18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renesansowa perełka czeka na renowację

Aleksanda Dunajska
Srebrny wizerunek zmarłego ukradli w XIX w. Austriacy
Srebrny wizerunek zmarłego ukradli w XIX w. Austriacy Małgorzata Genca
Nagrobek Marcina Leśniowolskiego z XVII wieku, znajdujący się w lubelskiej archikatedrze, wymaga remontu. O jego odnowienie zabiega Stanisław Rostworowski, potomek Leśniowolskiego. Archikatedra nie ma jednak na razie pieniędzy na realizację przedsięwzięcia.

Nagrobek Leśniowolskiego powstał około 1629 roku. - Został ufundowany przez jego żonę Katarzynę z Parysów. Początkowo znajdował się w prezbiterium, w XVIII w. przeniesiono go na obecne miejsce, czyli do kruchty - tłumaczy Barbara Stolarz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. - Na przełomie XVIII i XIX wieku wojska austriackie zrabowały m.in. srebrny wizerunek zmarłego i krzyż - dodaje.

Stanisław Rostworowski, niegdyś lublinianin, dziś warszawiak, zwrócił się z prośbą o pomoc do Kuriera: - Nie mogę patrzeć, jak nagrobek marnieje. Tym bardziej że jest cenny nie tylko dla mnie, ale i dla mieszkańców miasta. Tatarkiewicz w swojej książce nazwał go ostatnim dziełem włoskiego renesansu w Polsce - podkreśla.

Także Barbara Stolarz nie ma wątpliwości, że to bardzo wartościowy zabytek. - Jest cenny choćby ze względu na fundatorów, jak i na czas powstania - mówi. - W jego odnowieniu mogłaby pomóc tak-że rodzina - jeśli dysponuje jakimiś przekazami, na ich podstawie można by zrekonstruować kamienny nagrobek - dodaje.

Ksiądz Adam Lewandowski, proboszcz archikatedry, podkreśla, że konserwację zabytku uda się przeprowadzić najwcześniej za dwa lata. - Wtedy zamierzamy skończyć odnawianie elewacji katedry - tłumaczy ks. Lewandowski. Proboszcz wyjaśnia też, że barierą może być brak środków finansowych. Dlatego każdy, kto chciałby wesprzeć remont zabytku, może się zwrócić do kancelarii archikatedry: ul. Królewska 10, tel. (81) 532-11-96.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski