MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rektorzy lubelskich uczelni powalczą o kolejne kadencje

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
UMCS / Łukasz Kaczanowski / Małgorzata Genca
Zbigniew Pater, Radosław Dobrowolski, Wojciech Załuska oraz Mirosław Kalinowski powalczą o kolejną kadencję w wyborach na rektora swoich uczelni. Większość nie ma konkurentów w walce o to stanowisko.

Rektor Politechniki Lubelskiej

W poniedziałek (18 marca) profesor Zbigniew Pater oficjalnie ogłosił swoją kandydaturę w wyborach na rektora Politechniki Lubelskiej na kadencję 2024-2028. Jak podkreślał, na tę decyzję wpłynęło m.in. jego bogate doświadczenie w zarządzaniu uczelnią.

– Jako osoba z wieloletnim stażem na PL, zdobyłem głęboką wiedzę na temat jej struktury, procesów i potrzeb. Długoletnia praktyka w kierowaniu uczelnią gwarantuje stabilność i skuteczność w podejmowaniu decyzji z korzyścią dla całej społeczności akademickiej. Nie myślę tylko o dniu jutrzejszym, ale planuję działania na 3-4 lata do przodu, oparte na mocnych stronach i unikalnych możliwościach naszej uczelni. I te założenia są jak najbardziej realne – mówił rektor.

Na czele listy priorytetów rektora jest uzyskanie przez Politechnikę Lubelską statusu uczelni badawczej w 2026 roku, wspieranie prowadzenia badań naukowych i pozyskiwania środków na ich realizację oraz uruchomienie nowych programów projakościowych. Dodatkowo Pater ma w planach także wzmocnienie obecności PL na arenie międzynarodowej oraz obecność w prestiżowych międzynarodowych rankingach.

Planowane jest też zwiększenie kwot na dodatki motywacyjne i za nadgodziny dla pracowników. Uczelnię czeka m.in. przebudowa i rozbudowa Oxfordu, budowa IT TOWER, modernizacja domów studenckich oraz budynków wydziałów: Elektrotechniki i Informatyki, Mechanicznego i Inżynierii Środowiska.

Rektora Politechniki Lubelskiej poznamy 16 kwietnia. Wyboru dokona 240 elektorów.

Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Na KUL w regulaminowym czasie wpłynęła tylko jedna kandydatura - ks. prof. Mirosława Kalinowskiego. Obecny rektor KUL do wyborów rektorskich został zgłoszony przez grupę 30 senatorów. Kalinowski zapowiada, że w drugiej kadencji zamierza dokładać starań w rozwoju uczelni m.in. w zakresie badań naukowych, podnoszenia jakości kształcenia i dostosowywania oferty studiów do potrzeb społecznych. Wśród priorytetów wymienia np. rozbudowę Wydziału Medycznego i dostosowanie infrastruktury akademickiej do bieżących potrzeb.

Wybory rektora KUL na lata 2024-2028 odbędą się 9 maja. Głosowało będzie 39 senatorów uniwersytetu.

Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

Termin wyborów rektora UMCS został wyznaczony na 7 czerwca. Zgodnie ze statutem uczelni wskazania kandydatów dokonuje się formalnie na piśmie składanym do Uczelnianej Komisji Wyborczej nie później niż czternaście dni przed terminem wyborów.

- Oznacza to, że kandydatów będzie można wskazać formalnie nie później niż 24 maja. Kandydaci są opiniowani przez Radę Uniwersytetu i Senat oraz uczestniczą w debacie przedwyborczej - wyjaśnia Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

Podczas spotkania noworocznego UMCS obecny rektor uczelni prof. Radosław Dobrowolski poinformował, że zamierza kandydować ponownie na stanowisko na rektora.

- Jako ekipa rektorska pragniemy nadal wzmacniać pozycję naszego uniwersytetu, dlatego z pełną świadomością deklarujemy chęć kontynuowania realizowanej przez nas strategii i wizji rozwoju UMCS w kadencji 2024–2028. Mamy nadzieję, że ponownie obdarzą nas Państwo zaufaniem i dzięki temu będziemy mogli dalej wspólnie pracować na rzecz naszej Alma Mater - powiedział Radosław Dobrowolski.

Podobna sytuacja ma miejsce na Uniwersytecie Medycznym, gdzie jedynym zgłoszonym kandydatem na stanowisko rektora uczelni jest obecny rektor - Wojciech Załuska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski