Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont kościoła św. Mikołaja na Czwartku. Czy odkryto malowidła sprzed wieków?

Małgorzata Szlachetka
Konserwator Jerzy Smyk  podczas pracy przy północnej ścianie kościoła na Czwartku
Konserwator Jerzy Smyk podczas pracy przy północnej ścianie kościoła na Czwartku Małgorzata Genca
W trakcie trwającej właśnie renowacji kościoła na Czwartku konserwatorzy odsłonili, na ścianie północnej, prawdopodobnie niewielkie fragmenty malowideł. Czy to będzie wstęp do większych sensacji?

- Na razie usuwamy kolejne warstwy farby. W pewnym momencie spod tynku zaczęły się wyłaniać kolorowe fragmenty. Jest jeszcze za wcześnie, aby powiedzieć, co to jest - mówi Jerzy Smyk, technik konserwator, który pracuje w kościele pw. św. Mikołaja na wzgórzu czwartkowym. - Niestety, część ewentualnych zdobień mogła zostać zniszczona w przeszłości, w trakcie kolejnych etapów przebudowy wnętrza. Po tej ścianie została np. poprowadzona instalacja elektryczna. Zamurowano też jedno z okien - dodaje Smyk.

Przypomnijmy, że na południowej ścianie świątyni, która była odnowiona wcześniej, konserwatorzy odkryli m.in. fragmenty malowidła przedstawiającego motyw kwiatowy. Wierni mogą je teraz podziwiać. Natomiast niespodzianką w trakcie prac w prezbiterium było odsłonięcie renesansowych malowideł z postacią anioła, w kształcie okrągłych medalionów. To tzw. zacheusze malowane w miejscu liturgicznego namaszczenia kościoła olejami. Przy jednym z nich została zauważona data wydrapana na ścianie: 1628.

Według legendy pierwszy kościół na Czwartku miał wystawić sam Mieszko I. Źródła tego nie potwierdzają, ale najwcześniejsze wzmianki o świątyni w tym miejscu pochodzą z połowy XIV wieku. Od kilku lat trwa systematyczne odnawianie wnętrza cennego zabytku.

Być może największe odkrycia, odsłaniające jego przeszłość, dopiero przed nami. - Prowadzone dwa lata temu badania georadarem wykazały, że wokół całej świątyni, pod ziemią, są jakieś mury. Zagadka czeka na wyjaśnienie, ale aby tak się stało, muszą być pieniądze na prace - mówi ks. Bogdan Jan Zagórski, proboszcz parafii św. Mikołaja.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski