Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni sejmiku przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubelskiego

Małgorzata Szlachetka
W obowiązującej nadal Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego nie ma mowy o gazie łupkowym, a jednak na Lubelszczyźnie szukają go teraz firmy z całego świata.
W obowiązującej nadal Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego nie ma mowy o gazie łupkowym, a jednak na Lubelszczyźnie szukają go teraz firmy z całego świata. Archiwum
Radni sejmiku przyjęli w poniedziałek Strategię Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (z perspektywą do 2030 roku). Za głosowało 19 radnych, przeciw było 11 członków klubu PiS. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ważnym tematem poniedziałkowego posiedzenia sejmiku było głosowanie nad przyjęciem Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (z perspektywą do 2030 roku).

O tym, że może to być głosowanie, które wzbudzi kontrowersje, było wiadomo od dawna, bo projekt strategii został wcześniej totalnie skrytykowany w czasie zjazdu okręgowego Prawa i Sprawiedliwości, a także przez Lubelską Radę Regionalną PiS.

Radny PiS: Strategia Rozwoju Województwa Lubelskiego na poziomie banału

– Nic nie wskazuje na to, abyśmy zagłosowali za strategią w takim kształcie. Uważamy, że to jest kilkaset tysięcy wyrzuconych w błoto. Dostrzegamy miałkość tego dokumentu – tak jeszcze przed rozpoczęciem się sejmiku mówił Andrzej Pruszkowski, były prezydent Lublina, a obecnie przewodniczący klubu radnych PiS w sejmiku.

Przed głosowaniem radny Pruszkowski przez ponad dwadzieścia minut argumentował, że nowa strategia jest zbyt ogólna.
- Jest stworzona na takim poziomie banału, że dziwię się, że zarząd województwa zechciał za to zapłacić - ironizował Andrzej Pruszkowski.

Radny Adam Wasilewski (PO) zauważył z kolei: - Zawsze powstanie problem, jak dalece doprecyzować dokument, aby uniknąć oskarżeń o ogólność sformułowań.

Marszałek Hetman: Nie zamykajmy nikomu drogi do środków unijnych

- Nie mając informacji, jakie będą za chwilę mechanizmy finansowania środków z UE, czy norweskich, piszemy strategię szeroko. Właśnie po to, aby nie zamykać nikomu drogi do środków unijnych - tłumaczył w czasie sesji sejmiku marszałek Krzysztof Hetman.

Jednocześnie podkreślał: - Nie bądźmy naiwni zakładając, że inwestorzy opierają się tylko na jednym dokumencie, czyli strategii województwa. W obowiązującej nadal strategii nie ma mowy o gazie łupkowym, a jednak na Lubelszczyźnie szukają go teraz firmy z całego świata. Nie wiemy, jakie branże pokażą się nam do 2030 roku.

Ostatecznie za strategią zagłosowało 19 radnych, 11 członków z klubu PiS było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

- Wiedziałem, jak PiS zagłosuje w tej sprawie. Mam przekonanie, że klub był na "nie" z powodów politycznych - powiedział Kurierowi po głosowaniu marszałek Hetman.

Jeszcze na sali obrad Krzysztof Hetman pytał w czasie dyskusji radnych z klubu PiS: - Czy nie jest tak, że teraz PiS głosuje przeciw strategiom we wszystkim sejmikach?

****
Lubelszczyzna musi mieć uchwaloną strategię, tak jak wszystkie inne województwa. Założenia Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (z perspektywą do 2030 roku) powinna być zgodna z planami rządu, ale też analogicznymi dokumentami przyjmowanymi na poziomie Unii Europejskiej. Dokument, w porozumieniu z ekspertami, przygotowywali urzędnicy marszałka Krzysztofa Hetmana.

282 wnioski w czasie konsultacji społecznych

Projekt Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego, który został przedstawiony radnym pod głosowanie, uwzględnia poprawki naniesione po etapie konsultacji społecznych. Konsultacje zaczęły się 25 kwietnia, a zakończyły 31 maja, w tym czasie urząd marszałkowski dostał 282 wniosków i uwag do strategii m.in. ze strony samorządów i organizacji pozarządowych.

Na co zwracano uwagę? Burmistrz Hrubieszowa zauważył m.in., że lubelska strategia nie ma powiązania ze strategiami sąsiednich regionów. Ta uwaga została uwzględniona, chociaż inne nie znajdowały zrozumienia u autorów projektu. Na przykład odrzucono postulat Lokalnej Organizacji Turystycznej Roztocze Tomaszów Lubelski o "ucywilizowaniu procesu przekraczania granicy”, co miałoby podnieść „turystyczną atrakcyjność województwa”. Odpowiedź autorów strategii w tej sprawie brzmiał: „Przedmiot wniosku nie należy do kompetencji i decyzji samorządu województwa”.

To tylko przykłady, bo raport sporządzony po etapie konsultacji społecznych nad strategią liczy 66 stron. Całość można przeczytać na stronie www.strategia.lubelskie.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski