Rekord górników z Bogdanki. Mają najdłuższą ścianę wydobywczą na świecie

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Łukasz Kaczanowski
Najdłuższa ściana wydobywcza na świecie znajduje się w kopalni na Lubelszczyźnie. Ma siedem kilometrów i węgiel wydobywają z niej górnicy z LW Bogdanka. - Jesteśmy filarem gospodarczym regionu – przekonuje prezes Artur Wasil.

Górnicy z Bogdanki rozpoczęli eksploatację siedmiokilometrowej ściany w Polu Stefanów. W ciągu doby można z niej wydobyć 20 tys. ton węgla, ale z czasem zdolności mają się zwiększyć do 30 tys. ton.

- Do wydobycia ze ściany 1/VIII/391 przygotowywaliśmy się od kilku lat, zarówno wykonując roboty chodnikowe jak i opracowując narzędzia cyfrowe. W efekcie będzie to pierwsza w tak wysokim stopniu „inteligentna” ściana w górnictwie węgla kamiennego w Polsce, a także pierwszy przykład tak kompleksowego wykorzystania narzędzi cyfrowych, w tym internetu rzeczy. Warto podkreślić, że pomimo wyzwań związanych z pandemią realizujemy ten projekt zgodnie z harmonogramem, co jest zasługą wszystkich zaangażowanych w ten projekt - mówi Artur Wasil, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka.

Ściana o długości ponad siedmiu kilometrów jest aktualnie najdłuższą ścianą na świecie. W przeszłości w Chinach w rejonie Mongolii Wewnętrznej eksploatowano ściany o wybiegach od ośmiu do nawet 11 kilometrów, jednakże znajdowały się one stosunkowo płytko, bo do 300 metrów poniżej powierzchni terenu. Ściana 1/VIII/391 znajduje się na głębokości od 895 do 1015 metrów poniżej powierzchni terenu. Jednak to nie jedyne rekordy kopalni w Bogdance.

Milionowe daniny
114 mln zł przekazanych administracji danin publicznych, ponad 10 mln zł dodatkowych przychodów gmin Cyców, Ludwin, Puchaczów z tytułu opłaty eksploatacyjnej, ponad 5 600 miejsc pracy oraz 152 mln zł na bezpieczeństwo, higienę pracy i ochronę zdrowia. LW Bogdanka opublikowała dane finansowe za 2019 r. Z raportu wynika, że bez kopalni Lubelszczyzna mogłaby być drugim od końca województwem w Polsce pod względem bezrobocia, a dochody na jednego mieszkańca w gminie Puchaczów byłyby niższe o połowę.

- W 2019 r. wydobyliśmy 9,45 mln ton węgla kamiennego i wypracowaliśmy 308,7 mln złotych zysku netto. Jesteśmy ważnym pracodawcą w regionie - zatrudniamy bezpośrednio ponad 5600 osób - oraz odpowiedzialnym sąsiadem - tylko w roku 2019 przeznaczyliśmy ponad 750 tys. zł na naprawę szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego – powiedział prezes Artur Wasil.

Właścicielem kopalni jest polski koncern energetyczny Enea.

Podwyżki cen. Gdzie największe? W Polsce

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rafał

Niestety złoża węgla kamiennego na Lubelszczyźnie są zlokalizowane na terenie Polesia Zachodniego - cennego obszaru przyrodniczego o charakterze wodno-torfowiskowym, objętego ochroną w ramach Transgranicznego Rezerwatu Biosfery UNESCO Polesie Zachodnie. Znajdują się tu: Poleski Park Narodowy, szereg rezerwatów i obszarów Natura 2000, parki krajobrazowe. Wydobycie węgla metodą "na zawał" powoduje degradację środowiska naturalnego i zmianę stosunków wodnych. Za nasze dzisiejsze zyski zapłacą nasze dzieci ...

X
Xo Hala

Bardzo ciekawe czy Bogdanka będzie miała okazje wyeksploatować do końca złoże w obecnej UE gdzie ma być dekarbonizacja i Nowy Zielony Ład, Bardzo ciekawe jaki pomysł na przyszłość ma Bogdanka bo jest przecież jasne, ze musi przestać wydobywać węgiel, pewnie liczy, że uda się przeciągać w czasie zamknięcie kopalni.

Dodaj ogłoszenie