Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont archikatedry lubelskiej. Ściany skrywają skarby sprzed wieków. Zobacz, co odkryli konserwatorzy (ZDJĘCIA)

Piotr Nowak
Przez wieki ściany archikatedry lubelskiej pękały, kruszyły się i były zamalowywane. Dlatego kiedy konserwatorzy przystąpili do pracy, nie byli pewni, co znajdą na ścianach siedemnastowiecznej świątyni. Kiedy zaczęli usuwać wierzchnie warstwy, ich oczom ukazały się misterne polichromie autorstwa nadwornego malarza króla Augusta III Sasa. Jakie skarby kryje świątynia?

Cenne malowidła ukryte pod warstwami farby, nieznana wcześniej kaplica i dwa zabytkowe pędzelki. Każdy dzień prac w archikatedrze lubelskiej przynosi konserwatorom nowe odkrycia. Konserwatorzy sztuki pracują na chórze kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty od listopada ubiegłego roku. Od tego czasu, zespół odkrył malowany ołtarz w byłej kaplicy i kolejne polichromie Józefa Meyera, nadwornego malarza króla Augusta III Sasa.

- Przez wieki pękały i odpadały. Wielokrotnie były przemalowywane, a później zamalowywane. Staramy się wydobyć oryginały na powierzchnię - mówi Michał Stołecki, konserwator zabytków pracujący w katedrze.

Meyer jest dobrze znany gościom świątyni. Prace osiemnastowiecznego artysty znajdziemy nie tylko na chórze. Wykonane przez niego sceny z Pisma Świętego pokrywają prawie całe wnętrze świątyni i tworzą kompozycyjną całość. A co robią na chórze? Okazuje się, że w czasach, kiedy dzisiejsza katedra pełniła funkcję świątyni funkcjonującej przy zakonie jezuitów, w pomieszczeniach za organami mieściły się małe kaplice. Później ich miejsce zajął pokój organisty i salki katechetyczne.

Malowidła to nie jedyne odkrycia w katedrze. - Pod podłogą znaleźliśmy miedziane pędzelki. Prawdopodobnie zostawili je nasi poprzednicy - mówi Michał Stołecki. - Trudno ocenić ich wiek. Prawdopodobnie pochodzą z XIX wieku. Nie wykluczam, że mogą być jeszcze starsze, ale do tego potrzeba dokładniejszych badań.

Po świątyni w słuchawkach

Na chórze konserwatorzy są od paru miesięcy. Jednak wielki remont katedry trwa już blisko rok. Zaczął się od rewaloryzacji ołtarza głównego ze wzmocnieniem jego konstrukcji. Ten etap prac sfinalizowano jeszcze w ubiegłym roku. W obecnym, dawny blask mają odzyskać pomieszczenia na chórze i organy. Ponadto w salach powstanie ekspozycja, na której prezentowane będą zabytki związane z historią kościoła, zakonu jezuitów, nieistniejącą już staromiejską farą oraz katedrą w Krasnymstawie.

- Zaprezentować chcemy m.in. przepiękne wota z Krzyża Trybunalskiego z XVI-XVII wieku oraz herb kapituły archikatedralnej - wylicza ks. Adam Lewandowski, proboszcz parafii katedralnej.

Do dyspozycji gości oddana będzie ścieżka edukacyjna, prowadząca przez odnowiony chór, katedrę, zakrystię akustyczną, skarbiec i podziemia.

- Udostępnimy turystom audioprzewodniki lub program na smartfony, dzięki któremu będą mogli poznać historię świątyni, prezentowanych dzieł sztuki i eksponatów - mówi proboszcz.

Konserwatorzy będą pracować na chórze przez najbliższych pięć miesięcy. Remont świątyni zakończy się w połowie 2019 r.

Zobacz też: "Oferta zimowa jest w Lublinie naprawdę bogata" o tym co MOSiR przygotował na ferie dla mieszkańców pozostających w mieście opowiedział nam Miłosz Bednarczyk, rzecznik prasowy instytucji

POLECAMY WASZEJ UWADZE:

Sukienki na studniówkę. Zobaczcie, jakie trendy królują w tym roku (ZDJĘCIA)

Hampton by Hilton w Lublinie oficjalnie otwarty (ZDJĘCIA, WIDEO)

Studniówka 2018 lubelskiej "odzieżówki". Tak bawił się ZS im. Reymonta

Najlepsze kawiarnie w Lublinie. Gdzie warto wybrać się na kawę i ciastka? (SONDA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski