18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja: Nie dostałeś się na wymarzony kierunek studiów?

MSZ
Małgorzata Genca
48,55 procent maturzystów zdało poprawkowy egzamin dojrzałości, do którego przystąpili w sierpniu. To dla nich uczelnie publicznie i prywatne przedłużają rekrutację do końca września. Co zrobić, gdy okaże się, że nie mamy już szans dostać się na wymarzony kierunek studiów? Mamy dla Was kilka propozycji.

Maturzyści, którzy dotąd nie dostali się na studia powinni się śpieszyć. Uczelnie wyższe zamykają już listy osób, które rozpoczną naukę w październiku. To ostatni dzwonek także dla tych, którzy chcieli uczyć się na uczelniach prywatnych, których w naszym regionie nie brakuje.

Wśród uczelni publicznych rekrutację prowadzi jeszcze Uniwersytet Przyrodniczy. Wolne miejsca na studiach stacjonarnych są jeszcze na biologii (filia w Zamościu), ogrodnictwie, zootechnice, technice rolniczej i leśnej, a także na rolnictwie. Ostatni kierunek można studiować zarówno w Zamościu jak i w Lublinie.

Na chętnych studentów czeka także największa uczelnia w naszym województwie, czyli Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Wolne miejsca na studiach w Lublinie są wciąż na fizyce technicznej, politologii, czy studiach wschodnioeuropejskich. W filii w Białej Podlaskiej z łatwością dostaniemy indeks filologii polskiej, slawistyki, czy historii, a w oddziale Radomskim możemy uczyć się na filologii polskiej, bądź historii.

Studia zaoczne, a może uczelnia prywatna?

Maturzyści, którzy nie chcą rezygnować z wymarzonego kierunku studiów mogą do końca września skorzystać z oferty edukacyjnej szkół prywatnych. Nauka jest wówczas płatna, ale system stypendialny najlepszym żakom pozwala pokryć większość kosztów związanych z czesnym.

Studia zaoczne to doskonałe rozwiązanie, dla osób, które chcą pracować już w czasie studiów. Zajęcia odbywają się w weekendy, dlatego żacy mają dużo czasu, aby pracować na tygodniu. To rozwiązanie ma dodatkowy atut. Osoba kończąca studia ma nie tylko dyplom wyższej uczelni w kieszeni, ale także kilkuletnie doświadczenie w pracy zawodowej.

Alternatywnym rozwiązaniem jest rok przerwy w nauce. W tym czasie możemy nie tylko doskonale przygotować się do poprawkowej matury, ale także zastanowić się nad kierunkiem, którego dyplom zagwarantuje nam dobrze płatną pracę w przyszłości. Dwanaście długich miesięcy można zagospodarować także na pracę, czy naukę języków obcych.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski