Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport komisji ESK 2016 bez konkretów

Paweł Franczak
Mnóstwo kurtuazji - żadnych konkretów. Raport komisji wybierającej Europejską Stolicę Kultury opublikowany w czwartek na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozczarowuje.

"Ambitny", "dobry", "profesjonalny", "doskonały", "precyzyjny", "przekonywający" - od takich określeń aż roi się w dokumencie przygotowanym przez trzynastoosobowe jury. Obdarzono nimi wszystkie pięć miast-finalistów. Nie ma jednak wciąż jasnej odpowiedzi na pytanie: "dlaczego wygrał Wrocław?". Wiadomo jedynie, że "wniosek Wrocławia najlepiej odzwierciedlała cele i kryteria Europejskiej Stolicy Kultury oraz posiada najlepszy potencjał dla skutecznej realizacji obchodów."

Przeczytaj cały raport komisji wybierającej Europejską Stolicę Kultury

- Nie dowiedziałem się z raportu, dlaczego Wrocław został Stolicą Kultury. Nie dowiedziałem się z raportu, dlaczego Lublin Stolicą Kultury nie został. Dowiedziałem się tylko, że decyzja komisji nie była jednogłośna, jak mówiono 21 czerwca, w dzień decyzji - mówi Michał Karapuda, z-ca dyrektora Wydziału Kultury UM.

Przypomnijmy, że 21 czerwca w Warszawie przewodniczący komisji Manfred Gaulhofer, (a później wszystkie oficjalne źródła) podawał, że Wrocław wybrano jednogłośnie. Raport twierdzi zaś, że "większa część komisji" byłą za Wrocławiem.

Zawód byłby może mniejszy, gdyby nie to, że podobny dokument po pierwszej fazie konkursu zawierał listę atutów i wad miast-kandydatów oraz popełnionych przez nie błędów. Tym razem nie ma ani słowa o jakichkolwiek niedociągnięciach. Są za to komplementy, jak ten: "Komisja była zdania, że wszystkie 5 miast można już uważać za "zwycięzców" konkursu ESK oraz podkreśliła swój wielki podziw dla ich pracy."

Czytaj o staraniach Lublina o ESK 2016

Lublin pochwalono za:

- Sposób, w jaki tytuł wniosku "Miasto w dialogu", przeniknął każdą część koncepcji Lublina jako miasta wschodniego pogranicza Unii Europejskiej, dogodnie położonego, by wnieść większy wkład w dialog międzykulturowy, ułatwić rozprzestrzenienie się strategii europejskich i zbudować most w stronę wschodnich sąsiadów UE.

- Długoterminową perspektywę precyzyjnie przygotowanej koncepcji, zbudowaną na inicjatywach kulturalnych, które władze miasta realizowały od kilku lat, a które sięgają poza rok 2016, z głównym planem obejmującym okres do 2020 r.

- Wolę miasta sprostania najwyższym europejskim standardom, zamysł ujęcia wydarzenia Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, jako "biletu do współczesnej Europy" i zobowiązanie do realizacji głównych elementów programu w przyszłości, bez względu na to, czy miasto dostanie tytuł, czy też nie.

- Decydującą rolę wielu spośród młodych ludzi, szczególnie studentów zamieszkujących miasto, którą odgrywali w rozwijaniu programu kulturalnego, zainspirowaną pod znaczącym przewodnictwem artystycznym. Komisja pochwaliła program miasta jako konkretny, solidny, prosty i profesjonalny.

- Szerokie wsparcie mieszkańców oraz wszystkich ciał politycznych i administracyjnych miasta, włącznie z władzami i obywatelami miast z sąsiednich państw Europy Wschodniej.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski