Real Madryt - Chelsea 2:0. Benzema i Królewscy lepsi na Bernabeu

Filip Bares
Filip Bares
W pierwszym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów Real Madryt pokonał na Santiago Bernabeu Chelsea 2:0 po golach Karima Benzemy i Marco Asensio. Zespół Franka Lamparda grał w osłabieniu od 59. minuty, gdy czerwoną kartkę obejrzał Ben Chilwell.

Dwumecz Chelsea z Realem Madryt w fazie pucharowej Ligi Mistrzów to w ostatnich latach danie, które UEFA najchętniej serwuje kibicom. W 2021 roku w półfinale lepsza okazała się Chelsea, która następnie zwyciężyła w finale. Podobny los spotkał w kolejnym sezonie Królewskich, którzy po wyeliminowaniu The Blues w ćwierćfinale wygrali po raz 14. w tych rozgrywkach.

Real Madryt - Chelsea 2:0

Podopieczni Franka Lamparda nie zamierzali ugiąć się przed obrońcami tytułu. Pierwsze dziesięć minut należało do The Blues, którzy po odbiorze piłki przeprowadzali szybkie kontrataki. Dobrą okazję miał Joao Felix, ale jego strzał zdołał obronić były bramkarz Chelsea Thibaut Courtois.

Wraz w upływem czasu szala przechylała się jednak na stronę Realu. Swoich sił próbował Karim Benzema, ale po przeciwnej stronie Kepa również nie dał się zaskoczyć. Dziesięć minut później Francuz mógł już celebrować gola. Dani Carvajal posłał piłkę w pole karne do Viniciusa Juniora, którego "dziubnięcie" sparował Kepa. Benzema dopadł do bezpańskiej piłki wewnątrz piątego metra i ze spokojem umieścił ją w bramce.

Chelsea natychmiast rzuciła się do odrabiania strat. Zaledwie minutę później Reece James znalazł podaniem Raheema Sterlinga w polu karnym, ale Courtois po raz kolejny stanął na wysokości zadania, broniąc strzał z bliskiej odległości. Do końca pierwszej połowy rezultat się nie zmienił, choć Królewscy aktywnie próbowali to zmienić. Oddali aż 8 celnych strzałów w pierwszych 45 minutach.

Druga połowa to pasmo nieszczęść dla Chelsea. Najpierw w 53. minucie urazu nabawił się stoper Kalidou Koulibaly. Senegalczyk musiał opuścić boisko i zastąpił go Marc Cucurella. Sześć minut później czerwoną kartkę obejrzał lewy obrońca Ben Chilwell. Anglik sfaulował wychodzącego na czystą pozycję Brazylijczyka Rodrygo i sędzia musiał odesłać go do szatni.

Real wykorzystał grę w przewadze w 73. minucie. Królewscy krótko rozegrali rzut rożny, Vinicius Junior zagrał na 16. metr do rezerwowego Marco Asensio, a ten mocnym strzałem po ziemi pokonał Kepę.

Do końca meczu wynik się nie zmienił. Real ostatecznie wygrał 2:0.

Real - Chelsea w liczbach:

• Karim Benzema rozegrał swój 130. mecz w barwach Realu Madryt w Lidze Mistrzów. Francuz zajmuje ex aequo 2. miejsce z legendarnym snajperem Królewskich Raulem. Pierwszy jest Iker Casillas (150).
  • Gol Benzemy był jego 18. w tym roku kalendarzowym we wszystkich rozgrywkach. Jest to ex aequo najwięcej spośród piłkarzy z Top 5 europejskich lig w 2023 roku z Erlingiem Haalandem.
  • To był również 20. gol Benzemy przeciwko angielskim zespołom w Lidze Mistrzów. Tylko Leo Messi (27) może pochwalić się lepszym wynikiem.
  • Joao Felix wciąż czeka na zwycięstwo, gola i asystę przeciwko Realowi Madryt. Do tej pory Portugalczyk 7-krotnie mierzył się z ekipami Królewskich, ale 3-krotnie zremisował, 4-krotnie przegrał i ani razu nie brał udziału przy bramce swoich zespołów.
  • To był 9. gol Marco Asensio w Lidze Mistrzów w roli zmiennika. Jest to najwięcej w historii tych rozgrywek, o dwa więcej niż ktokolwiek inny.
  • Królewscy wygrali 9 dwumeczów przeciwko angielskim zespołom w fazie pucharowej Ligi Mistrzów, w tym ostatnie trzy - z Chelsea i Manchesterem City rok temu i z Liverpoolem w 1/8 tegorocznej LM.