Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia w Lublinie. Już wiadomo, które kierunki są najpopularniejsze na UMCS i Politechnice Lubelskiej

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Miasteczko akademickie w Lublinie
Miasteczko akademickie w Lublinie Łukasz Kaczanowski
UMCS i Politechnika Lubelska zakończyły pierwszą turę rekrutacji. Największym tegorocznym hitem UMCS okazała się nowo utworzona kryminologia, na której o jedno miejsce ubiega się blisko 40 osób, a na Politechnice kierunek finanse i rachunkowość, gdzie o jeden indeks konkurują cztery osoby.

Na UMCS i Politechnice Lubelskiej zakończyła się internetowa rejestracja kandydatów na większość kierunków stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich.

Wielu chętnych z innych krajów

W tym roku na UMCS łącznie zarejestrowało się 15 170 osób, z kolei na Politechnice Lubelskiej 4935 osób i dane te w obydwu uczelniach porównywalne są z rokiem ubiegłym. Na UMCS liczba chętnych z zagranicy również nie uległa zmianie i zarejestrowało się ponad tysiąc cudzoziemców, są to osoby pochodzące m.in. z Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także z dalszych regionów świata, np. z Azji i Afryki. Z kolei Politechnika Lubelska odnotowała w tym roku rekordową liczbę chętnych z zagranicy, bo ponad 500, a to prawie o połowę więcej niż w 2019 r. Większość chętnych pochodzi z Ukrainy, w dalszej kolejności z Białorusi, Kazachstanu i Rosji.

- Sytuacja ta pokazuje, że UMCS tak naprawdę już od kilku lat ma rozwojową sytuację dotyczącą rejestracji kandydatów. Jesteśmy zadowoleni, że nasza oferta cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem pomimo panującej pandemii, zwiększenia ruchów migracyjnych młodzieży oraz postępującego od kilku lat niżu demograficznego – mówi Magdalena Drwal z biura prasowego UMCS.

Rekrutacyjne hity

A które kierunki są na topie pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce? - Pod tym względem liderem jest kierunek finanse i rachunkowość (cztery osoby na miejsce). Kolejne pozycje zajmują: inżynieria logistyki; architektura; informatyka; marketing i komunikacja rynkowa – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka prasowa PL.

A jak w tym roku na UMCS? Największym hitem tegorocznej rekrutacji okazał się nowy kierunek - kryminologia, gdzie na jedno miejsce zapisało się prawie 40 osób. Dużym zainteresowaniem cieszy się również psychologia, gdzie o jedno miejsce stara się 10 kandydatów. Na kierunki takie jak: anglistyka, jazz i muzyka estradowa, finanse i rachunkowość i dziennikarstwo i komunikacja społeczna o jeden indeks konkuruje ponad 6 osób, a o jedną osobę mniej przypada na miejsce na ekonomii, zarządzaniu i lingwistyce stosowanej.

Na UMCS w pierwszej dziesiątce najbardziej rozchwytywanych kierunków, pod kątem rejestracji największej liczby osób, znalazły się także: prawo, informatyka, ekonomia, zarządzanie i bezpieczeństwo wewnętrzne.

20 sierpnia zostaną na UMCS ogłoszone rankingi i listy osób zakwalifikowanych na studia.

- Wyniki rejestracji na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie nie są jeszcze ostateczne. Na niektórych kierunkach jest jeszcze możliwość dokonania rejestracji - uspokaja Magdalena Drwal i dodaje: - W przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym lub kolejnych terminach, komisja rekrutacyjna ogłosi następną listę osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca, nastąpi to odpowiednio 24 i 27 sierpnia.

Jak podaje Iwona Czajkowska-Deneka, na Politechnice Lubelskiej na 2085 zaplanowanych miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia zgłosiło się ponad cztery tysiące kandydatów. Z tej grupy 2229 osób zostało już zakwalifikowanych do przyjęcia na I rok. - Na 6 kierunkach studiów stacjonarnych I stopnia nabór został zakończony. Są to: architektura, informatyka, finanse i rachunkowość, inżynieria logistyki, marketing i komunikacja rynkowa, zarządzanie. Na pozostałych 16 kierunkach rekrutacja została przedłużona do 4 września br. - mówi rzeczniczka PL.

W poniedziałek zakończyła się również rejestracja internetowa na Uniwersytecie Medycznym i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a do środy potrwa jeszcze na Uniwersytecie Przyrodniczym.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski