Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratownicy medyczni protestują. Chełm: „Na 12 karetek nieobsadzone są cztery”

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Archiwum
Ratownicy medyczni z Chełma przyłączyli się do ogólnopolskiego protestu. Blisko połowa z nich przekazała pracodawcy zwolnienia lekarskie. O wyższe wynagrodzenia i poprawę warunków pracy upomnieli się też ratownicy z Zamościa i Biłgoraja. Ostrzegają, że jeśli ich postulaty nie zostaną zrealizowane, jesienią część karetek nie wyjedzie do pacjentów, bo nie będzie miał w nich kto pracować.

– Pierwsze zwolnienia lekarskie od ratowników zaczęły wpływać 21 sierpnia – relacjonuje Tomasz Kazimierczak, dyrektor Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie. – W chwili obecnej z 74 ratowników na kontrakcie i 40 na etacie, na zwolnieniach jest 33 z pierwszej i 14 z drugiej grupy. A to oznacza, że na 12 karetek nieobsadzone są cztery: w Żółkiewce, Urszulinie, Siedliszczu i Woli Uhruskiej – wylicza dyr. Kazimierczak.

Dyrektor w połowie sierpnia dostał pismo z oczekiwaniami płacowymi od związków zawodowych. – Nie jesteśmy w stanie ich spełnić – mówi Tomasz Kazimierczak.

Protest w Chełmie to część ogólnopolskiej akcji. W ubiegłym tygodniu m.in. o wyższe wynagrodzenia upomnieli się ratownicy z Zamościa – 13 z nich poszło na zwolnienia lekarskie. – W powiecie biłgorajskim z czterech karetek systemowych jeżdżą obecnie trzy – także z powodu zwolnień lekarskich, na których przebywa 12 ratowników – wylicza Grzegorz Krzyżak, związkowiec ze stacji pogotowia w Zamościu.

– U nas na razie trwają rozmowy z pracodawcą, liczymy, że uda nam się wypracować porozumienie – mówi Grzegorz Strojek, ratownik medyczny i przedstawiciel związku zawodowego w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Lublinie.

Ratownicy walczą przede wszystkim o wyższe zarobki. – Chcemy po prostu zarabiać godnie. Dziś dostajemy około 3500 zł na rękę, a przecież od nas często zależy ludzkie życie – zaznacza Grzegorz Strojek.

Wynagrodzenia są zróżnicowane. Grzegorz Krzyżak zaznacza, że w zamojskiej stacji są ratownicy zarabiający 3770 zł brutto.

Postulatów jest więcej. – Chcielibyśmy na wzór pielęgniarek mieć własny samorząd zawodowy. Od kilku lat nam to obiecują, ale na obietnicach się kończy – zaznacza Strojek.

– Walczymy też, żeby ratownicy zarabiali tyle samo – niezależnie od tego, czy mają licencjat czy są po dwuletnim studium. Wykonują przecież taką samą pracę – dodaje Grzegorz Krzyżak.

Protestujący ratownicy ostrzegają, że w przyszłości skala problemu może być znacznie większa. – Ludzie nie chcą wykonywać tej pracy, bo jest trudna i odpowiedzialna, a zarobki porównywalne do tych na kasie w markecie. Młodzi nie przychodzą, a ci, którzy już pracują, powoli rezygnują. Nie ma wymiany pokoleniowej. Już teraz nie ma kto wsiadać do karetek, mimo że pracujemy po 250-300 godzin miesięcznie. A będzie jeszcze gorzej – ocenia Grzegorz Strojek.

Co z pacjentami?

Dyr. Tomasz Kazimierczak zaznacza, że bezpieczeństwo mieszkańców Chełma i okolic nie jest zagrożone. – W krytycznych sytuacjach będą nas wspomagały ościenne pogotowia – podkreśla.

– Potrzeby są zaspokojone dzięki innym zespołom oraz współpracy w obrębie tego rejonu operacyjnego – zapewnił też wczoraj wojewoda lubelski Lech Sprawka. I dodał: - We wtorek otrzymałem prośbę o interwencję ze strony Polskiego Związku Ratowników Medycznych dotyczącą ostatniej regulacji wynagrodzeń. Aktualnie analizujemy tę prośbę i argumenty, które zostały przedstawione w przesłanym piśmie. Po rozstrzygnięciu merytorycznym prawdopodobnie jutro (środa-red.) lub pojutrze dojdzie do spotkania z zainteresowanymi stronami.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski