Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont biblioteki im. Łopacińskiego w Lublinie. Czy czytelników czekają utrudnienia? (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
- W tym roku planujemy remont elewacji oficyny popijarskiej, zlokalizowanej po stronie gmachu LO im. Unii Lubelskiej. Podobnie jak odnowienie elewacji łącznika z lat 30. XX wieku, który znajduje się pomiędzy dwiema oficynami - mówi inż. Eugeniusz Rarot, zastępca dyrektora ds. administracyjnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie.
- W tym roku planujemy remont elewacji oficyny popijarskiej, zlokalizowanej po stronie gmachu LO im. Unii Lubelskiej. Podobnie jak odnowienie elewacji łącznika z lat 30. XX wieku, który znajduje się pomiędzy dwiema oficynami - mówi inż. Eugeniusz Rarot, zastępca dyrektora ds. administracyjnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Małgorzata Genca
Wkrótce wokół biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego przy ulicy Narutowicza 4 w Lublinie zostaną rozstawione rusztowania. O zakresie prac rozmawiamy z inżynierem Eugeniuszem Rarotem, zastępcą dyrektora ds. administracyjnych w tej instytucji kultury.

Na czym będą polegały prace budowlane?

W tym roku planujemy remont elewacji oficyny popijarskiej, zlokalizowanej po stronie gmachu LO im. Unii Lubelskiej. Podobnie jak odnowienie elewacji łącznika z lat 30. XX wieku, który znajduje się pomiędzy dwiema oficynami.

Chcielibyśmy, aby rusztowania zostały rozstawione w połowie maja, a prowadzone prace zakończyły się do 15 października tego roku.

W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę inwestycji. To on ostatecznie przedstawi harmonogram prac, ale na pewno intensywnie wykorzystamy okres najbliższych wakacji.

Trzeba się liczyć z tym, że w przypadku oficyny konieczne będzie zajęcie fragmentu chodnika przez rusztowanie, od strony przystanku autobusowego. Przypomnijmy też, że elewacja drugiej oficyny była remontowana kilka lat temu.

Czy remont wymusi czasowe zamknięcie biblioteki dla czytelników?

Nie bierzemy takiego rozwiązania pod uwagę. Zależy nam bardzo na tym, aby po właściwym zabezpieczeniu, pozostało dostępne główne wejście do gmachu i czytelnicy dalej korzystali z biblioteki.

Czy w planach są również prace prowadzone wewnątrz?

Będziemy montować klimatyzację na drugim piętrze oficyny oraz na pierwszym piętrze łącznika. Chodzi o pomieszczenia, z których korzystają pracownicy biblioteki.

Ile będzie kosztował remont?

Koszt całej inwestycji to 2,9 mln złotych. W większości zostanie sfinansowana dzięki unijnej dotacji, wynoszącej w sumie 1,9 mln zł.

Wojewódzki konserwator zabytków dał Państwu czasową zgodę na powieszenie na elewacji telebimu, wyświetlającego zmienne informacje. Czy po remoncie już go nie będzie?

Pozwolenie od konserwatora mamy do maja 2018 roku. Nie było jeszcze rozmowy o tym, co będzie dalej.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: Blake Lively, Ryan Reynolds i Emily Blunt na premierze filmu "Ciche miejsce"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski