Remont w bazylice oo. Dominikanów dobiega końca: nowa...

  Remont w bazylice oo. Dominikanów dobiega końca: nowa posadzka w kaplicy Paryskiej i powrót ołtarzy

  MS

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Remont w bazylice oo. Dominikanów dobiega końca: nowa posadzka w kaplicy Paryskiej i powrót ołtarzy
  1/7

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©o. Grzegorz Kluz

  Dominikanie na Facebooku pochwalili się kolejnym etapem kompleksowych prac remontowych, jakie odbywają się w tej świątyni przy ulicy Złotej. W czwartek na miejscu był wojewódzki konserwator zabytków, Dariusz Kopciowski.
  Zobacz galerię

  Ostatni raz zaglądaliśmy do bazyliki oo. Dominikanów wtedy, gdy rozebrane na części cztery ołtarze były poddawane pracom konserwatorskim, w skrzydle zajmowanym wcześniej przez Teatr Andersena.

  - W tym momencie ołtarze są już częściowo zamontowane w kościele. Trwa też układanie posadzki z kamienia olandzkiego w kaplicy Paryskiej - potwierdził w czwartek Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie.

  Prowadzone właśnie prace pozwalają nam lepiej poznać historię jednej z najważniejszych świątyń Lublina. W trakcie zostały odkryte m.in. fragmenty posadzki z XVI wieku, fundament gotyckiego kościoła, czy średniowieczne przedstawienie Matki Bożej, które wcześniej zasłaniał ołtarz.

  - Gotyckie malowidło jest obecnie poddawane pracom konserwatorskim. Zastanowimy się nad tym, w jaki sposób zamontować ołtarz, aby Madonna przynajmniej częściowo była widoczna - zapowiedział konserwator Dariusz Kopciowski.

  O. Grzegorz Kluz, przeor lubelskich dominikanów, poinformował nas, że układanie nowej posadzki w kaplicy Paryskiej oraz jej przedsionku potrwa do świąt wielkanocnych. Historyczna posadzka zdemontowana z tego wnętrza zostanie z kolei przełożona do kaplicy Matki Bożej Ruszelskiej.

  - Remont prowadzony ze środków unijnych musi zakończyć się do końca czerwca tego roku - przypomina o. Grzegorz Kluz.





  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:





  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo