Rekrutacja do liceów, techników i branżówek w Lublinie. Jakie szkoły i profile są najbardziej oblegane

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Największym zainteresowaniem uczniów cieszą się klasy o profilu biologiczno-chemicznym i matematyczno-geograficznym, a w technikach oddziały szkolące techników informatyków
Największym zainteresowaniem uczniów cieszą się klasy o profilu biologiczno-chemicznym i matematyczno-geograficznym, a w technikach oddziały szkolące techników informatyków Małgorzata Genca/archiwum
Tegoroczni absolwenci klas ósmych w czasie rekrutacji mogli wybrać nie więcej niż trzy szkoły, a w każdej z nich dowolną liczbę oddziałów. Wybór padł przede wszystkim na licea, ale nie zabrakło również chętnych do szkół branżowych. Największym zainteresowaniem cieszą się klasy o profilu biologiczno-chemicznym i matematyczno-geograficznym, z kolei w technikach oddziały szkolące techników informatyków.

Najpopularniejszym lubelskim liceum w tym roku okazała się Czwórka, do której złożyło dokumenty aż 931 osób i prawie do każdej z klas ubiega się ponad trzystu chętnych. Największe oblężenie odnotowały klasy: mat-geo (349 os. na 32 miejsca), pol-hist-wos (348 os.) i ang-hiszp-pol (344 os.).

Tylko 51 osób mniej niż do Sempołowskiej, zgłosiło się do V LO im. M. Skłodowskiej-Curie, w którym do dwóch klas 1c i 1d o profilu biol-chem aplikuje 380 i 360 osób, a do 1f mat-geo-wos – 324.

Podobnie w XXIII LO najchętniej wybierane klasy to mat-geogr (298 os) i pol-wos-geogr (277 os.)

Trwa egzamin ósmoklasistów. Uczniowie rozpoczęli od języka p...

IX LO w tym roku uplasowało się na 4.miejscu pod względem liczby chętnych, bo o 208 miejsc ubiega się w tym roku 742 kandydatów. Do klasy mat-geogr-ang aplikuje 347 osób, a do biol-chem 315. W Unii odnotowano 553 kandydatów na 224 miejsca, najwięcej osób stara się o przyjęcie do klasy biol-chem-mat, bo aż 233, a 10 osób mniej do klasy o profilu biol-chem.

W tym roku do Zamoya wnioski złożyło tylko 541 ósmoklasistów, ale ich liczba i tak przekracza dostępny limit o 349 szkolnych miejsc i do każdej z klas chce dostać się ponad sto osób. Największe zainteresowanie wzbudził również profil geogr-mat-ang (242 os.) i biol-chem (230).

Do Staszica chce oddać dokumenty 328 osób, stosunkowo mniej niż w roku ubiegłym. I podobnie jak w innych liceach, uczniowie najchętniej wybierali oddziały biol-chem (142 i 122) i mat-geo-ang (137).

W lubelskich technikach największym zainteresowaniem cieszą się zawody techników: ekonomistów, informatyków, analityków, budownictwa, geodetów czy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. M.in. w ZST-K na 192 miejsca ubiega się 335 chętnych, w tym 140 (na 48 miejsc) chce zostać technikiem informatykiem, a technikiem logistykiem 128 (na 32 miejsca). Z kolei w ZSEK w klasie o prof. technik ekonomista konkurują 166 os. na 64 miejsca.

Dużym zainteresowaniem cieszy się również kierunek technik teleinformatyk, na który zgłosiło się 214 chętnych w ZSEL i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, na który PSBiG przyjęło zgłoszenia od 130 os. przy limicie 32 miejsc.

Największe oblężenie wśród lubelskich branżówek w tym roku można zaobserwować w lubelskiej samochodówce (ZSS). Tam na 64 miejsca zgłosiło się 138 chętnych. Szkoła liczy dwie klasy pierwsze, w których limit uczniów wynosi po 32 os. Na mechanika pojazdów samochodowych zgłosiło się 107 chętnych, a na elektromechanika - 72.

Kalendarz roku szkolnego 2020/2021. Terminy. Dni wolne, feri...

Popularna jest też ZSRiP, która oferuje naukę w zawodach m.in. betoniarza-zbrojarza, elektromechanika pojazdów samochodowych, lakiernika samochodowego, piekarza, tapicera, sprzedawcę, fotografa, kucharza i kuśnierza. Szkoła oferuje 5 wielozadaniowych klas z jęz. ang. i niem., do jednej z nich ubiega się nawet 110 osób.

W ZSO-Wł o 16 miejsc w klasie szkolącej przyszłych fryzjerów ubiega się 55 chętnych, podobnie jeśli chodzi o fotografów – tylko 4 osoby mniej.

Z kolei w ZSCHiPS na cukiernika zgłosiło się 61 osób i na piekarza - 25.

Statystyki pochodzą ze strony: lubelszczyzna.edu.com.pl.

Zwierzęta też potrafią się śmiać

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie