Referendum w sprawie górek czechowskich. Rada Miasta Lublin podjęła decyzję

jaxa
Małgorzata Genca
18 radnych za i 12 radnych przeciw - tak rozłożyły się głosy w sprawie referendum dotyczącego górek czechowskich. Oznacza to, że mieszkańcy Lublina 7 kwietnia zdecydują jaki będzie los tego terenu.

Pytanie referendalne brzmi: „Czy jest Pan/Pani za tym, aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na nie więcej niż 30 ha terenu tzw. Górek Czechowskich, w zamian za sfinansowanie przez obecnego właściciela zagospodarowania pozostałych 75 ha tego terenu, jako zieleni publicznej (parku naturalistycznego), przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów i przekazanie go Gminie Lublin”.

Referendum miałoby się odbyć 7 kwietnia.

TBV wydało oświadczenie. Jego treść publikujemy poniżej:

W ciągu kilku ostatnich lat obserwujemy w Lublinie realizację wielu nowych, zakończonych sukcesem inwestycji, takich jak obwodnica, plac Litewski, Arena Lublin, Aqua Lublin czy lotnisko. Lublinianie mają wpływ na zmiany i rozwój swojego miasta. Już za dwa miesiące wszyscy będziemy mogli zadecydować także o przyszłości kolejnego miejsca – terenu dawnego poligonu na Górkach Czechowskich. Rada Miasta Lublin podjęła właśnie decyzję o referendum i jego dacie – 7 kwietnia br. – oraz przyjęła ostateczne brzmienie pytania skierowanego do wszystkich lublinian. Dotyczy ono zmiany formy zagospodarowania 30 ha terenu Górek Czechowskich, na których obecnie mogą już powstać zabudowania usługowe i sportowo-rekreacyjne. Lublinianie zadecydują, czy w podziękowaniu za taką zmianę przyjmą za symboliczną złotówkę urządzony 75-hektarowy park naturalistyczny, sfinansowany przez lubelską spółkę TBV.

Nowy park to projekt atrakcyjny, w pełni ekologiczny i nowoczesny. Takim mogłyby się pochwalić metropolie nie tylko polskie, ale też europejskie. Nowy wielki park wzbogaciłby Lublin pod wieloma względami, ponieważ jest kierowany do wszystkich mieszkańców. Może to być miejsce spotkań rodzinnych, przyjacielskich, związanych ze sportem, rekreacją, ale też kulturą i nauką, promujące ekologię i czynną ochronę środowiska naturalnego. Chcemy, aby ten park, sąsiadujący z nowoczesnymi mieszkaniami na terenie zielonych osiedli, stał się wzorem harmonii człowieka i natury dla obecnych oraz przyszłych pokoleń.

Nasza propozycja to jedyna społecznie i finansowo realna i rozsądna koncepcja. Zaproponowany przez nas kompromis po pierwsze zapewnia mieszkańcom Lublina bezpłatny dostęp do zielonych terenów. Po drugie nie obciąża budżetu miasta, a nawet zapewnia do niego dodatkowe, znaczące wpływy dzięki m.in. podatkom od nowych nieruchomości, mieszkań i firm.

Stoimy w obliczu historycznej szansy zmiany Górek Czechowskich w największy park w Lublinie, który będzie bezpieczny i do którego nie będziemy bali się wejść. Co więcej, zamierzamy urządzić to miejsce przy współpracy z przyrodnikami, najlepszymi architektami i mieszkańcami Lublina oraz przekazać je miastu na własność. Dlatego prosimy wszystkich, którym zależy na zrównoważonym rozwoju Lublina, aby wzięli udział w referendum. Zachęcamy do zapoznania się z rzetelnymi źródłami, z opiniami specjalistów, którzy od lat zajmują się przestrzenią miejską, aby jak najlepiej służyła ona wszystkim mieszkańcom. I wreszcie zachęcamy do oddania głosu na „tak”, czyli za zmianą umożliwiającą powstanie parku, z którego wszyscy będziemy korzystać z dumą i radością.

Na następnej stronie znajdziesz oświadczenie obrońców górek -->

Swoje oświadczenie opublikowali także obrońcy górek czechowskich

Uważamy, że proponowane referendum jest bezprzedmiotowe. Najważniejszym aktem prawnym w każdym państwie jest konstytucja. Posiada ona szczególną moc prawną. Wszystkie inne akty prawne muszą pozostawać z nią w zgodzie i na niej opierać swoją moc.

Zgodne z konstytucją muszą być umowy międzynarodowe ratyfikowane za zgodą Sejmu, gdyż to one zajmują następne po konstytucji miejsce w hierarchii aktów prawnych.

Państwo polskie zgodnie z zasadą pierwszeństwa prawa unijnego ma obowiązek zapewnić skuteczność prawa unijnego.
Podejmujemy działania zmierzające do tego, aby uświadomić lokalnej społeczności , że referendum lokalne w sprawie studium i zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w sprawie tzw. Górek Czechowskich jest niedopuszczalne i ewentualna uchwała o przeprowadzeniu referendum w tej sprawie byłaby z tego powodu nieważna. Referendum jest niedopuszczalne i bezprzedmiotowe już tylko z tego powodu, że kwestia, która miałaby być przedmiotem referendum leży poza sferą swobodnej decyzji obywateli. Innymi słowy - kwestia czy dopuścić do inwestycji polegających na przykład na... wybudowaniu osiedla mieszkaniowego, czy innego rodzaju infrastruktury nie może być W TYM PRZYPADKU przedmiotem decyzji swobodnej, ponieważ zagadnienie to jest regulowane przez odrębne przepisy powszechnie obowiązującego prawa krajowego oraz międzynarodowego.

Obszar, którego losów miałoby dotyczyć referendum jest uznany za strefę ESOCh, gdzie obowiązują z mocy samego prawa , obostrzenia uniemożliwiające prowadzenie tego rodzaju inwestycji. Mówiąc wprost – ewentualny wynik referendum zezwalający na inwestycje i tak nie nadawałby się do wprowadzenia w życie, i realizacji, ponieważ wdrożenie tych zmian stanowiłoby działanie bezprawne; stanowiłoby złamanie przepisów ustawowych i ponadpaństwowych: Dyrektywy siedliskowej 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, będącej elementem prawa Unii Europejskiej; Prawa Ochrony Przyrody ( z 16 kwietnia 2004 r.); Europejskiej Konwencji Krajobrazowej Rady Europy - ratyfikowanej przez Polskę w 2006 r. (Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu); Konwencji o ochronie różnorodności biologicznej z 1992 r. ratyfikowanej przez Polskę w 1995 r.; Porozumienia Klimatycznego w Paryżu i Bonn; Prawa Ochrony Środowiska ( Ustawa z 27 kwietnia 2001 r.) i aktualnych wskazań Ministerstwa Środowiska konkretnie wyartykułowanych dla województwa lubelskiego jako priorytetowe ( przewietrzanie ) oraz zasad planowania przestrzennego (Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) - w szczególności do kształtowania przestrzeni dla dobra wszystkich mieszkańców i ochrony dobra publicznego z uwzględnieniem polityki UE w kierunku przeciwdziałania globalnemu ociepleniu oraz Rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie zielonej infrastruktury -zwiększania kapitału naturalnego Europy podkreślającej pozytywne oddziaływanie zielonej infrastruktury na łagodzenie zmian klimatu - w zgodności z polityką ekologiczną państwa 2030, która stanowi strategię w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2018 r. poz. 1307).

Dla zrozumienia podamy prosty przykład.

W obecnym stanie prawnym nie mamy podstawy do przeprowadzenia wiążącego referendum w sprawie np. wprowadzenia kary śmierci dlatego, że wprowadzenie takiej kary uniemożliwiają umowy międzynarodowe, których stroną i sygnatariuszem jest nasze państwo. Sytuacja, którą przedstawiamy jest analogiczna. Nie możemy w referendum decydować o tym, czy przeprowadzić coś, co i tak jest zakazane.

Referendum w sprawie, która tak naprawdę nie może podlegać referendum z uwagi na obowiązujące normy prawne w zakresie ochrony środowiska (przedstawione powyżej), ponieważ byłoby nie tylko nieważne, ale także naraziłoby gminę na zbędne i bezzasadne wydatki. A jak wiadomo koszty, tak kampanii referendalnej jak i zorganizowania całego referendum byłyby znaczące.

Z tego powodu - raz jeszcze podkreślamy: ewentualną uchwałę o przeprowadzeniu referendum lokalnego w omawianej sprawie należałoby ocenić jako nieważną z uwagi na przepisy powszechnie obowiązującego prawa. Tam, gdzie prawo przewiduje procedurę uzgadniania rozstrzygnięć, referendum jest niedopuszczalne.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co z górkami czechowskimi? Burzliwa sesja Rady Miasta Lublin. Zobacz zdjęcia

Górki czechowskie w Lublinie. TBV pokazał projekt parku (WIZUALIZACJE)

ZOBACZ TEŻ: Land art na górkach czechowskich

Land art Koziary na górkach czechowskich. Okręgi wyłoniły si...

Wideo

Komentarze 119

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
darek

a mnie zastanawia jedno- wypowiadają sie nagle ludzie którzy o poligonie dowiedzieli sie pare miesięcy temu i nagle go bronią. Mieszkałem w odległości 500m od niego przez 23 lata a bylem tam moze pare razy. To co onim mowią to święta prawda- brud, smród i strach bo nie wiadomo na kogo się trafi. Po za tym ciągle rozbudowują sie z jednej strony bloki a z drugiej domki jedno rodzinne, więc głosowanie w referendum na nie to tylko przyłożenie ręki do całkowitego zabudowania tego miejsca tylko w dłuższym czasie.

N
Nieprawdziwy wspis

Magda niestety za dużo ma kultury a wpis jest pomówieniem. Jak się widzi taką sztukę jak jeden pan co się na początku wypowiadał to ciężko zachować kulturę

W
Walczak

dość niesamowita trollelka. Ci modzi ludzie nie potrafili sobie nic wydukać obstawiam ze nawet nie wiedzieli gdzie są górki. Wyglądali jak drużyna młodzików w piłce nożnej ze jakiegoś klubu sponsorowanego przez jakiegoś dewelopera. Na pewno na tych inteligentnych twarzach postępu nie oświadczysz. Już kiedyś na demonstracje brano jhurtem sportowców teraz zmienił się tylko mocodawca

d
dot.pani Nosek

Pani Nosek wypowiada się publicznie w sposób godzący w jakąkolwiek kulturę. Poziom jej agresji - nie tylko wypowiedzi, ale i całej postawy skłania do ponurej myśli. Tyle się teraz mówi o mowie nienawiści. Jej wypowiedzi powinno się przedstawiać jako antywzór. Można debatować w sposób pozbawiony pozbawiony jadu. Do tego zachęcam wyżej wymienioną.

O
Olka

A mnie ciekawi, dlaczego podważa się głos młodych ludzi, którzy pojawiają się na tych spotkaniach, konsultacjach, którzy chcą coś wskórać w tym Lubinie i domagają się parku. Stoją z transparentem, pewnie dlatego, żeby się przebić ze swoim cichym głosem, bo reprezentują postęp. A ci, którzy chcą mieć widok na krzaczory z osiedla Prestiż wrzeszczą bez kultury wcinając się każdemu, kto chce zabrać głos. Mamy demokrację, jeszcze.

o
obywatel

Ciekawe jak się władza zachowa jak w referendum weźmie udział 7% Lublinian i większość zagłosuje przeciw albo też za. Bo to, że referendum będzie nieważne to jest pewne jak w banku. Ważna za to okaże się końcowa interpretacja wyniku.

100

dokladnie. Czoła myślą nie zmącone , oczy stęsknione za rozumem ;-)

N
Na litość boską

troll ma żonę? Park już jest i nie trzeba go betonować

S
Się nie daj

70% ? bez- kuźwa- szczelność. sam się zabuduj. to było wklejane kilkadziesiąt razy

G
Gość

"Uczciwie" to sobie zróbcie więcej niż 22 plusy wczoraj było ze 100. Powiedzmy sobie szczerze uczciwości to lepiej nie ucz

W
Wiocha

Kłamstwo. Faktem jest że od dewelopera poza fake komitetem zabudowy i tymi "inteligentnymi" chłopakami i jedną dziewczyną w typie sekretarki(?) Ciężko uświadczyć było kogokolwiek. Trzeba mieć talent aby tak oburzyć ludzi aby wzięli wolne z pracy i przyszli oglądać ten obrzydliwy spektakl pomówień

M
Mowa nienawiści

wpis bez sensu, kłamliwy i chamski. Posuwasz się do ataków personalnych? Po nazwisku? Możesz buty czyścić Pani Nosek i wyżej nigdy nie doskoczysz. Powinna zostać kobietą roku Kuriera

w
wstydu nie ma

7 trollerskich wpisów pod rząd. Do ratusza przyszli prawdziwi mieszkańcy a nie ekolodzy a nie wynajęci młodzi chłopcy z chyba nawet nie wiedzieli gdzie są górki a inteligencją nie raczej nie grzeszyli. stali z kartkami i było to żałosne. Możecie cały klub sportowy spędzić jak na zbieranie stonki będziecie się tylko bardziej ośmieszać

g
gosc

To idź na referendum!

G
Gość

Ciekawe, ilu internetowych krzykaczy ruszy 4 litery na referendum. Zmyślny plan. Będzie możliwość sprawdzenia, ile osób chce decydować o swoim mieście, a ilu to leniwi malkontenci?

Dodaj ogłoszenie