Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking lubelskich dzielnic Otodom. Tu zielono, tam czysto

Piotr Nowak
Lubelskie dzielnice jakich nie znacie. Czechów Północny jak na dłoni (ZDJĘCIA Z DRONA)
Lubelskie dzielnice jakich nie znacie. Czechów Północny jak na dłoni (ZDJĘCIA Z DRONA) MDRON.PL
Mieszkańcy zrecenzowali każdą z 27 dzielnic Lublina. Prezentujemy wyniki rankingu Otodom

Które rejony Lublina są najatrakcyjniejsze? Zrecenzowali to sami mieszkańcy, którzy wzięli udział w Rankingu Dzielnic Otodom. Oceniali dziesięć parametrów, wśród nich poziom bezpieczeństwa, sąsiedztwo, zieleń, czystość, wygląd okolicy, dojazd, jakość spędzania czasu wolnego, dostępność sklepów, ceny towarów i usług oraz infrastrukturę dla dzieci.

Zobacz też: Lubelskie dzielnice jakich nie znacie. Z wizytą na Czubach Północnych (ZDJĘCIA Z DRONA)

Jednym z najważniejszych parametrów, które wzięli pod uwagę mieszkańcy było bezpieczeństwo. Ankietowani oceniali prawdziwość zdania: „Mieszkam w bezpiecznej okolicy i nie boję się wracać do domu po zmroku”. Najbezpieczniej spośród wszystkich lublinian czują się mieszkańcy Czub Południowych, którzy w skali od 1 do 7 ocenili je na 6.

W pierwszej trójce najbezpieczniejszych dzielnic znalazły się też Sławin z notą 5,91 i Węglin Północny, oceniony na 5,85. Tylko 3 dzielnice otrzymały noty niższe od „piątki”. Były to Kośminek (4,53), Tatary (4,88) i Kalinowszczyzna (4,98). Średnia ocena w mieście to 5,44. Daje to stolicy Lubelszczyzny 2. miejsce wśród 10 największych miast Polski. Liderem bezpieczeństwa jest Warszawa.

„Ludzie, którzy mieszkają w mojej okolicy są przyjaźni i uprzejmi” - nie wszyscy mieszkańcy zgadzają się z tym zdaniem. Najlepiej pod tym względem wypadł Węglin Południowy z oceną 5,64. Na podium znalazły się także Czuby Południowe (5,30) i Konstantynów (5,24), a oceny wyższe niż „piątka” padły także na Czechowie Północnym (5,19), Węglinie Północnym (5,17), Czechowie Południowym (5,11) i Ponikwodzie (5,08).

Nie bez znaczenia dla jakości życia w każdym mieście jest zielone otoczenie. Najlepiej oceniona pod tym względem została dzielnica Szerokie, która otrzymała notę 6,35. Na podium znalazłyby się jeszcze Węglin Południowy (6,29) oraz Rury (6,23). Na przeciwległym biegunie, z najsłabszym wynikiem jest ocenione na 3,71 Stare Miasto. Oceny niższe od „piątki” zanotowano także w Śródmieściu (4,57) i Za Cukrownią (4,63).

Lublin okazał się nie tylko jednym z najbardziej zielonych dużych miast w kraju, ale i najczystszym spośród całej dziesiątki największych miejscowości. Pod tym względem najlepiej wypadły dzielnice Konstantynów, oceniony na 6,03 i Czuby Południowe, które otrzymały równą „szóstkę”. Ostatnie miejsce na podium zajął Wrotków, z oceną 5,87.

Która z dzielnic jest najbardziej zadbana? Najlepszy wynik uzyskał Czechów Południowy, który otrzymał ocenę 5,60. Wśród najbardziej zadbanych rejonów Lublina są także Konstantynów (5,51) i Ponikwoda (5,50).

Najlepsze możliwości komunikacyjne w Lublinie mają mieszkańcy Kalinowszczyzny, ocenionej na 6,16, Starego Miasta, które osiągnęło wynik 6,14 i Konstantynowa (6,13). Co najmniej „szóstkę” otrzymał też m.in. Felin (6,0).

Dostępność miejsc kultury, kawiarni i restauracji całkiem dobrze oceniona została na Starym Mieście (5,54) oraz w Śródmieściu (5,27). Aż dwie dzielnice otrzymały ocenę niższą od „trójki”. To Hajdów-Zadębie (2,91) i Tatary (2,95).

Wśród 10 największych miast w kraju pod względem wygody robienia zakupów Lublin zajął 4. miejsce. Wśród dzielnic stolicy Lubelszczyzny najlepiej wypadł Konstantynów, z bardzo wysokim wynikiem 6,71. Najniższe oceny otrzymało Stare Miasto (4,92).

W rankingu badano także zadowolenie mieszkańców z panujących w okolicy cen towarów i usług. W tej kategorii Lublin jest na 1. miejscu wśród 10 największych miast w kraju. Jak wskazują wyniki, najbardziej zadowoleni z cen produktów i usług są mieszkańcy Kośminka (5,53), Kalinowszczyzny (5,24) i Konstantynowa (5,21).

Najgorzej pod tym względem jest natomiast na Starym Mieście (3,69), w Śródmieściu (4,44) i w dzielnicy Hajdów-Zadębie (4,54). Wśród dzielnic Lublina najlepiej infrastrukturę dla dzieci oceniają mieszkańcy Kalinowszczyzny, która otrzymała notę 6,24, Felina (6,12) i Czechowa Południowego (6,09). Najniżej ocenione zostało znów Stare Miasto (4,0).

Twórcą rankingu jest serwis Otodom. W badaniu przeprowadzonym wspólnie z OLX i pod nadzorem agencji badawczej PBS, wzięło udział ponad 140 000 Polek i Polaków. Wśród respondentów znalazło się 1982 mieszkańców Lublina.

Dni otwarte

Najciekawsze projekty mieszkań w najlepszych lokalizacjach poznamy podczas Dni Otwartych Deweloperów. Oferty będzie można oglądać 25 i 26 listopada (sobota, niedziela) w godz. 10 - 15. Udział w akcji potwierdziły firmy TBV i Willowa II z Lublina. Mapa inwestycji z całej Polski dostępna jest na stronie dnideveloperow.pl.

Otwarcie Skende Shopping w Lublinie: Wielu klientów zainteresowanych promocjami [ZDJĘCIA, WIDEO]
Druga Dycha do Maratonu 2017. Wystartowało ponad 1500 osób. Oglądaj ZDJĘCIA BIEGACZY (cz. I)
Lubelskie VIP-y w charytatywnym spektaklu "Siedem razy Lublin" (ZDJĘCIA)
Zaginieni z woj. lubelskiego. Policja prosi o pomoc. Czy rozpoznajesz te osoby? (ZDJĘCIA)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski