Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radzyńska rezydencja rokokowa odzyskuje blask sprzed wieków. Prace remontowe są już na finiszu

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Urząd Miasta Radzyń Podlaski
Pałac Potockich to architektoniczna perła rokoko - nie tylko na skalę krajową, ale i europejską. Przez lata jednak na murach zabytkowego obiektu swoje piętno odcisnęły liczne zaniedbania. To się jednak zmienia – rozpoczęte wiosną 2021 r. prace remontowe są na ukończeniu, a dawne piękno pałac w pełni odzyska w czerwcu.

Jak przedstawia się aktualny stan prac remontowych?

- Na ukończeniu są prace związane z renowacją elewacji korpusu głównego. Zakończone zostały prace malarskie ryzalitu środkowego i części zachodniej. Obecnie dobiega końca remont części wschodniej południowej fasady i fragmentów nieobjętych wcześniejszym remontem, czyli części skrzydła wschodniego – mówi Anna Wasak, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Radzyniu Podlaskich.

Ale to nie koniec. Niedawno, bo w styczniu, rozpoczął się remont fasady północnej. Poddano renowacji zespół rzeźb korpusu głównego, autorstwa Jana Chryzostoma Redlera: kompozycję heraldyczną oraz rzeźbę niewolnika-Kozaka.

- Na początku grudnia ub. zainstalowano rzeźbę niewolnika-Turka, która została odtworzona, gdyż w czasie wojny zaginęła, pozostała z niej tylko noga z łańcuchem. Wykonano i zainstalowano rzeźby do alkierza wschodniego, zrekonstruowane w oparciu o przekazy ikonograficzne – opowiada Anna Wasak.

Rewitalizację przeszła także pałacowa infrastruktura: dziedziniec i mur oporowy. Dziedziniec jest utwardzany płytami granitowymi, ustawiono tam także stylowe latarnie. Zakończono również remont muru oporowego zamykającego dziedziniec pałacu od strony południowej.

- Około 20 lat temu mur był remontowany, ale powierzchowne prace nie przyniosły trwałego efektu. Okazało się, że stan muru jest dramatyczny, od strony dziedzińca trzeba było rozebrać jego koronę. Przeprowadzono uszczelnienie przez iniekcje – zdradza kulisy remontu Anna Wasak.

Zakończenie prac remontowych przewidziano na czerwiec 2023. Finisz zbiegnie się z rozpoczęciem obchodów 555-lecia uzyskania przez Radzyń Podl. praw miejskich. W czerwcu w mieście wystąpi Golec uOrkiestra, z kolei uroczysta inauguracja wyremontowanego pałacu odbędzie się 20 sierpnia. Z tej okazji planowany jest koncert zespołu Enej.

Prace remontowe finansowe są ze środków unijnych pozyskanych za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego oraz środków z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych, które pokryły wkład własny. Całkowita wartość projektu to 28,3 mln zł.
Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim został wybudowany w latach 1685-1709, a przebudowany w latach 1750-59. Po 1989 r. pojawiały się różne propozycje ratowania niszczejącego pałacu. Ostatecznie jednak w 2015 r. od Skarbu Państwa przejęło go miasto. Jaki ma plan na pałac? Już teraz mieści się tu Państwowa Szkoła Muzyczna oraz Archiwum Państwowe, ale plany są szersze:

- W pałacu znajdzie się strefa na działania kulturalne, dla młodzieży i seniorów. Znajdzie się także miejsce na działalność wystawienniczą, koncertową oraz kawiarnię z zapleczem – mówi Jerzy Rębek, burmistrz Radzynia Podlaskiego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski