Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranigast, Ranic, Ranimax i inne leki na zgagę znikną z aptek? Europejska Agencja Leków reaguje

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
pixabay.com
Ranigast, Ranic, Ranimax i inne leki na zgagę i niestrawność mogą zupełnie zniknąć z aptek? Europejska Agencja Leków zaleciła zawieszenie zezwoleń na dopuszczenie do obrotu wszystkich leków z ranitydyną - informuje Radio Zet.

Europejska Agencja Leków ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) zaleciła zawieszenie zezwoleń na dopuszczenie do obrotu wszystkich leków z ranitydyną - informuje Radio Zet. Znane leki z ranitydyną wstrzymane w obrocie to m.in. Ranigast, Ranic, Ranimax.

Wiele leków z ranitydyną jest niedostępnych w krajach Unii Europejskiej - w tym także w Polsce - już od kilku miesięcy.

Sprawdź koniecznie

Decyzja o zawieszeniu zezwoleń na dopuszczenie do obrotu wszystkich leków z ranitydyną w Unii Europejskiej wynika z poziomu zanieczyszczenia N-nitrozodimetyloaminą (NDMA) - substancji, która jest klasyfikowana jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy dla ludzi. Uznano ją za potencjalne zagrożenie.

NDMA jest powszechna zarówno w środowisku człowieka, jak i w produktach spożywczych - grillowanych, peklowanych, wędzonych oraz konserwowanych solami azotowymi. Mogą znajdować się w żywności, a także w kosmetykach, produktach farmaceutycznych, dymie tytoniowym, wodzie pitnej, powietrzu, wyrobach gumowych.

Wykryto jednak, że w kilku lekach z ranitydyną jej poziom był zdecydowanie powyżej poziomów uważanych za dopuszczalne. Z powodu wielu niejasności Europejska Agencja Leków zaleciła zapobiegawcze zawieszenie tych leków w sprzedaży w krajach Unii Europejskiej. N-nitrozoaminy mają domniemane działanie kancerogenne. NDMA wywołuje zwykle nowotwory jelita grubego, wątroby, płuc, trzustki, żołądka, nerek, pęcherza moczowego, przełyku i języka. W badaniach na zwierzętach wykazano, że NDMA powoduje bardzo ciężkie uszkodzenia wątroby, owrzodzenie, krwawienie z jelit oraz działa drażniąco na błony śluzowe i skórę.

W ostatnich tygodniach Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzje o wycofaniu leków. Jakich leków nie powinniśmy zażywać i jakie są powody wycofania? Sprawdźcie.

Tych partii leków nie zażywaj. Mogą być niebezpieczne - zost...

Ranitydyna to lek blokujący połączenie się histaminy z receptorami histaminowymi H2, które znajdują się m.in. w żołądku. Ranitydyna zmniejsza podstawowe, ale też i poposiłkowe wydzielanie kwasu solnego. Zmniejszeniu ulega też wydzielanie w żołądku enzymu trawiącego białko - pepsyny.

Ranitydynę stosuje się w leczeniu czynnej chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy (w tym owrzodzenia wywołanego przez przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych), zespołu Zollingera i Ellisona, refluksowego zapalenia przełyku, dolegliwości żołądkowych (zgaga, niestrawność) niezwiązanych z organiczną chorobą przewodu pokarmowego oraz w zapobieganiu nawrotom choroby wrzodowej, jak również w profilaktyce dostania się kwaśnej treści żołądkowej do dróg oddechowych podczas znieczulenia ogólnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ranigast, Ranic, Ranimax i inne leki na zgagę znikną z aptek? Europejska Agencja Leków reaguje - Gazeta Pomorska

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski