Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont mieszkania: 21.07.2021. Rób szybko, nie odkładaj, bo coraz droższe są materiały budowlane, coraz więcej chcą fachowcy

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Nie każdy podejmuje się remontu osobiście. Firmom najczęściej zlecamy malowanie i remont instalacji elektrycznej.
Nie każdy podejmuje się remontu osobiście. Firmom najczęściej zlecamy malowanie i remont instalacji elektrycznej. Anna Kaczmarz / Polska Press
Siła złego na jednego! Zwiększona w tym roku liczba osób przeprowadzających remont, bo w ubiegłe lato niepewna sytuacja kazała grać na zwłokę. Ponadplanowy popyt windujący ceny materiałów budowlanych i usług. A na dodatek wysoka inflacja, przez którą realna wartość piędzi, którymi dysponujemy regularnie topnieje.

Lato to czas, na który wielu właścicieli domów czy posesji planowało prace remontowe – naprawy dachów, wymiany okien, malowanie i inne. Osobna kategoria to prace związane z podnoszeniem efektywności energetycznej budynków jak ocieplenie elewacji czy wymiana źródła ciepła. Te są stymulowane przez finansowania z rządowych programów np. Czyste powietrze.

Bieżące i odłożone przez COVID

Z analizy portalu Oferteo.pl wynika, że pierwsze miesiące 2021 roku wygenerowały rekordowy popyt na usługi remontowe. W porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku liczba zleceń wzrosła 2,5 raza. Najczęściej zlecaną usługą jest malowanie, ale wysoko znalazł się także, między innymi, remont instalacji elektrycznej.
Niestety plany i szacunki kosztowe robione zimą, a nawet wiosną, teraz stały się już nieaktualne. Powodem jest Inflacja, która w czerwcu wyniosła 4,4 proc. w skali roku. W maju było to 4,8 proc., a więc najwięcej od prawie dekady.
Ceny materiałów budowlanych rosną jednak dużo szybciej niż średnia i w dużej części nakręcają rekordy inflacji. Od stycznia do maja ceny wzrosły w 19 grupach towarów budowlanych (spośród 20) w ujęciu rok do roku. Niektóre grupy towarów podrożały nawet o ¼ - jak płyty OSB o 24 proc. W przypadku suchej zabudowy czy izolacji termicznych wzrosty to odpowiednio 12,9 proc. i 12,5 proc.

Kupują materiały na zapas

Rosnąca inflacja sprawia, że firmy budowlane kupują na zapas – im szybciej kupią, tym będzie taniej. Szczególnie, że w budowlance sezon w pełni. Żeby nie ponosić dodatkowych kosztów i nie tracić na rosnących cenach materiałów, budowlańcy robią zapasy.

WARTE POLECENIA. Kliknij i przeczytaj!

Wolą mieć na stanie materiały i surowce do przyszłych prac niż gotówkę. Nie zawsze jednak są w stanie od ręki zapłacić za materiały, które wykorzystają do prac za miesiąc czy dwa.
–Widzimy to w naszej firmie przez rosnące wzięcie mikrofaktoringu. Przedsiębiorcy budowlani kalkulują prawidłowo – prowizja za takie finansowanie jest znacznie niższa niż wzrost cen wielu materiałów budowlanych. Przedsiębiorca może zamówić większą ilość produktów potrzebnych mu do realizacji zleceń, nie płacąc za nie od razu – mówi Marek Sikorski, dyrektor sprzedaży w Finea.
Taki model finansowania to faktoring odwrotny lub inaczej zakupowy. Pozwala budowlańcom zmniejszyć koszty materiałów lub raczej powstrzymać ich wzrost. Pozwala to wolniej podnosić ceny dla indywidualnych odbiorców ich usług.

5.Nie udostępniaj swojej lokalizacji.Udostępnianie swojej lokalizacji znajomym w mediach społecznościowych jest powszechne, jednak może okazać się niebezpieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Unikaj ogłaszania dat i lokalizacji wakacji w mediach społecznościowych. Stwarza to nie tylko otwarte zaproszenie dla przestępczej inwazji na Twój dom, ale także dostarcza wskazówek dla cyberprzestępców, jak przeprowadzać cyberataki.- Wraz z rozluźnieniem obostrzeń związanych z pandemią rośnie liczba wyjazdów, przede wszystkim turystycznych. Letni odpoczynek z pewnością będą chcieli wykorzystać cyberprzestępcy, dlatego każdy powinien mieć na uwadze bezpieczeństwo cybernetyczne podczas podróży. – twierdzi Wojciech Głażewski, dyrektor polskiego oddziału firmy Check Point Software.

Cyberprzestępcy chcą wykorzystać twój luz i beztroskę: 23.07...

Kredyt kosztuje, chwilówka jeszcze bardziej

Niestety, klient musi za materiały budowlane i usługi wykonawcy płacić gotówką. Często więcej niż zakładał kosztorys, nawet jeśli uwzględnił w nim zakładkę na wzrost cen. Oczywiście, można skorzystać z pożyczki, zakupów ratalnych czy kredytu, ale to kosztuje jeszcze więcej niż sam wzrost cen kupowanych produktów.
Mało kto jednak z tego powodu rezygnuje, dokładając po raz kolejny remont. Tym razem w oczekiwaniu, że rynek się ustabilizuje i gdy ponadplanowy popyt na towaru i usługi zostanie zaspokojony, trend się odwróci i ceny zaczną spadać. Jedyne co w tej sytuacji pozostaje, to bieżące aktualizowanie kosztów, by gdy zabraknie pieniędzy nie trzeba ich było pożyczać na szybko; wiadomo wszak, że spłata takiej pożyczki może wpędzić w kłopoty nawet osobę o stabilnych do tej pory domowych finansach.

WARTE POLECENIA. Kliknij i przeczytaj!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Remont mieszkania: 21.07.2021. Rób szybko, nie odkładaj, bo coraz droższe są materiały budowlane, coraz więcej chcą fachowcy - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski