Region stawia na przedszkola

Materiał informacyjny UMWL
Udostępnij:
Dzięki środkom z Unii Europejskiej w naszym regionie powstaną kolejne miejsca wychowania przedszkolnego. Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski uroczyście wręczył trzy kolejne umowy na realizację tego typu wsparcia.

Odpowiadamy na potrzeby

Realizacja nowych projektów możliwa jest dzięki zwiększeniu przez Zarząd Województwa Lubelskiego kwoty alokacji w konkursie ogłoszonym jeszcze w 2020 roku. – Początkowo w tym konkursie mieliśmy do dyspozycji 23 mln zł –mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Jednak zainteresowanie beneficjentów i faktyczne potrzeby mieszkańców naszego regionu były tak duże, że Zarząd Województwa aż dziesięciokrotnie zwiększał tę kwotę. Obecnie jest to prawie 40 mln zł.

Podstawowym celem, któremu służą dotacje przeznaczane na opiekę przedszkolną, jest znacząca poprawa dostępności do tej opieki przy jednoczesnym podnoszeniu jej jakości. Beneficjenci mogą w związku z tym realizować nie tylko projekty polegające na zwiększeniu liczby miejsc wychowania przedszkolnego, ale także takie, które służą wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci w wieku przedszkolnym. Co ważne unijne pieniądze pozwolą także rozszerzyć ofertę zajęć wyrównujących szanse edukacyjne dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami. Sprawdźmy, na co dokładnie przeznaczą je instytucje, które ostatnio podpisały umowy.

Gmina Stoczek Łukowski

Samorząd uzyskał dotację przekraczającą 715 tys. zł. Wartość całego projektu sięga jednak blisko 856 tys. zł. W ramach projektu zatytułowanego „Stawiamy na przedszkolaków” powstanie 17 nowych miejsc wychowania przedszkolnego. Podopieczni będą też mogli skorzystać z nowej oferty dodatkowych zajęć wyrównujących dla dzieci. Równie istotna wydaje się możliwość doskonalenia umiejętności przez nauczycieli. Dzięki realizacji projektu będą mogli skorzystać ze szkoleń lub studiów podyplomowych.

Gmina Wysokie

„Wysokie przedszkole II” – to nazwa projektu wartego ponad 564 tys. zł. Samorząd na jego realizację otrzymał blisko 476 tys. zł dofinansowania. Te pieniądze wystarczą na utworzenie 13 nowych miejsc wychowania przedszkolnego. Dzieci będą mogły też skorzystać z dodatkowych zajęć, m.in. z gimnastyki korekcyjnej, a także z zajęć z psychologiem. Tak jak w przypadku Stoczka Łukowskiego, także i w Wysokiem z projektu skorzysta przedszkolna kadra. Przewidziano dla niej możliwość podniesienia swoich umiejętności, czemu służyć mają szkolenia.

Zespół Przedszkolno-Szkolny Joanna Gębal

Chełmska placówka otrzymała ponad 510 tys. zł dotacji z RPO WL. Cały projekt wart jest jednak ponad 600 tys. zł. Placówka od lat jest znana z prowadzenia działalności o charakterze integracyjnym. Także w przypadku projektu „Przedszkole z klasą” beneficjentami będą dzieci z niepełnosprawnościami. To dla nich powstanie kolejnych 18 miejsc przedszkolnych. Mali podopieczni skorzystają z dodatkowych zajęć wyrównujących ich szanse edukacyjne. Z udziału w projekcie skorzystają też nauczyciele, którzy dzięki unijnemu dofinansowaniu będą mogli podnieść swoje kwalifikacje.

Wisienka na torcie

– Umowy, które miałem zaszczyt i przyjemność wręczyć, to ułamek tego, co udało nam się w ostatnich latach przeznaczyć na opiekę przedszkolną – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. – W ramach Działania 12.1 Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2021 do końca marca tego roku podpisaliśmy 114 umów o dofinansowanie. Wydaliśmy na ten cel prawie 88 mln zł unijnych pieniędzy. Najważniejsze jest jednak to, że za te pieniądze nasi beneficjenci utworzyli prawie 3,5 tys. nowych miejsc przedszkolnych. Skorzystało z nich już ponad 6 tys. dzieci.

Lubelskie Fundusze Europejskie
Dowiedz się więcej na: www.rpo.lubelskie.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie