MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia w Lublinie. Startuje wyścig po indeksy. Już można się rejestrować

Aleksandra Dunajska
Podczas Drzwi Otwartych UMCS zachęcał do wyboru tej uczelni
Podczas Drzwi Otwartych UMCS zachęcał do wyboru tej uczelni Łukasz Kaczanowski
Z internetową rejestracją ruszyły UMCS i KUL. Uniwersytet Przyrodniczy zwiększa w tym roku limit przyjęć, odwrotnie niż Politechnika .

Internetowa Rejestracja Kandydatów UMCS ruszyła już w przedostatni piątek. Oczywiście tegoroczni maturzyści będą mogli ostatecznie złożyć dokumenty dopiero po otrzymaniu wyników egzaminów, ale już teraz mogą założyć konto, potem uzupełniając je tylko o swoje rezultaty.

Rejestracja na UMCS potrwa do 7 lipca br. - Nieco wcześniej, bo 23 czerwca, zakończy się rejestracja na kierunki studiów, na których wymagany jest egzamin wstępny - mówi Aneta Adamska, rzeczniczka prasowa uczelni.

Chodzi o kierunki na Wydziale Artystycznym oraz logopedię z audiologią na Wydziale Humanistycznym. Chętni na studia na UMCS mogą wybierać spośród 80 kierunków i ponad 250 specjalności.

Wśród tegorocznych nowości są technologie cyfrowe w animacji kultury, produkcja medialna, studia wschodnie, a także matematyka w finansach.

Od 4 kwietnia rejestracja trwa już także na KUL. Uczelnia ma w tym roku dla kandydatów dwie nowe oferty - hispanistykę oraz „doradztwo kariery i doradztwo personalne”, czyli studia łączące wiedzę i umiejętności z dziedziny socjologii, psychologii oraz elementów prawa pracy, zarządzania i ekonomii.

Uniwersytet Przyrodniczy rozpocznie w tym roku rekrutację na trzy nowe kierunki - ekoenergetyka, wychowanie fizyczne oraz bezpieczeństwo i certyfikacja żywności. Rejestracja kandydatów ruszy 10 maja. Uczelnia o 2 procent zwiększy w tym roku limit przyjęć.

- Przygotowaliśmy około 2 tys. miejsc dla kandydatów - zapowiada Iwona Pachcińska, rzeczniczka przyrodniczej uczelni.

Inaczej będzie na Politechnice Lubelskiej, gdzie rejestracja kandydatów ruszy 22 maja.

- Na pierwszy rok przyjmiemy o 175 osób mniej czyli 4925. Chodzi zarówno o studia I jak i II stopnia - tłumaczy Iwona Czajkowska - Deneka, rzeczniczka prasowa Politechniki.

Decyzja władz uczelni ma związek ze zmianami jakich ministerstwo nauki dokonało w zasadach finansowania szkół wyższych. Resort chciał, żeby wysokość państwowej dotacji dla uczelni w mniejszym stopniu zależała od liczby studentów. Teraz liczyć ma się więc proporcja między liczbą pracowników naukowych a studentów i doktorantów.

Premiowane będą te uczelnie, gdzie na jednego akademika przypada 13 żaków. Politechnika ma wskaźnik 16. Jeśli więc chce utrzymać finansowanie na dotychczasowym poziomie, musi przyjąć w przyszłym roku mniej studentów.

Uniwersytet Medyczny zacznie rejestrację maturzystów 15 maja.

- Wcześniej, bo 24 kwietnia, rozpocznie się ona dla kandydatów z zagraniczną maturą - wyjaśnia Krystyna Walkowska, kierownik Działu Jakości Kształcenia uczelni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski