Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regulamin konkursów szkolnych: Rodzice mają żal do lubelskiego kuratorium

Maria Krzos
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne archiwum
Rok szkolny jeszcze się nie zaczął, a decyzje lubelskiego Kuratorium Oświaty już budzą protesty. Chodzi o zmiany w regulaminie konkursów organizowanych przez kuratorium.

Kuratoryjne konkursy należą do tych najbardziej prestiżowych, w jakich mogą startować uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Laureaci są zwolnieni z egzaminów. Konkursy rozgrywane są w 3 etapach: szkolnym, okręgowym i wojewódzkim.

- Szkolne etapy dla ucznów szkół podstawowych ruszają w tym roku 2 października. To o ok. 2 tygodnie za wcześnie - mówi jeden z dyrektorów lubelskich szkół. - Dzieciom, które wrócą do szkoły po wakacjach, zabraknie czasu na wdrożenie się w obowiązki i na przypomnienie sobie wszystkich wiadomości niezbędnych do tego, by mieć szansę na zakwalifikowanie się do kolejnego etapu. Wcześniejszy niż zwykle termin przeprowadzania konkursów pojawił się już w ubiegłym roku. Już wtedy wielu go krytykowało. Przypuszczaliśmy, że kuratorium to zmieni. I rzeczywiście, zmieniło... Na jeszcze wcześniejszy.

To nie jedyne kontrowersje, jakie pojawiły się w związku z upublicznionym kilka dni temu dokumentem. Sprzeciw budzą również zmiany w zasadach przechodzenia uczniów z etapu okręgowego do wojewódzkiego. Do tej pory kwalifikowani byli wszyscy, którzy otrzymali co najmniej 80 proc. punktów możliwych do zdobycia. W nowym regulaminie wprowadzono odgórne ograniczenia dotyczące ilości uczniów, którzy będą mogli przejść do etapu wojewódzkiego. Pule ustalone przez kuratorium dla poszczególnych konkursów wynoszą od 25 do 80 uczniów. Mają być to uczniowie z najwyższymi wynikami.

- A co będzie, jeśli część uczniów osiągnie ten sam wynik i w efekcie pula 80 osób zostanie przekroczona? - pyta jeden z nauczycieli, od którego otrzyma-liśmy sygnały o zmianach. - Kto będzie decydował o tym, że jeden uczeń zakwalifikuje się do finału, a drugi nie? Choć obaj mają ten sam wynik? - pyta nasz rozmówca. - Poza tym , co mamy mówić uczniom, których przygotowujemy? Do tej pory przekaz był jasny: aby przejść dalej, musisz zdobyć min. 80 proc. pkt. A teraz? Mogą uzyskać nawet 90 proc., ale i tak zabraknie dla nich miejsca.

Wczesny termin rozpoczęcia konkursów kuratorium tłu-maczy koniecznością zdążenia z wszystkimi procedurami przed sprawdzianem szóstoklasisty (odbywa się na początku kwietnia). To warunek niezbędny do tego, by uczeń z tytułem laureata został zwolniony ze sprawdzianu. A co z pozostałymi zmianami? - O ich wprowadzenie postulowały same szkoły - mówi Krzysztof Babisz, szef LKO. - Jeśli rodzice, nauczyciele lub dyrektorzy mają jakiekolwiek uwagi dotyczace wprowadzonych przez nas zmian, prosimy o przesłanie ich do kuratorium. Niewykluczone, że jeśli będą dobrze uzasadnione, wprowadzimy korekty do regulaminu.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski