18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont w kościele powizytkowskim na finiszu (oglądaj ZDJĘCIA)

Ewa Pajuro
Za tydzień zakończy się remont jednego z największych zabytków sakralnych Lublina. W piątek odwiedziliśmy kościół przy ul. Narutowicza w Lublinie, nazywany pobrygidkowski lub powizytkowskim, by sprawdzić, co już wkrótce będą mogli zobaczyć zwiedzający.

To, co wzbudzi zapewne największe zainteresowanie zwiedzających to krypty odkryte w czasie prac archeologicznych. Do jednej z nich można wejść. - W środku, w gablotach pojawią się habity sióstr brygidek, a oprócz tego krzyżyki i akcesoria pogrzebowe - wymienia ks. Dariusz Bondyra, rektor kościoła.

Obok nich staną odrestaurowane trumny. - Będą puste. Postanowiliśmy nie eksponować ludzkich szczątków znalezionych w czasie remontu - zaznacza duchowny.

Zwiedzający zobaczą też pozostałości po kaplicy, która istniała przed wybudowaniem kościoła. Fragmenty muru znajdują się pod posadzką, za przeszkleniem.

Kolejną atrakcją jest kościelna wieża, do niedawna niedostępna nawet dla księdza rektora, który opiekuje się świątynią. W drodze na samą górę mijamy m.in. dzwonnicę i strych, gdzie zachowały się XV-wieczne freski. Na szczycie wieży powstał natomiast punkt widokowy z którego obejrzymy panoramę Lublina (widok na Majdanek i Tatary).

W świątyni pojawiło się też wiele udogodnień dla osób niepełnosprawnych, m.in. platforma ułatwiająca wjechanie do świątyni na wózku. - Ponieważ nie udało nam się zamontować podobnego urządzenia na klatce schodowej w wieży, niepełnosprawni obejrzą wszystkie jej atrakcje na specjalnym ekranie - mówi ks. Bondyra.

Wiele zmieniło się także na zewnątrz. Świątynia ma nowa elewację, dach i okna. Jej fundamenty zostały wzmocnione, a mury osuszone.

Remont zakończy uroczysta msza dziękczynna w następną niedzielę, 21 października o godz. 18.00. - Finał prac zbiega się z 600. rocznicą rozpoczęcia budowy świątyni. Renowacja to nasz dar z tej okazji - mówi ks. Bondyra.

Przypomnijmy, że kościół Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej to jeden z najstarszych zabytków sakralnych Lublina. Został wzniesiony w latach 1412-1426, na miejscu istniejącej już wcześniej kaplicy Najświętszej Maryi Panny, św. Barbary i św. Zofii. Świątynia to wotum króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo odniesione pod Grunwaldem. Przyjmuje się, że kościół wznieśli jeńcy krzyżaccy. Obok niego powstał klasztor braci brygidów i sióstr brygidek, których sprowadzono z Gdańska. Konwent męski przestał istnieć pod koniec XVI w. pod wpływem reform Soboru Trydenckiego. Z kolei konwent żeński zamknął w 1819r. minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Brygidki pozostały w Lublinie, ale nie miały prawa przyjmować nowicjuszek.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski