Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratownicy medyczni są coraz bliżej swojej ustawy

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
archiwum redakcji
Ratownicy medyczni w końcu doczekają się swojej ustawy. Projekt ustawy został przegłosowany na ostatnim posiedzeniu Sejmu (27 października) i teraz trafi do Senatu. Ustawa wprowadzi do zawodu ratownika istotne zmiany.

Stojący za projektem ustawy wiceminister zdrowia Piotr Bromber uważa, że jest ona odpowiedzią na oczekiwania ratowników medycznych.

- Ratownik medyczny staje się coraz bardziej atrakcyjnym zawodem. Zwiększamy kompetencje i umiejętności, podwyższamy wynagrodzenie minimalne, rośnie liczba miejsc na kierunkach lekarskich. W ten sposób podnosimy prestiż studiowania i pracy w zawodzie medycznym oraz dajemy poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentom – uważa Piotr Bromber.

Celem ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych jest wprowadzenie do systemu prawnego przepisów regulujących w sposób kompleksowy wykonywanie wskazanego zawodu oraz utworzenie ram prawnych dla działania samorządu oraz zasad odpowiedzialności zawodowej ratowników medycznych.

Ustawa wdraża kluczowe zmiany w zawodzie ratownika medycznego. Przede wszystkim wprowadza do systemu prawnego przepisy powołujące samorząd zawodowy ratowników medycznych i regulujące jego organizację analogicznie, jak w przypadku innych zawodów medycznych. Samorząd zawodowy zostanie zorganizowany w ramach struktury ogólnokrajowej w Krajowej Izbie Ratowników Medycznych, która będzie miała osobowość prawną i określone w ustawie organy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, które są także przeniesione do ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych, prawo wykonywania tego zawodu będą posiadały osoby, na zasadzie praw nabytych, które ukończyły:

  • publiczną lub niepubliczną szkołę policealną o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskały tytuł zawodowy ratownika medycznego,
  • studia wyższe na kierunku (specjalności) ratownictwo medyczne i osiągnęły tytuł zawodowy licencjata lub magistra na tym kierunku (specjalności),
  • studia wyższe na kierunku studiów związanym z kształceniem w zakresie ratownictwa medycznego i wypracowały tytuł zawodowy licencjata.

- Nowym rozwiązaniem realizującym częsty postulat środowiska jest możliwość kształcenia ratowników medycznych na studiach drugiego stopnia, co pozwoli na uzyskanie tytułu zawodowego magistra - zaznacza wiceminister Bromber.

Ustawa określa również zasady przeprowadzania Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego. Będzie on organizowany przez Centrum Egzaminów Medycznych, a przeprowadzany przez Państwową Komisję Egzaminacyjną powoływaną przez dyrektora CEM. W skład tej komisji będą wchodziły osoby mające doświadczenie z zakresu ratownictwa medycznego, w tym co najmniej jedna będzie musiała być lekarzem systemu. Egzamin będzie składany w formie testowej i będzie przeprowadzany nie rzadziej, niż raz w roku, jednocześnie w tych samych terminach.

W Sejmie ustawa zyskała niemal jednomyślne poparcie. Zagłosowało za nią aż 446. Przeciw było 5. Teraz swoje poprawki będzie mógł nanieść Senat.

A co na to sami ratownicy?

- Jest to jak najbardziej pozytywna zmiana, która wnosi status naszego zawodu o szczebel wyżej. Taką ustawę mają m.in. lekarze, pielęgniarki i położne, więc naturalną koleją rzeczy jest, że będziemy mieli taki samorząd również my – mówi ratownik medyczny z Lublina z 9-letnim stażem, który prosi jednak by nie podawać jego personaliów. - Wykonujemy naprawdę ciężką pracę i cieszę się, że politycy to zauważają – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski