Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont u wizytek: Konserwatorzy odkryli gotyckie malowidła

Ewa Pajuro
Małgorzata Genca
W małej salce na tyłach świątyni będą się modlić wierni z kościoła powizytkowskiego. Wszystko w związku z trwającym w budynku remontem. Wkrótce rozpocznie się kolejny etap prac. Te, które już trwają, przynoszą coraz ciekawsze efekty. Na chórze konserwatorzy odkryli właśnie gotyckie malowidła. - Są piękne i mam nadzieję, że zachowamy je dla zwiedzających - mówi ks. Dariusz Bondyra, proboszcz parafii.

Tajemnice kościoła powizytkowskiego

W kościele przy ul. Narutowicza od prawie czterech miesięcy trwa kapitalny remont. Świątynia ma już nowe okna i w 25 proc. wymieniony dach. Zakończyły się też prace archeologiczne w bocznej nawie. W przyszłym tygodniu robotnicy zaczną zrywać posadzkę z lewej strony głównej nawy. - Następnie rozpoczniemy tam prace archeologiczne. Wiemy, że w kaplicy św. Judy Tadeusza są liczne pochówki i fragmenty trumien. Po zakończeniu prac, podłoga będzie przeszklona, zwiedzający będą mogli oglądać krypty - tłumaczy ks. Bondyra.

Lublin: rusza remont kościoła powizytkowskiego (ZDJĘCIA)

Remont da się we znaki także wiernym. - Prawdopodobnie od początku czerwca msze św. w dni powszednie będziemy odprawiać w tymczasowej kaplicy na tyłach świątyni. Przystosujemy do tego salę katechetyczną. Ponieważ jest ona dosyć mała, niedzielne nabożeństwa będziemy się starali odprawiać w kościele - tłumaczy proboszcz parafii. Przyznaje, że tak będzie prawdopodobnie przez całe wakacje.

Powizytkowski będzie prawdziwym muzeum

Niezależnie, od kilku miesięcy trwają prace także na chórze kościoła. Konserwatorzy skuwają tynk i odkrywają pierwotny wygląd tego miejsca. - Na razie odsłoniliśmy bardzo ciekawe malowidło gotyckie przedstawiające wijącą się roślinność - tłumaczy Bożena Żbikowska-Sobieraj z pracowni AC-Konserwacja Zabytków. Jest za wcześnie, by określić, z którego wieku pochodzi praca. Konserwatorzy przypuszczają, że wkrótce ich oczom ukażą się kolejne, podobne malowidła.
Kościół Wniebowzięcia NMP ufundował Władysław Jagiełło. Świątynia powstawała w latach 1412-1426. Potem opiekował się nią zakon brygidek i wizytek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski