Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport koronawirusowy: Już 40 tys. zakażeń od początku epidemii. To tyle, ile jest mieszkańców Świdnika

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Łukasz Kaczanowski / archiwum
Koronawirus nie zwalnia tempa. Do tej pory w naszym regionie z powodu zakażenia zmarło 705 osób. W tym tygodniu wśród ofiar był 38-latek.

Ponad 1,1 tys. osób dowiedziało się o zakażeniu koronawirusem. Najwięcej w Lublinie i pow. krasnostawskim. Sanepid poinformował też o ośmiu nowych ogniskach w naszym regionie. Są to m.in. oddział chorób zakaźnych dziecięcych w szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie, oddział otolaryngologii SPSK4, zakład pracy nr 2 w Karczmiskach, oddział ginekologiczno-położniczy w Tomaszowie Lubelskim.

W ciągu ostatniej doby zmarły 32 osoby, w wieku od 53 do 86 lat. Łącznie od początku epidemii zmarło w naszym regionie już 705 osób. Wojewoda informował w środę, że od 20 października obserwujemy zauważalny wzrost liczby zgonów wśród pensjonariuszy DPS. Od początku pandemii jest to 79 osób na 673 zgonów w woj. lubelskim. Co stanowi ponad 10 procent.

- Obecnie w woj. lubelskim dostępnych jest prawie 2 tys. łóżek na oddziałach zakaźnych. Do końca listopada ma być ich blisko 2400. W związku ze wzrastającą liczbą zgonów, jednym z ważniejszych działań w najbliższym czasie będzie rozwijanie kolejnych łóżek respiratorowych - mówił Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Dodatkowe 480 łóżek natomiast pojawi się w szpitalu tymczasowym, który jest właśnie urządzany w Targach Lublin. Będzie on filią SPSK1. Prace adaptacyjne odbywają się zgodnie z harmonogramem. Powstały ścianki działowe, na miejscu są kontenery z sanitariatami, trwa montaż instalacji tlenowej w budynku, na zewnątrz są już fundamenty pod zbiornik z tlenem.

- Procedury odbioru zaplanowane są w okolicach 28-30 listopada, tak żeby na przełomie listopada i grudnia szpital mógł zafunkcjonować - informuje Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Są też dobre wiadomości, do tej pory spośród 40 tys. zakażonych w naszym regionie, wyzdrowiało 23 tys. osób. Ozdrowieńcy mogą podzielić się swoim osoczem, które zawiera przeciwciała i wspomaga leczenie aktualnie chorych na covid-19. Przypomnijmy, że dawcą może być osoba, która przechorowała covid-19 i minęło 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji. Ważne, żeby to była osoba zdrowa, w wieku 18-65 lat. Więcej informacji pod numerem telefonu 509 169 059.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski