Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport: Lublin średniakiem na tle 12 polskich metropolii

Piotr Nowak
Pierwszy raport o polskich metropoliach ukazał się w 2007 r. Lublin jest w nim uwzględniany od 2011 r.
Pierwszy raport o polskich metropoliach ukazał się w 2007 r. Lublin jest w nim uwzględniany od 2011 r. Anna Kurkiewicz
Lublin, stolica naszego regionu, jest słabo rozpoznawalny, ale mieszkańcom żyje się dobrze - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej PwC.

PricewaterhouseCoopers opublikował raport o sytuacji 12 polskich metropolii w 2015 r. Badacze wzięli pod uwagę siedem obszarów. Lublin odnotował wzrost w pięciu: kapitale ludzkim i społecznym, jakości życia, atrakcyjności inwestycyjnej, infrastrukturze i finansach. Do poprawy są sprawność działania instytucji miejskich i wizerunek. Ten ostatni wpływa na liczbę turystów i decyzje biznesowe. - Ludzie na świecie bardzo często nie wiedzą o istnieniu Lublina, a powinni. Nad tym trzeba pracować - podkreśla prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC i autor raportu.

Sprawdzian szóstoklasisty 2016 po raz ostatni (WIDEO)

Problemem są ograniczone fundusze. Miasto nadal dużo inwestuje w infrastrukturę, żeby nadrobić 20-letnie zapóźnienia. - Nie zapominamy o promocji. Będziemy się reklamować we Wrocławiu podczas Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r., w przyszłym roku podczas obchodów 700-lecia miasta i mistrzostw piłkarskich Europy w kategorii do 21. roku życia - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Pod względem rozwoju znajdujemy się na poziomie Rzeszowa. Lepiej wypadają kolejno: Trójmiasto, Poznań, Katowice, Kraków, Wrocław i Warszawa. Lublin pozostaje z tyłu pod względem dochodów, inwestycji i aktywności gospodarczej mieszkańców. Znajduje się w gronie czterech miast o największym bezrobociu. - Lublin to cały czas miasto szans. Jest tu potencjał, ale wciąż nie jest wykorzystany - mówi prof. Orłowski. Jednak nasza pozycja rośnie.

Twórcy raportu zwracają uwagę na dobry stan środowiska naturalnego, wysoką jakość usług medycznych i stosunkowo łatwy do nich dostęp, a także dobrą komunikację i płynny ruch uliczny, wysoką skuteczność w pozyskiwaniu środków unijnych oraz dużą aktywność instytucji pozarządowych.

- Lublin to miasto gospodarczego sukcesu - twierdzi prof. Orłowski. W latach 2005 - 2014 realny wzrost PKB w Lublinie wyniósł 41 proc. Wyższy miały tylko Rzeszów (58 proc.) i Wrocław (45 proc.). W tym czasie wzrost PKB w kraju wyniósł 35 proc. Znaki rozpoznawcze Lublina to wysoka aktywność społeczna i wykształcenie.

- Na tym etapie to kapitał społeczny jest najważniejszy. W związku z tym Lublin ma przed sobą naprawdę dobre możliwości rozwoju - mówi ekonomista. Sprzyjać temu będzie trwająca w mieście rozbudowa powierzchni biurowej i magazynowej.

- Miasto wydało już 110 mln zł na infrastrukturę dla biznesu na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i poza nią. Teraz nie ma problemów z pozyskaniem miejsca pod inwestycje - mówi Krzysztof Żuk.

Lublin na zdjęciach satelitarnych kilka lat temu i obecnie cz. 3
Plac Litewski na archiwalnych zdjęciach. Zobacz jak się zmieniał
Samotna matka spod Poniatowej prosi o pomoc. "Będę wdzięczna za każdy kąt do życia"
Kobiety poszukiwane przez lubelską policję. Kto je rozpoznaje? (ZDJĘCIA), cz. V
Nowakładka połączy Świt z Łęgami (ZDJĘCIA)


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski