Lubelskie uczelnie przygotowały nowe kierunki studiów.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
- Podczas tegorocznej rekrutacji nasza oferta kształcenia wzbogaciła się o nowe i ciekawe kierunki studiów: Business Analytics, public relations i zarządzanie informacją, kryminologię oraz prawo międzynarodowe i prawo Unii Europejskiej - mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.
Business Analytics to interdyscyplinarne studia I stopnia, prowadzone w języku angielskim na Wydziale Ekonomicznym UMCS.
Public relations i zarządzanie informacją (studia stacjonarne I stopnia) stanowi dobrą ofertę dla tych, którzy swoją przyszłość wiążą z branżą komunikacji społecznej. Studenci mają do wyboru dwie specjalizacje: zarządzanie wizerunkiem i zarządzanie mediami społecznościowymi.
Matura 2020 z j. polskiego w Lublinie. Maseczki, dezynfekcja...
Kryminologia to nowy kierunek studiów zarówno stacjonarnych jak i niestacjonarnych I i II stopnia, realizowany na Wydziale Prawa i Administracji UMCS. Na kryminologii II stopnia będzie można wybrać jedną z trzech specjalności: kurator, kadra kierownicza organów ochrony prawa i pracownik socjalny przygotowany do zapewnienia pomocy ofierze przestępstwa.
Z kolei Prawo międzynarodowe i prawo Unii Europejskiej będzie oparte na standardach francuskich, nawiązujących do programu Uniwersytetu Lotaryńskiego w Nancy.
Katolicki Uniwersytet Lubelski
Tegoroczne nowe kierunki na KUL to m.in. pielęgniarstwo i dietetyka - pierwsze z dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
Z myślą o humanistach obcojęzycznych zostało utworzone Dziennikarstwo i Komunikacja społeczna w języku angielskim, dla pasjonatów języka włoskiego - italianistyka.
W Stalowej Woli pojawi się dietetyka z dwoma specjalnościami: poradnictwem żywieniowym i dietetyką kliniczną, Inżynieria materiałowa w dwóch wersjach językowych - ojczystym i angielskim i Inżynieria środowiska.
Uniwersytet Medyczny
- Uniwersytet Medyczny nie planuje w nadchodzącym roku akademickim otwierania nowych kierunków studiów. Ogromny wysiłek wkładamy w doskonalenie edukacji medycznej, zwłaszcza w dobie nauczania online, za pomocą technologii informatycznych oraz utrzymywanie wysokiej jakości kształcenia - przyznaje rzecznik UM Włodzimierz Matysiak.
Matura 2020 na memach. Przeciek z j. polskiego i matematyki,...
Kierunki realizowane na UM w Lublinie od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem i z pewnością nie zabraknie chętnych na te corocznie oblegane - Lekarski, Lekarsko-dentystyczny, Fizjoterapię, Farmację, Położnictwo, Ratownictwo medyczne, Dietetykę, a od niedawna i Biomedycynę.
Politechnika Lubelska
- Nowymi propozycjami dla kandydatów są dwa kierunki utworzone na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki: Inżynieria multimediów oraz Inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice - podkreśla Iwona Czajkowska-Deneka. rzecznik prasowy PL. Ale to nie koniec niespodzianek - Ponadto w trakcie organizacji jest kierunek inżynieria i analiza danych na Wydziale Podstaw Techniki (czekamy na zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego) - dodaje.
Inżynieria multimediów to interdyscyplinarny kierunek, łączący wiedzę z obszarów nauk inżynieryjno-technicznych i społecznych. Studenci nauczą się m.in. języka oprogramowania, poznają tajniki grafiki komputerowej i tworzenia animacji. Inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice pozwolą absolwentom na wypróbowanie swoich sił w branży IT i innych gałęziach przemysłu.
Uniwersytet Przyrodniczy
Jak podaje Dział Komunikacji i Wymiany Akademickiej UP w Lublinie w tym roku UP proponuje 4 nowe, unikatowe kierunki studiów I stopnia: Enologię i Cydrownictwo, o profilu praktycznym, obejmujący 24 tygodnie praktyk programowych w winnicy i sadzi; Pszczelarstwo w Agroekosys-temach, skierowany głównie do absolwentów Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli; Ekorehabilitację, czyli m.in. naturalne terapie z udziałem roślin i zwierząt, specjalistyczne doradztwo żywieniowe, oparte na eko produktach o właściwościach prozdrowotnych i Adaptację do Zmian Klimatu.
Uczelnie prywatne
W ofercie Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie pojawiła się mechatronika - studia inżynierskie w 100 proc. finansowane z EFS. Studenci tego kierunku będą mogli wybrać jedną z dwóch dostępnych specjalności: Systemy mechatroniczne w pojazdach i maszynach i Systemy automatyki i robotyki w mecha-tronice.
Druga propozycja to 5-letnie studia jednolite na kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, przygotowujące do pracy m.in. w domach dziecka, przedszkolach czy w szkole na poziomie klas I-III.
Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza postawiła na innowacyjne kształcenie na Pielęgniarstwie - od niedawna działa tam Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, co może być nie lada gratką dla przyszłych medyków.
Pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne możemy również znaleźć w ofercie Wyższej Szkoły Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie. Władze uczelni podtrzymują dotychczasowe kierunki, m.in.: kosmetologię, dietetykę i techniki dentystyczne.
Nowością w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie są studia magisterskie na kierunku Zarządzanie i nowe specjalizacje w ramach kierunków już istniejących, m.in.: Technologie webowe i Internet rzeczy na Informatyce, a w ramach Transportu - Eksploatacja dronów. Jest też Projektowanie wnętrz, studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym.
- 13 dzieci utonęło w Wiśle. Tragedia sprzed lat nadal budzi emocje
- Nietypowe zakończenie roku szkolnego. Zobaczcie zdjęcia
- Te szkoły kształcą prymusów. Wyjątkowa uroczystość w ratuszu
- Mija 90 lat od otwarcia jesziwy. Jak wygląda teraz?
- Budynek, na który patrzysz to...? Znasz Lublin? Sprawdźmy!
- Fontanna na placu Litewskim znowu działa. Zobacz zdjęcia

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?