Raport Szlachetnej Paczki. 1,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a będzie znacznie gorzej

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Raport Szlachetnej Paczki. 1,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a będzie znacznie gorzej
Raport Szlachetnej Paczki. 1,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a będzie znacznie gorzej Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Udostępnij:
Szlachetna Paczka wydała nowy Raport o Biedzie. Wynika z niego, że w ubiegłym roku w skrajnym ubóstwie żyło aż 1,5 milina Polaków. A będzie jeszcze gorzej. W dokumencie czytany, że na skutek pandemii koronawirusa skraje ubóstwo dosięgnie 3,7 miliona rodaków, czyli 10 proc. społeczeństwa.

1,5 miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie

Autorzy raportu wskazują we wstępie do dokumentu, że „trudno mówić dziś o biedzie w Polsce bez kontekstu pandemii”. Zwracają jednak przy tym uwagę, że w 2019 roku – zanim ktokolwiek w Europie usłyszał o nowym wirusie – ze skrajnym ubóstwem borykało się ponad 1,5 miliona Polaków.

Owo „skrajne ubóstwo” rozumieć należy jako przekroczenie tzw. minimum egzystencji, szacowanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS).

W raporcie czytamy, że życie poniżej tego minimum „stanowi zagrożenie dla psychofizycznego rozwoju człowieka i codzienne doświadczenie ponad czterech procent obywateli naszego kraju”.

Szacuje się, że do końca bieżącego roku wzrośnie liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie w wyniku wzrostu bezrobocia i spadku PKB spowodowanych pandemią koronawirusa (szacunki MFW) wzrośnie do 3,7 mln (10 proc. populacji).

Krucha stabilności finansowa

Bezpieczeństwo ekonomiczne to pojęcie abstrakcyjne, nie tylko dla osób żyjących na granicy ubóstwa, ale także dla tych, którzy na co dzień zdają się nie mieć aż takich problemów. Ich stabilność finansowa jest bowiem bardzo krucha: co czwarty Polak nie posiada żadnych oszczędności, zaś wśród tych, którzy je mają, jedynie co drugi byłby w stanie przeżyć dzięki nim dłużej niż miesiąc.

Starzejące się społeczeństwo, niskie emerytury

W raporcie czytamy, że Polacy – pod wieloma względami – żyją „z dnia na dzień, a do tego nieubłaganie się starzeją”.
Obecnie w naszym kraju mieszka w tej chwili siedem milionów ludzi, którzy ukończyli 65. rok życia. To jedna piąta społeczeństwa. Jeszcze trzydzieści lat temu takich osób było niemal o połowę mniej niż dziś.

Zdecydowana większość z nich to emeryci. Co trzeci pobiera emeryturę niższą niż 1800 zł.

Przemoc i ubóstwo wśród młodych

Problemy dotyczą także młodych ludzi. Blisko jedna trzecia badanych nastolatków przyznała, że w ciągu ostatniego roku przynajmniej raz doświadczyła agresji lub przemocy ze strony rówieśników. Odsetek uczniów deklarujących zadowolenie z życia spadł między 2015 a 2018 rokiem o siedem punktów procentowych.

Ubóstwa doświadczyło ponad 900 tys. dzieci, a 300 tys. żyje w jego skrajnej formie.

12 zł na osobę, brak dostępu do bieżącej wody

Średni dochód na osobę w rodzinach objętych wsparciem Szlachetnej Paczki to – po odliczeniu stałych kosztów utrzymania – 12 zł na dzień. „Średni” oznacza, że w wielu rodzinach kwota ta jest znacznie niższa.

W raporcie czytamy, że co szósta rodzina, która otrzymuje pomoc Szlachetnej Paczki, żyje bez dostępu do łazienki. 6 proc. nie ma bieżącej wody.

W 84 proc. rodzin, które otrzymały pomoc Szlachetnej Paczki, żyje przynajmniej jeden dorosły niepełnosprawny.
Co trzeciej z nich nie stać na pokrycie comiesięcznych kosztów leczenia, w tym na wykup leków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: Raport Szlachetnej Paczki. 1,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a będzie znacznie gorzej - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie