Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja uzupełniająca na studia. Lubelskie uczelnie czekają na studentów

Małgorzata Szlachetka
123rf
Na lubelskich uczelniach trwa rekrutacja uzupełniająca na studia stacjonarne, niestacjonarne i podyplomowe. Na większości z nich nabór potrwa do końca września.

Języki skandynawskie na UMCS

- Generalnie, na poszczególnych kierunkach stacjonarnych I stopnia pozostało jeszcze od kilku do kilkunastu wolnych miejsc - wyjaśnia Magdalena Kozak-Siemińska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Najwięcej na takich kierunkach, jak: stosunki międzynarodowe, europeistyka, matematyka, zarządzanie w politykach publicznych, turystyka historyczna, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, społeczeństwo informacyjne i kognitywistyka.

UMCS proponuje też naukę na studiach podyplomowych. Rekrutacja jest obecnie prowadzona na prawie 70 kierunkach. Wśród nich jest wiele nowości, na przykład: diagnoza, terapia i edukacja osób z autyzmem; zarządzanie ryzykiem w bezpieczeństwie wewnętrznym Polski czy języki skandynawskie dla rynku pracy.

Jest też ukłon w stronę osób posługujących się biegle językami obcymi, po ukraińsku będą prowadzone zajęcia na studiach podyplomowych o nazwie administracja samorządowa w państwach Unii Europejskiej. Z kolei w języku angielskim studia podyplomowe public relations and media marketing.

Na UMCS największym zainteresowaniem wśród przy-szłych studentów cieszyły się w tym roku między innymi: psychologia, jazz i muzyka estradowa, bezpieczeństwo narodowe czy bezpieczeństwo wewnętrzne, logistyka oraz prawo i biotechnologia.

KUL z humanistyką cyfrową

- Na studiach I stopnia najwięcej wolnych miejsc jest jeszcze na europeistyce, kulturoznawstwie, matematyce, socjologii i pracy socjalnej - informuje Katarzyna Bojko z zespołu prasowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Warto zwrócić uwagę na bezpłatne studia prowadzone w języku angielskim: biotechnologię, kognitywistykę, euro-peistykę i filozofię. - W tym roku zostały też utworzone nowe, anglojęzyczne grupy na teologii i informatyce - wylicza Katarzyna Bojko.

W przypadku studiów II stopnia KUL proponuje naukę na ponad 30 kierunkach.

Uczelnia kusi przyszłych studentów wielu nowymi kierunkami, wśród nich są prawo Unii Europejskiej oraz humanistyka cyfrowa (oba na studiach stacjonarnych II stopnia). Na prawie Unii Europejskiej będzie też grupa z zajęciami w języku angielskim.

- Kandydaci, którzy spełniają kryteria i dostarczą wymagane dokumenty, są przyjmowani według kolejności zgłoszeń - zaznacza Bojko.

Wśród studiów podyplomowych KUL proponuje m.in. takie kierunki, jak: kulturowe kształtowanie wizerunku w wystąpieniach publicznych, rozwój Europy Środkowo-Wschodniej (studia w języku angielskim) czy migracje międzynarodowe.

Politechnika wprowadza dwa nowe kierunki

- Politechnika Lubelska zakończyła rekrutację na studia stacjonarne I stopnia na kierunkach: informatyka, finanse i rachunkowość, mechatronika, budownictwo i architektura - wylicza Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka prasowa Politechniki Lubelskiej. - Największym zainteresowaniem cieszyły się: informatyka, finanse i rachunkowość oraz mechatronika - dodaje rzeczniczka PL.

Rekrutacja uzupełniająca na studia I i II stopnia potrwa na tej uczelni do 14 września. Nowością są inżynieria systemów bezpieczeństwa wewnętrznego (tylko studia niestacjonarne I stopnia) i informatyka oraz marketing i komunikacja rynkowa.

Radiologia weterynaryjna na UP

Na Uniwersytecie Przyrodniczym drugi nabór, w przypadku studiów stacjonarnych I i II stopnia, kończy się 18 września. Na dzienną weterynarię uczelnia już nie prowadzi rekrutacji, ale są jeszcze wolne miejsca, nawet pojedyncze, na inne kierunki.

- Weterynaria stacjonarna to od lat jeden z najchętniej wybieranych kierunków. W tym roku o jedno miejsce walczyło 10,32 chętnych - informuje Agnieszka Wasilak, szefowa Biura Promocji Uczelni.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym rekrutacja na studia podyplomowe potrwa do 30 września. Do najpopularniejszych kierunków należą studia rolnicze dla absolwentów kierunków nierolniczych, radiologia weterynaryjna oraz żywienie człowieka i dietetyka.

Dietetykę postudiujesz też na Medycznym

Nadal są wolne miejsca na Uniwersytecie Medycznym, chociaż oczywiście nie na dziennym kierunku lekarsko-dentystycznym. W trakcie pierwszej rekrutacji było tam 28 kandydatów na jedno miejsce. Obecnie rusza nabór na studia niestacjonarne na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym i farmaceutycznym.

- W tym roku po raz pierwszy czekamy na kandydatów na studia II stopnia na kierunku dietetyka, które umożliwią kontynuację nauki absolwentom licencjatu - wyjaśnia Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W przypadku studiów podyplomowych UM prowadzi rekrutację na kierunki promocja i profilaktyka zdrowia oraz z zakresu analityki medycznej.

Do piątku UM prowadzi nabór na studia magisterskie. Dotyczy to elektroradiologii, fizjoterapii, kosmetologii, pielęgniarstwa, położnictwa i zdrowia publicznego.

- Ogłosimy dodatkową rekrutację na zdrowie publiczne (studia I stopnia). Rejestracja nastąpi w dniach 9 - 19 września - dodaje Matysiak.

Uczelnie niepubliczne też rekrutują

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie prowadzi nabór na studia stacjonarne, niestacjonarne, online w systemie e-learning oraz prowadzone po angielsku. Rekrutacja potrwa do 30 września.

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie czeka na chętnych na wszystkie kierunki. W przypadku studiów podyplomowych do 15 września można się zapisać np. na bezpieczeństwo narodowe i zarządzanie kryzysowe.

Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza w Lublinie proponuje m.in. 37 kierunków na studiach podyplomowych, np. kreowanie i wizualizacja wizerunku czy organizacja i zarządzanie w turystyce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski