Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja 2020 na studia w Lublinie. Które kierunki cieszą się największą popularnością?

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Łukasz Kaczanowski
W tym roku ze względu na stan epidemii rekrutacja na studia przebiega zupełnie inaczej niż wcześniej. Absolwenci liceów i techników przystąpili do egzaminów dojrzałości z ponad miesięcznym poślizgiem. Z tego powodu rozciągnął się również harmonogram aplikacji i składania dokumentów na poszczególne uczelnie.

Na UMCS rekrutacja potrwa do 13 sierpnia. Tegoroczni maturzyści będą mieli zatem dwa dni od ogłoszenia wyników matur na dokończenie procesu rejestracji w systemie IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów), wzniesienie opłaty rekrutacyjnej i uzupełnienie wyników matury.

- Obserwujemy, że przy niektórych kierunkach studiów liczba kandydatów przekracza już limit dostępnych miejsc. Wśród najchętniej wybieranych kierunków znalazła się tegoroczna nowość – kryminologia, gdzie na jedno miejsce przypada ok. 20 kandydatów - informuje Magdalena Drwal z biura prasowego UMCS.

- Dalej możemy wyróżnić kierunki uznawane rokrocznie za topowe, czyli: jazz i muzykę estradową, psychologię, prawo czy finanse i rachunkowość. Największego zainteresowania rekrutacyjnego, jak co roku, spodziewamy się przed zamknięciem internetowej rejestracji – dodaje.

20 sierpnia zostaną ogłoszone tzw. „pierwsze listy” osób zakwalifikowanych w ramach limitu miejsc na kierunki, na które nie obowiązują egzaminy wstępne.

Na KUL rejestracja elektroniczna potrwa do 17 sierpnia, ale osoby ze „starą maturą” mają czas tylko do 11 sierpnia. Z kolei ogłoszenie wyników rekrutacji nastąpi 19 sierpnia.

- Największym zainteresowaniem na tym etapie rekrutacji cieszą się: psychologia, prawo, filologia angielska, bezpieczeństwo narodowe, pielęgniarstwo, administracja czy informatyka – mówi Lidia Jaskuła, rzeczniczka prasowa KUL i dodaje, że dla osób niezdecydowanych Biuro Karier KUL proponuje bezpłatne konsultacje z doradcą zawodowym, który pomoże w wyborze odpowiedniego kierunku.

Na Politechnice Lubelskiej tegoroczny nabór na studia zakończy się 16 sierpnia, a dzień później zostaną ogłoszone listy rankingowe. - Aktualnie największym zainteresowaniem cieszą się kierunki: architektura, (na którą nabór został już zakończony i w zeszłym tygodniu odbył się egzamin z rysunku), budownictwo, informatyka, finanse i rachunkowość, marketing i komunikacja rynkowa oraz inżynieria odnawialnych źródeł energii – mówi Paweł Kucharski z Biura Rektora i Organizacji Uczelni PL i jednocześnie podkreśla, że liczba kandydatów cały czas rośnie.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym okres rekrutacji wydłużył się do 19 sierpnia. - Kandydaci często pytają o nowe kierunki (ekorehabilitację, enologię i cydrownictwo, pszczelarstwo i agroekosystemy oraz zarządzanie i adaptację do zmian klimatu), ale także weterynarię, pielęgnację zwierząt i animaloterapię, dietetykę czy geodezję i kartografię – informuje Biuro Komunikacji UP. Dodatkowo w tym roku nie obowiązuje sprawdzian z kontaktu z koniem, weryfikacja umiejętności jeździeckich odbędzie się po pierwszym semestrze studiów.

Z kolei osoby ubiegające się o indeks na Uniwersytecie Medycznym mają czas do 17 sierpnia na zarejestrowanie się, wzniesienie opłaty wpisowej i uzupełnienie wyników matury. 21 sierpnia ukażą się pierwsze listy rankingowe. Na chwilę obecną największym zainteresowaniem cieszą się kierunki: lekarsko-dentystyczne, lekarski, farmacja, analityka medyczna. Jak co roku nie brakuje chętnych, ale to ile osób ostatecznie zadeklaruje się, dowiemy się dopiero po 11 sierpnia, kiedy ukażą się wyniki matur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski