Natomiast na deptaku Radio-Kurier miał dzisiaj ambitny i szczytny cel: przełamywać stereotypy. Pomogli nam w tym znakomici goście.

Najpierw zaprzeczyliśmy twierdzeniu, że mieszkając w Lublinie ciężko odnieść sukces. A właściwie zrobił to jazzowy zespół Dwootho, reprezentowany przez basistę Bartka Łuczkiewicza, który zagra w lipcu na belgijskim festiwalu Comblain-la-Tour za sprawą zwycięstwa w konkursie przedfestiwalowym.

Potem obaliliśmy tezę, wedle której muzyka awangardowa to bezcelowe popisy znudzonych klasyką kompozytorów. Profesor Jerzy Kutnik, amerykanista i współorganizator Roku Johna Cage’a w Lublinie (będziemy obchodzić go w 2012 roku) opowiadał nie tylko o gwiazdach wydarzenia, ale i o pomysłach tego artysty, jego drodze twórczej, wielkich ambicjach festiwalu i niechęci, jaką do amerykańskiego twórcy żywi wciąż środowisko "filharmoniczne".

Dwa kolejne spotkania - z Justyną Orłowską z Centrum Wolontariatu oraz Agnieszką Wiśniewską z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN pokazały, że: wciąż są ludzie, którzy bezinteresownie chcą pomagać innym (np. organizując w wakacje czas dzieciom z zaniedbanych dzielnic, jak ma to miejsce w przypadku Centrum Wolontariatu) i że Lublin może być dumny ze swej antytotalitarnej historii (za sprawą funkcjonujących u nas już w latach 70. drukarni drugiego obiegu).

A na koniec dowiedzieliśmy się od Iwony Przewor, organizującej Forum Kobiet Aktywnych, że wiejskie kobiety to wcale nie zahukane szare myszki, ale coraz częściej - innowacyjne i odważne bizneswomen.

W czwartek gościem Radio-Kuriera będzie kabaret Świerszczychrząszcz i filolog dr Lech Giemza.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski