Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Będzie renowacja oficyn pałacowych i miejsce na nowe wystawy

Małgorzata Szlachetka
W czasie kompleksowego remontu prace obejmą m.in. dwie pałacowe oficyny, które obecnie są zamknięte
W czasie kompleksowego remontu prace obejmą m.in. dwie pałacowe oficyny, które obecnie są zamknięte Marta Grzeszczak-Szyszka
Kozłówka po remoncie zyska ponad 2 tys. m kw. powierzchni, m.in. na nowe wystawy stałe. W planach są: renowacja oficyn pałacowych i stajni oraz budowa łącznika pomiędzy dwoma zabytkowymi budynkami.

Remont obejmie zabytkowe obiekty pałacowego zespołu, które od lat są niedostępne dla odwiedzających Muzeum Zamoyskich w Kozłowce. W tym czasie instytucja ma działać normalnie.

- Będziemy robić wszystko, żeby nie było utrudnień - podkreśla Małgorzata Mazurkiewicz zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Zdjęcia hrabiego Konstantego

Oficyna południowa będzie miejscem, gdzie powstaną dwie duże sale wystawiennicze z niewielką sceną, ale też nowa wystawa poświęcona kolekcji fotografii, jaką przez lata tworzył hrabia Konstanty Zamoyski (1846-1923) I ordynat na Kozłówce w latach 1903-1923. To m.in. portrety arystokratów, należące do świata, którego dziś już nie ma.

- Na wystawie stanie również fotoplastikon, przez który będzie można oglądać niektóre z tych zdjęć - zapowiada Adam Kościańczuk, rzecznik prasowy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Przez chwilę będziemy mogli się poczuć, jak klienci atelier fotograficznego z XIX w., gdzie fotografowana osoba stawała nieruchomo przed malowanymi ręcznie tłami.

„Do ekspozycji włączona zostanie sala na piętrze budynku Teatralni, gdzie będą prezentowane fotografie rodziny Zamoyskich, ułożone poszczególnymi gałęziami rodu, tak jak uporządkował je I ordynat na Kozłówce, tworząc swoiste drzewo genealogiczne” - zapowiada muzeum w Kozłówce.

Między dwiema częściami wystawy fotograficznej - w oficynie południowej oraz w Teatralni - zwiedzający przejdą nowym łącznikiem, który zostanie wybudowany.

„Escape room” i lapidarium

Całkowicie zmieni się również oficyna północna. Po generalnym remoncie na parterze zostanie urządzone nowe centrum obsługi turystów - z salą, w której będzie można zostawić dzieci pod okiem animatorów. W tym miejscu będą też: sklep z pamiątkami oraz księgarnia.

„W sali multimedialnej obok hallu znajdzie się wystawa multimedialna poświęcona historii majątku i założenia pałacowo-parkowego. Na makiecie będzie można obejrzeć zasięg terytorialny ordynacji kozłowieckiej, prześledzić etapy budowy i przebudowy pałacu, a na stanowiskach komputerowych zobaczyć rekonstrukcję wystroju wnętrz pałacowych w XVIII wieku” - podaje Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

W planach jest też „escape room”, z którego wyjść będzie mógł ten, kto wykaże się wiedzą na temat historii rodu Zamoyskich. Mieścił się on będzie na parterze oficyny północnej.

Miłośnicy historii pałacu w Kozłówce będą mogli też odwiedzić lapidarium, urządzone w piwnicy oficyny północnej. To kolejna nowa wystawa stała, na której znajdą się m.in. rzeźby z tarasu wschodniego, czy kafle z XVIII-wiecznych pieców.

Nowe życie dostanie też dawna pałacowa stajnia, która obecnie również nie jest udostępniania. Po remoncie urządzona tam zostanie dodatkowa przestrzeń wystawiennicza dla Galerii Sztuki Socrealizmu, obok już istniejącego pawilonu. Planowana wystawa będzie miała elementy multimedialne.

Harmonogram prac

- W oficynach z epoki są m.in. piece kaflowe, posadzki, czy kominki z piaskowca. Chcemy z tego zachować jak najwięcej - podkreśla z-ca dyrektora Mazurkiewicz.

15 marca została podpisana umowa z firmą z Częstochowy, która będzie zarządzać projektem. Muzeum jest jeszcze przed wyborem wykonawcy inwestycji.

- Prace chcielibyśmy rozpocząć na przełomie września i października b. roku. Potrwają do końca 2020 roku - zapowiada dyrektor Mazurkiewicz.

Realizacja jest możliwa dzięki dotacji z UE, która wyniosła prawie 25 mln zł.


Zobacz także: Jak żyją dzisiejsi arystokraci?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski