Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na lubelskich uczelniach wciąż trwa

Kamil Kudyba
123rf
Większość tegorocznych maturzystów zdążyła już wprawdzie zapomnieć o naborze na studia, ale rekrutacja nie jest jeszcze definitywnie zakończona. Na każdej państwowej uczelni w Lublinie są kierunki, na których nie zostały wypełnione limity. Tam można jeszcze składać papiery. Jeśli dodamy do tego ofertę uczelni niepublicznych, to wybór kierunków, jakie można jeszcze studiować jest imponujący.

- Nabór prowadzimy na kilku kierunkach, które z roku na rok cieszą się trochę mniejszą popularnością. Ale, co zadziwiające, mamy jeszcze wolne miejsca na dwóch kierunkach, które są wyjątkowo atrakcyjne - informuje Anna Guzowska, rzeczniczka prasowa UMCS.

Chodzi o studia wschodnioeuropejskie i fizykę techniczną. Na pierwszym z nich studenci mają możliwość skorzystania z płatnych staży, wyjazdów do krajów specjalizacji (czyli nawet na Bałkany i w rejony Kaukazu), a także z interesujących zagranicznych praktyk zawodowych.

- A jeśli chodzi o fizykę techniczną, to warto zaznaczyć, że jest to nowość w naszej ofercie, a dodatkowo to kierunek zamawiany. Oznacza to, że studenci mogą co miesiąc otrzymywać stypendium w wysokości 1000 zł za sam fakt uczenia się na tym kierunku. Dodatkowo organizowane są bezpłatne zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki oraz specjalistyczne kursy języka angielskiego - dodaje Guzowska.

Podobnie sytuacja wygląda na innych uczelniach.

- Dodatkowy nabór prowadzimy jeszcze na trzech kierunkach: zdrowiu publicznym, ratownictwie medycznym i dietetyce. Nie jest to dla nas duże zaskoczenie, bo niemal zawsze mamy pewne problemy z tymi właśnie studiami. Po prostu nie są tak oblegane jak inne w naszej ofercie - stwierdza Sławomir Sioma z uczelnianej komisji rekrutacyjnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Na wszystkich wspomnianych kierunkach limity wypełnione są połowicznie.

Czytaj nasz serwis dla przyszłych studentów

Jednak prawdziwe pole do popisu mają w tej chwili uczelnie prywatne, które nabór prowadzą nawet do końca września.

- Można śmiało powiedzieć, że zainteresowanie jest bardzo duże. Szczególnie na naszej fizjoterapii. Rekrutacja prowadzona jest jeszcze na wszystkich kierunkach i śmiało można składać dokumenty - zachęca Dominika From z biura rekrutacji Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej w Lublinie.
W ofercie WSSP znajdują się m.in. kosmetologia, turystyka i rekreacja, filologia angielska i iberyjska, pedagogika specjalna czy zdrowie publiczne.

Prywatne szkoły wyższe robią wszystko, by ich oferta skusiła jak największą liczbę studentów. Proponują więc promocje cenowe, rezygnują z opłaty rekrutacyjnej, czy też wprowadzają "zniżki rodzinne" jeśli rodzeństwo studiuje na tej samej uczelni.
Dodatkowym atutem, podkreślanym przez szkoły, jest ich nastawienie na realia rynku pracy. - Wiedza teoretyczna jest uzupełniona o możliwość nabycia praktycznych doświadczeń w działalności związanej z dziedziną studiów. Na podstawie umów podpisanych przez WSEI z przedsiębiorstwami, studenci uczelni odbywają w nich praktyki i staże. Nasi żacy uczestniczą również w bieżącej pracy instytucji, a także prowadzą badania związane z działalnością tych przedsiębiorstw - wylicza Marek Szczodrak, z-ca dyrektora Działu Informacji i Promocji Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

Tutaj do wyboru jest jedenaście kierunków takich jak: psychologia, administracja, mechanika i budowa maszyn, czy pedagogika. Nabór potrwa do końca sierpnia.

Do końca tego miesiąca można również rejestrować się na Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji. - Posiadamy wiele nowo utworzonych kierunków i specjalizacji, które na pewno zainteresują kandydatów. Warto wśród nich wymienić m.in. architekturę i urbanistykę, czy gospodarkę przestrzenną z takimi specjalnościami jak wycena czy zarządzanie nieruchomościami - wylicza Anna Selwa, dyrektor Działu Marketingu i Rozwoju WSPA.

Również osoby szukające studiów medycznych znajdą coś dla siebie. Techniki dentystyczne, dietetyka, czy ratownictwo medyczne, to tylko niektóre z kierunków, jakie znajdują się w ofercie Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Lublinie. Tutaj rekrutacja została przedłużona do 30 września. Czasu na podjęcie decyzji jest więc dużo.

Szczegółowe informacje na temat kierunków, opłat i miejsc, gdzie można złożyć dokumenty są dostępne na stronach internetowych poszczególnych uczelni.

Absolwenci decydujący się na dalszą naukę powinni wziąć też pod uwagę ofertę szkół policealnych. Co prawda, nie dają one tytułu magistra, ale za to świetnie przygotują do konkretnego zawodu.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski