Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Referendum w sprawie górek czechowskich. Rada Miasta Lublin podjęła decyzję

JAXA
Małgorzata Genca
18 radnych za i 12 radnych przeciw - tak rozłożyły się głosy w sprawie referendum dotyczącego górek czechowskich. Oznacza to, że mieszkańcy Lublina 7 kwietnia zdecydują jaki będzie los tego terenu.

Pytanie referendalne brzmi: „Czy jest Pan/Pani za tym, aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na nie więcej niż 30 ha terenu tzw. Górek Czechowskich, w zamian za sfinansowanie przez obecnego właściciela zagospodarowania pozostałych 75 ha tego terenu, jako zieleni publicznej (parku naturalistycznego), przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów i przekazanie go Gminie Lublin”.

Referendum miałoby się odbyć 7 kwietnia.

TBV wydało oświadczenie. Jego treść publikujemy poniżej:

W ciągu kilku ostatnich lat obserwujemy w Lublinie realizację wielu nowych, zakończonych sukcesem inwestycji, takich jak obwodnica, plac Litewski, Arena Lublin, Aqua Lublin czy lotnisko. Lublinianie mają wpływ na zmiany i rozwój swojego miasta. Już za dwa miesiące wszyscy będziemy mogli zadecydować także o przyszłości kolejnego miejsca – terenu dawnego poligonu na Górkach Czechowskich. Rada Miasta Lublin podjęła właśnie decyzję o referendum i jego dacie – 7 kwietnia br. – oraz przyjęła ostateczne brzmienie pytania skierowanego do wszystkich lublinian. Dotyczy ono zmiany formy zagospodarowania 30 ha terenu Górek Czechowskich, na których obecnie mogą już powstać zabudowania usługowe i sportowo-rekreacyjne. Lublinianie zadecydują, czy w podziękowaniu za taką zmianę przyjmą za symboliczną złotówkę urządzony 75-hektarowy park naturalistyczny, sfinansowany przez lubelską spółkę TBV.

Nowy park to projekt atrakcyjny, w pełni ekologiczny i nowoczesny. Takim mogłyby się pochwalić metropolie nie tylko polskie, ale też europejskie. Nowy wielki park wzbogaciłby Lublin pod wieloma względami, ponieważ jest kierowany do wszystkich mieszkańców. Może to być miejsce spotkań rodzinnych, przyjacielskich, związanych ze sportem, rekreacją, ale też kulturą i nauką, promujące ekologię i czynną ochronę środowiska naturalnego. Chcemy, aby ten park, sąsiadujący z nowoczesnymi mieszkaniami na terenie zielonych osiedli, stał się wzorem harmonii człowieka i natury dla obecnych oraz przyszłych pokoleń.

Nasza propozycja to jedyna społecznie i finansowo realna i rozsądna koncepcja. Zaproponowany przez nas kompromis po pierwsze zapewnia mieszkańcom Lublina bezpłatny dostęp do zielonych terenów. Po drugie nie obciąża budżetu miasta, a nawet zapewnia do niego dodatkowe, znaczące wpływy dzięki m.in. podatkom od nowych nieruchomości, mieszkań i firm.

Stoimy w obliczu historycznej szansy zmiany Górek Czechowskich w największy park w Lublinie, który będzie bezpieczny i do którego nie będziemy bali się wejść. Co więcej, zamierzamy urządzić to miejsce przy współpracy z przyrodnikami, najlepszymi architektami i mieszkańcami Lublina oraz przekazać je miastu na własność. Dlatego prosimy wszystkich, którym zależy na zrównoważonym rozwoju Lublina, aby wzięli udział w referendum. Zachęcamy do zapoznania się z rzetelnymi źródłami, z opiniami specjalistów, którzy od lat zajmują się przestrzenią miejską, aby jak najlepiej służyła ona wszystkim mieszkańcom. I wreszcie zachęcamy do oddania głosu na „tak”, czyli za zmianą umożliwiającą powstanie parku, z którego wszyscy będziemy korzystać z dumą i radością.

Na następnej stronie znajdziesz oświadczenie obrońców górek -->

Swoje oświadczenie opublikowali także obrońcy górek czechowskich

Uważamy, że proponowane referendum jest bezprzedmiotowe. Najważniejszym aktem prawnym w każdym państwie jest konstytucja. Posiada ona szczególną moc prawną. Wszystkie inne akty prawne muszą pozostawać z nią w zgodzie i na niej opierać swoją moc.

Zgodne z konstytucją muszą być umowy międzynarodowe ratyfikowane za zgodą Sejmu, gdyż to one zajmują następne po konstytucji miejsce w hierarchii aktów prawnych.

Państwo polskie zgodnie z zasadą pierwszeństwa prawa unijnego ma obowiązek zapewnić skuteczność prawa unijnego.
Podejmujemy działania zmierzające do tego, aby uświadomić lokalnej społeczności , że referendum lokalne w sprawie studium i zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w sprawie tzw. Górek Czechowskich jest niedopuszczalne i ewentualna uchwała o przeprowadzeniu referendum w tej sprawie byłaby z tego powodu nieważna. Referendum jest niedopuszczalne i bezprzedmiotowe już tylko z tego powodu, że kwestia, która miałaby być przedmiotem referendum leży poza sferą swobodnej decyzji obywateli. Innymi słowy - kwestia czy dopuścić do inwestycji polegających na przykład na... wybudowaniu osiedla mieszkaniowego, czy innego rodzaju infrastruktury nie może być W TYM PRZYPADKU przedmiotem decyzji swobodnej, ponieważ zagadnienie to jest regulowane przez odrębne przepisy powszechnie obowiązującego prawa krajowego oraz międzynarodowego.

Obszar, którego losów miałoby dotyczyć referendum jest uznany za strefę ESOCh, gdzie obowiązują z mocy samego prawa , obostrzenia uniemożliwiające prowadzenie tego rodzaju inwestycji. Mówiąc wprost – ewentualny wynik referendum zezwalający na inwestycje i tak nie nadawałby się do wprowadzenia w życie, i realizacji, ponieważ wdrożenie tych zmian stanowiłoby działanie bezprawne; stanowiłoby złamanie przepisów ustawowych i ponadpaństwowych: Dyrektywy siedliskowej 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, będącej elementem prawa Unii Europejskiej; Prawa Ochrony Przyrody ( z 16 kwietnia 2004 r.); Europejskiej Konwencji Krajobrazowej Rady Europy - ratyfikowanej przez Polskę w 2006 r. (Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu); Konwencji o ochronie różnorodności biologicznej z 1992 r. ratyfikowanej przez Polskę w 1995 r.; Porozumienia Klimatycznego w Paryżu i Bonn; Prawa Ochrony Środowiska ( Ustawa z 27 kwietnia 2001 r.) i aktualnych wskazań Ministerstwa Środowiska konkretnie wyartykułowanych dla województwa lubelskiego jako priorytetowe ( przewietrzanie ) oraz zasad planowania przestrzennego (Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) - w szczególności do kształtowania przestrzeni dla dobra wszystkich mieszkańców i ochrony dobra publicznego z uwzględnieniem polityki UE w kierunku przeciwdziałania globalnemu ociepleniu oraz Rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie zielonej infrastruktury -zwiększania kapitału naturalnego Europy podkreślającej pozytywne oddziaływanie zielonej infrastruktury na łagodzenie zmian klimatu - w zgodności z polityką ekologiczną państwa 2030, która stanowi strategię w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2018 r. poz. 1307).

Dla zrozumienia podamy prosty przykład.

W obecnym stanie prawnym nie mamy podstawy do przeprowadzenia wiążącego referendum w sprawie np. wprowadzenia kary śmierci dlatego, że wprowadzenie takiej kary uniemożliwiają umowy międzynarodowe, których stroną i sygnatariuszem jest nasze państwo. Sytuacja, którą przedstawiamy jest analogiczna. Nie możemy w referendum decydować o tym, czy przeprowadzić coś, co i tak jest zakazane.

Referendum w sprawie, która tak naprawdę nie może podlegać referendum z uwagi na obowiązujące normy prawne w zakresie ochrony środowiska (przedstawione powyżej), ponieważ byłoby nie tylko nieważne, ale także naraziłoby gminę na zbędne i bezzasadne wydatki. A jak wiadomo koszty, tak kampanii referendalnej jak i zorganizowania całego referendum byłyby znaczące.

Z tego powodu - raz jeszcze podkreślamy: ewentualną uchwałę o przeprowadzeniu referendum lokalnego w omawianej sprawie należałoby ocenić jako nieważną z uwagi na przepisy powszechnie obowiązującego prawa. Tam, gdzie prawo przewiduje procedurę uzgadniania rozstrzygnięć, referendum jest niedopuszczalne.

Górki czechowskie w Lublinie. TBV pokazał projekt parku (WIZUALIZACJE)

ZOBACZ TEŻ: Land art na górkach czechowskich

Land art Jarosława Koziary na górkach czechowskich w Lublinie

Land art Koziary na górkach czechowskich. Okręgi wyłoniły si...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski