Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Respiratory, testy, defibrylatory. Lubelskie szpitale robią wielkie zakupy, aby walczyć z koronawiusem

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Urząd Marszałkowski
Marszałek województwa lubelskiego przelał 50 mln zł na konta szpitali, aby skutecznie walczyły z koronawirusem. Sześć szpitali otrzymało łącznie ponad 23 mln zł, podczas gdy samo Centrum Onkologii - 25 mln zł. Co szpitale za to kupią?

Sześć szpitali wojewódzkich otrzyma 23,5 mln zł. Chodzi o Białą Podlaską, Chełm, lubelski szpital im. Jana Bożego, szpital przy al. Kraśnickiej, Szpital Neuropsychiatryczny oraz szpital papieski w Zamościu. Do walki z koronawirusem zakupią z tej puli m.in. respiratory, cyfrowe aparaty RTG, wideobronchoskopy, aparaty do znieczulania z funkcją respiratora, stanowiska OIT, defibrylatory czy komory do mycia i szybkiej dezynfekcji łóżek.

- Opatrzność nad nami czuwa. W tej chwili nie mamy żadnego pacjenta z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Średnio mamy około sześciu do dziesięciu pacjentów podejrzanych, od których pobieramy próbki, które wysyłamy do laboratorium. W tej chwili takich pacjentów do potwierdzenia mamy ośmiu. Natomiast czekamy na dwa wyniki, które powinny być w późnych godzinach popołudniowych - mówił nam w czwartek Adam Chodziński, dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej.

Codziennie w bialskim szpitalu wykorzystuje się ok. 30-50 sztuk kombinezonów ochronnych. W Puławach ponad 30. Obecnie na oddziale zakaźnym w Puławach znajduje się 12 pacjentów, w tym czterech z koronawirusem. Oprócz tego trzy kolejne osoby z potwierdzonym wynikiem przebywają w izolatorium, bo nie mają żadnych innych schorzeń. Puławski szpital, który został przekształcony w placówkę zakaźną, dostał od marszałka 800 tys. wsparcia. Kupią za to 5 tys. testów na koronawirusa z krwi, 2 tys. testów na koronawirusa ze śliny oraz 10 tys. maseczek ochronnych.

- Pomagamy pacjentom już od 16 marca. Właśnie kończymy dostosowanie całego szpitala do tego, abyśmy byli gotowi do przyjmowania kolejnych zakażonych z innymi problemami zdrowotnymi. Dzięki otrzymanym środkom zapłacimy także za śluzy oddzielające część czystą od brudniej, dając bezpieczeństwo naszym pracownikom i pacjentom - mówi Piotr Rybak, dyrektor puławskiego szpitala.

140 dodatkowych łóżek w COZL
Jednak najwięcej z puli pieniędzy od marszałka otrzymało Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Chodzi o ponad 25 mln zł na zakup sprzętu i adaptację pomieszczeń na przeciwdziałanie skutkom epidemii COVID-19. Oprócz tego COZL planuje utworzyć 140 miejsc dla pacjentów onkologicznych, co ma - zdaniem urzędu marszałkowskiego - przyczynić się do zapewnienia leczenia pacjentów onkologicznych w warunkach bezpiecznych, bez narażenia na możliwość kontaktu i transmisji koronawirusa.

- 70 łóżek dla nowych oddziałów i 70 dla już funkcjonujących oddziałów. Nowe łóżka pozwolą na przyjęcie do hospitalizacji 140 dodatkowych pacjentów onkologicznych - mówiła wczoraj prof. Starosławska. Jednocześnie poinformowała, że otrzymała już pozwolenie na użytkowanie ostatniego budynku w COZL. - Rozbudowa zakończona. Ale zostały jeszcze dwa maleńkie budyneczki, chodzi o modernizacje radioterapii - mówiła dyrektor.

Do tej pory w Centrum Onkologii nie było żadnego pacjenta z potwierdzonym koronawirusem. - Mieliśmy tylko pacjentów z kontaktu z zakażonym personelem, chodzi o dwie pielęgniarki i salową, które doskonale się czują (z zakładu diagnostyki obrazowej - przyp. red.). Wszystkie testy u tych osób są ujemne - powiedziała prof. Starosławska.

Zapytaliśmy marszałka czy będzie jakieś wsparcie finansowe dla szpitali klinicznych.

- Zdajemy sobie sprawę, że szpital kliniczny nr 1 też jest na pierwszej linii frontu. I za to dziękujemy. Będziemy starać się przeznaczyć jakieś środki do SPSK1, ale musimy to przeanalizować. Mam nadzieję, że będziemy w stanie coś przekazać - skomentował Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski