Uczniowie XVI LO, które wchodzi w skład ZSE im. Vetterów, zostaną przeniesieni na czas remontu do VII LO przy ul. Farbiarskiej. Ci z Technikum Ekonomicznego ze specjalnością technik ekonomista - do Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego oraz Państwowej Szkoły Budownictwa i Geodezji przy al. Racławickich. Z kolei oddziały ze specjalnością technik informatyk przejdą do Zespołu Szkół Samochodowych, oddział ze specjalnością technik hotelarstwa do Zespołu Szkół nr 6 przy ul. Krochmalnej, a uczący się na technika organizacji turystyki będą uczęszczać do Szkoły Muzycznej przy ul. Narutowicza.
Takie rozwiązanie nie wszystkim się podoba. Uczniowie Państwowej Szkoły Budownictwa i Geodezji przy al. Racła-wickich niechętnie widzą u siebie uczniów z Bernardyńskiej. Obawiają się ciasnoty.
- Nie zgadzamy się na przyjęcie uczniów z Vetterów ze względu na i tak panujące już w naszej szkole przeludnienie. Teraz ciężko przedostać się schodami z parteru na III piętro, przez ogromny tłum w trakcie przerwy, a co będzie, jak dołączą nowe osoby? O skorzystaniu z toalety w trakcie przerwy można sobie pomarzyć
- mówi Magda, jedna z uczennic PSBiG w Lublinie. I dodaje: - Ale najbardziej obawiamy się nowego planu zajęć, bo lekcje mogą kończyć się nawet o godzinie 20, a większość uczniów jest spoza Lublina.
Uczniowie tej szkoły postanowili więc wziąć sprawy w swoje ręce. W przyszły wtorek, 15 października, chcą protestować. Udział w proteście zapowiedziało już na Facebooku ponad 900 osób. Jak będzie wyglądać? - Jesteśmy w trakcie przygotowań. Być może będziemy manifestować przed szkołą albo nie przyjdziemy na lekcje - dodaje Magda. Dyrekcja PSBiG nie chciała z nami rozmawiać. Po komentarz odsyła do władz miasta. - Trwają ustalenia dotyczące szczegółów technicznych i przygotowywania nowych planów lekcji dla uczniów z ZSE im. Vetterów. Wykorzystane zostaną dostępne możliwości lokalowe placówek, bez konieczności zmian w planach lekcji uczniów szkół, do których przeniosą się uczniowie z ul. Bernardyńskiej - informuje Olga Mazurek-Podleśna z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Miasto liczy na to, że uczniowie z innych szkół okażą wyrozumiałość kolegom z Vetterów i zrezygnują z protestu: - We współpracy z dyrektorami szkół dołożyliśmy wszelkich starań, żeby przy trudnym roku podwójnego rocznika oraz konieczności przeprowadzenia remontu zapewnić miejsce do nauki wszystkim uczniom, bez konieczności wydłużania czasu pracy szkół, dlatego takie rozwiązanie nie spowoduje wydłużenia godzin lekcyjnych w innych placówkach - dodaje Mazurek-Podleśna. - O wszystkich zmianach uczniowie będą informowani na bieżąco przez dyrekcje szkół oraz nauczycieli.
Remont ZSE im. Vetterów ma potrwać do końca września 2020 roku. Jest konieczny. - Trzeba wymienić stare instalacje, odnowić sanitariaty i elewację, odświeżyć sale lekcyjne oraz wprowadzić udogodnienia dla osób niepełnosprawnych - kończy Mazurek-Podleśna.
- Tysiąc biegaczy na mecie Dychy do Maratonu. Mamy dużo zdjęć!
- Jesienny spacer po Ogrodzie Botanicznym UMCS (ZDJĘCIA)
- Wojownicy walczyli w Lublinie
- Kibice na meczu Motor - Wisła (ZDJĘCIA)
- Monika Palikot o domu w Lublinie, teatrze, podróżach i mężu
- Stawy Echo niemal bez wody. A tak wyglądały jeszcze niedawno
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?