Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raki szlachetne zamieszkały w rzece Włodawka. Zobacz zdjęcia z wypuszczania skorupiaków

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
W czwartek (27 października) odbyła się akcja wsiedlania raków szlachetnych do rzeki Włodawka. Akcja ma na celu odbudowanie populacji tych skorupiaków.

Eksperci wypuścili 200 sztuk skorupiaków podczas akcji odbudowywania populacji tych zwierząt na Lubelszczyźnie. Ekspert Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie dr Marcin Kolejko powiedział, że te zwierzęta już zamieszkują lubelskie wody, jednak nie tak gromadnie jak pół wieku temu. Stąd właśnie decyzja o zwiększeniu ilości osobników.

W okresie międzywojennym, Polska była największym eksporterem raków szlachetnych. Przyczynami jego wyginięcia były m.in. regulacje rzek, zmiany poziomu wody, a także dżuma racza przenoszona przez raki amerykańskie.

Rak szlachetny jest gatunkiem częściowo chronionym w Polsce. Wyróżnia się jednolitą bordowo-khaki barwą, a także jest większy od pozostałych gatunków. Mierzy do 20 centymetrów długości, nie licząc szczypiec. Żywią się głównie roślinnością i mięczakami.

- Rak szlachetny jest także padlinożercą, przez co określany jest czyścicielem rzek. Raki występują tam, gdzie jest czysta woda. Są wrażliwe na zanieczyszczenia, wysoką temperaturę i brak tlenu. Dlatego potrzebują miejsc z chłodniejszą wodą, lepiej natlenioną, z dobrym przepływem - powiedział Marcin Kolejko.

Z drapieżników które mogą zagrażać rakom najgroźniejsza jest wydra. A w okresie zrzucania skorupy, jest on najbardziej bezbronny. Wtedy każda większa od niego ryba jest dla niego zagrożeniem.

Skorupiaki najlepiej się czują w rzekach gdzie występuje dno żwirowe lub piaszczyste. "Wśród kluczowych czynników jest także możliwość kopania norek przy brzegu o głębokości ok. 15-20 cm, ponieważ w nich raki zimują" - dodał Kolejko.

To już trzecia akcja wysiedlania raków szlachetnych na Lubelszczyźnie zorganizowana przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie. Zapytany o powodzenie akcji Kolejko odpowiedział, że jest dobrej myśli w związku z tym by w przyszłości populacja skorupiaka rozwijała się na tym odcinku rzeki.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski