Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Recepta niekoniecznie transgraniczna. Jak można ją zrealizować w państwach Unii Europejskiej?

Maja Piotrowska AIP
Tomasz Czacharowski
Wyjeżdżając za granicę często zamartwiamy się tym, czy nasza recepta będzie również honorowana poza naszym krajem. Każda recepta z Polski jest uznawana we wszystkich państwach członkowskich – informuje oficjalna strona Unii Europejskiej. Jednak przepisy tych krajów, nie wymagają i nie gwarantują, że lek będzie wydany pod tą samą nazwą, czy w takiej samej postaci.

Z myślą o kupnie leków, maści i tabletek na terenie Unii Europejskiej pojawiło się pojęcie recepty transgranicznej. Jej format jest jednak jasno sprecyzowany. Wystarczy natomiast, aby na blankiecie widniało imię i nazwisko pacjenta oraz data jego urodzenia, data wystawienia recepty, podpis lekarza oraz nazwa i dawkowanie farmaceutyków. Wtedy możemy mieć pewność, że leki zostaną nam wydane – mogą różnić się nazwą, ale muszą mieć ten sam skład i działanie. Ważna przestroga: “Recepty podlegają zasadom obowiązującym w kraju, w którym są realizowane. Oznacza to, że przy wydawaniu leków farmaceuta będzie stosować przepisy krajowe - na przykład może okazać się, że przepisy nie dopuszczają takiej samej liczby dni dawkowania.” - informuje europa.eu.

Odmienne regulacje nie omijają też kwestii refundacji. W innym państwie, możemy liczyć na refundacje leku tylko i wyłącznie, gdy pokażemy ważną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Z receptą, ale bez karty EKUZ poniesiemy pełne koszty.

- W ub.r. w polskich gospodarstwach domowych udział przeciętnych miesięcznych wydatków na ochronę zdrowia, w tym na lekarstwa, wg danych GUS, wyniósł w przeliczeniu na jedną osobę 5,3 proc. Choć to nadal niemal pięć razy mniej niż wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe, to udział wydatków gospodarstw domowych z dziećmi na utrzymaniu na ochronę zdrowia (w tym lekarstwa) wzrosły o ok. 7 proc. w porównaniu do 2015 r. - wyjaśnia Bartosz Grejner, analityk spółki Cinkciarz.pl. - Ciekawie wygląda też porównanie gospodarstw domowych pobierających świadczenia Rodzina 500 plus z tymi, którym świadczenia z tego programu nie przysługują. W budżetach gospodarstw otrzymujących 500 plus większy udział niż w gospodarstwach bez tego świadczenia stanowiły wydatki na żywność, rekreację i kulturę oraz restaurację i hotele. Niższy natomiast był ich udział wydatków na zdrowie i stanowił tylko 4,1 proc., co było niższym odsetkiem niż wydatki np. na hotele i restauracje (4,7 proc.) - dodaje analityk spółki Cinkciarz.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Recepta niekoniecznie transgraniczna. Jak można ją zrealizować w państwach Unii Europejskiej? - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski