Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont Baszty Półokrągłej w Lublinie na finiszu. Zobacz, jak się prezentuje

Patrycja Wójtowicz
Patrycja Wójtowicz
M.in. nowy dach, posadzka oraz ledowe oświetlenie - remont Baszty Półokrągłej przy ul. Jezuickiej w Lublinie dobiegł końca. Budowla zyskała nowy blask.

Baszta Półokrągła (znana również jako Baszta Gotycka) to fragment średniowiecznych murów obronnych, mieszczących się na lubelskim Starym Mieście. Jest jedną z najstarszych, a jednocześnie najmniej znanych budowli w Lublinie. Teraz, dzięki zakończeniu gruntownego remontu, ma się to zmienić.

Prace remontowe objęły m.in.: położenie nowej posadzki i wbudowanie w niej iluminacji w postaci lamp ledowych, konserwację cegieł, z których składa się baszta, poprawę konstrukcji dachu i wymianę jego pokrycia na nowe dachówki oraz wymianę nawierzchni w otoczeniu zabytku. Ponadto, dzięki remontowi rozwiązano także problem dotyczący zanieczyszczania budowli przez gniazdujące w niej ptaki. - Przy otworach strzelniczych, znajdujących się w baszcie, zamontowane zostały siatki oraz tzw. antyptaki, które uniemożliwiają ptactwu ponowne osiedlenie się w budowli - wyjaśnia Michał Makowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Stare Miasto w Lublinie.

Pierwotnie remont Baszty Półokrągłej miał się zakończyć do końca października, jednak ze względu na problemy z podłączeniem instalacji elektrycznej, termin ten się przedłużył.

- Oddanie baszty po remoncie odbędzie się prawdopodobnie pod koniec tygodnia. Wszystkie prace zostały już zakończone, pozostało tylko zdemontowanie ogrodzenia, którym jest objęty teren remontu - mówi Makowski.

Teraz Baszta Półokrągła będzie mogła stać się atrakcją turystyczną.

- Co prawda nie będzie możliwości zwiedzania jej w środku, ale za to da się już zajrzeć do jej wnętrza. Wcześniej znajdował się tam mur, przez co nie było to możliwe, a teraz powstała tu krata, przez którą będzie można zobaczyć, jak ten obiekt wygląda wewnątrz - zachęca Michał Makowski.

Remont Baszty Półokrągłej został sfinansowany z projektu „Nowe życie Starego Miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie”, realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 oraz ze środków pochodzących z budżetu obywatelskiego (projekt nr D-103 na 2020 rok).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski