Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport Roztoczańskiego Parku Narodowego. Nęka nas susza. Potrzebne są spokojne, długotrwałe opady

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Nad popularnymi stawami "Echo" w Zwierzyńcu. Bywały lata, że brakowało w nich wody
Nad popularnymi stawami "Echo" w Zwierzyńcu. Bywały lata, że brakowało w nich wody Bogdan Nowak
Wystarczyły dwa suche miesiące wiosny i nasze zasoby wodne ponownie skurczyły się w alarmujący sposób. Może to mieć negatywne skutki dla ludzi i zwierząt. Wynika to z raportu opublikowanego ostatnio przez Roztoczański Park Narodowy. Podsumowano w nim pierwsze półrocze 2022 roku.

- W maju mieliśmy tylko 25 proc. średniej normy opadów dla tego miesiąca. Bardzo suchy był także czerwiec – przypomina Przemysław Stachyra, kierownik Roztoczańskiego Centrum Monitoringu i Nauki RPN. - W efekcie w wielu miejscach możemy obserwować suszę glebową. Tak jest w całym regionie. Nie wolno tego lekceważyć. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby wodę zatrzymać w ekosystemie.

Deficyt wody

Jest się czym martwić. Przemysław Stachyra uważa, że jeśli chodzi o zasoby wodne „jesteśmy w punkcie krytycznym”. Argumentów mu nie brakuje. Od kilku miesięcy poziom wód w podziemnych złożach kredowych spada przecież średnio o kilka centymetrów tygodniowo. Wynika to także z raportu opublikowanego ostatnio przez pracowników RPN (przygotowali go Bogusław Radliński, Przemysław Stachyra i Zbigniew Maciejewski).

Autorzy tego dokumentu przypomnieli, iż jeszcze w ub. roku suma opadów była najwyższa od lat (stanowiła 130 procent średniej wartości). Jednak niewiele to zmieniło. Dlaczego? Kłopoty zaczęły się w maju 2022 r.. Był to miesiąc wyjątkowo ubogi w opady (suma miesięczna wyniosła: 27,4 mm i jest wartością najniższą w historii pomiarów prowadzonych przez RPN). Za mało padało także m.in. w czerwcu. Miesięczna suma opadów w stanowiła wówczas 38 proc. średniej dla tego miesiąca.

- Ten negatywny trend był potęgowany. Ruszył przecież okres wegetacji roślin. One potrzebują naprawdę dużo wody. W efekcie pierwsze półrocze 2022 roku zakończyło się deficytem opadowym wynoszącym ponad 110 mm, co stanowi prawie trzecią część normy opadowej dla tego okresu – tłumaczy Przemysław Stachyra.

A w raporcie RPN zauważono także: „Ewidentną suszę pogłębiały bardzo wysokie wartości temperatury panujące w drugiej połowie czerwca przy braku opadów i stosunkowo niskiej wilgotności powietrza”.

Efekt? Poziom wód podziemnych w utworach kredowych obniżył się w ostatnich miesiącach o 35 cm. Podobnie jest także w poziomie czwartorzędowym. To niepokojące.

- Wody podziemne mamy dosyć płytko pod powierzchnią. Zasilają one głównie rzeki – przypomina pan Przemysław. - Natomiast z warstwy kredowej woda pobierana jest np. przez nasze studnie. Jest to woda pitna. Jej ilość i jakość ma dla nas ogromne znaczenie. Ogólnie jednak wody zaczyna brakować wszędzie. Skutki suszy mogą być katastrofalne dla ludzi, lasów i całego środowiska przyrodniczego

Jaka tam susza!

Co można w tej sytuacji zrobić? - Powinniśmy dbać o naturalne zbiorniki retencyjne, bory bagienne, łąki oraz doliny rzeczne, gdzie woda jest dłużej przechowywana, dzięki czemu może przesiąkać do głębszych warstwa gleby – apeluje Przemysław Stachyra. - Nie należy ich niszczyć, osuszać. Warto też myśleć o tym co się robi. Po prostu nie marnujmy wody. Chodzi np. o niepotrzebne polewanie trawników, zbyt częste mycie samochodów, kopanie rowów w nieodpowiednich miejscach. Wodę po prostu musimy oszczędzać. Bo zaszkodzimy sobie i przyszłym pokoleniom.

Ważne jest także coś innego. - Ludzie często mówią: jaka tam teraz susza, skoro co jakiś czas są burze i leje jak z cebra! – mówi Przemysław Stachyra. - Tyle, że intensywne, krótkotrwałe opady deszczów niewiele pomagają. Są one zwykle lokalne, punktowe. Woda wówczas spadnie i odpłynie lub wyparuje. Potrzebne są długotrwałe, spokojne opady. Ze względu na zmiany klimatyczne takich jest coraz mniej. A tylko wówczas woda będzie mogła przesiąknąć do głębszych warstw.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski