Rafał Fedaczyński z AZS UMCS Lublin został wicemistrzem Polski w chodzie sportowym na 50 km

matariały prywatne
Rafał Fedaczyński (AZS UMCS Lublin) został w sobotę w słowackich Dudincach wicemistrzem mistrzem Polski w chodzie sportowym na dystansie 50 kilometrów. Wychowanek Unii Hrubieszów przegrał tylko z Rafałem Augustynem ze Stali Mielec, dla którego był to już siódmy złoty medal krajowego czempionatu w tej konkurencji.

Fedaczyński pokonał linię mety w czasie 3:56:31. Z kolei mistrz Polski uzyskał rezultat 3:47:42, broniąc tytuł wywalczony przed ponad rokiem. Na najniższym stopniu podium stanął natomiast Jakub Jelonek z Budowlanych Częstochowa (4:08:33).

- Cieszę się, że jest srebro mistrzostw Polski na dystansie 50 km. Niestety minimum na igrzyska olimpijskie brak, jednak po pewnych perturbacjach, jeszcze dzień przed startem myślałem, że nie wystartuję tutaj. Uważam więc ten występ za sukces do potęgi - podkreśla Rafał Fedaczyński, ósmy zawodnik igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Rekord życiowy 40-letniego Rafała Fedaczyńskiego na dystansie 50 km wynosi 3:46:05, a został ustanowiony 26 marca 2011 roku, również w Dudincach.

W mityngu Dudinská Päťdesiatka najlepszy był faworyt gospodarzy, mistrz olimpijski z Rio de Janeiro, Matej Tóth. Słowak z czasem 3:41:15 wysunął się na czoło światowych tabel chodu na 50 kilometrów. W rywalizacji pań na 50 kilometrów, triumfowała Agnieszka Ellward z Floty Gdynia (4:38:44), która wyprzedziła Antoninę Lorek z AZS-AWF Kraków (4:41:16 – rekord życiowy).

Pływaczki UMCS Lublin najlepsze w Akademickich Mistrzostwach...