Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Restauratorzy „zaoszczędzą”. Chodzi o koncesje na alkohol. Pomoc Lublina dla branży gastronomicznej

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Kilka, a nawet kilkadziesiąt tys. zł mogą „zaoszczędzić” restauratorzy. Lublin zwolni ich z opłaty za koncesje na sprzedaż alkoholu. Uchwałę w tej sprawie muszą przyjąć radni. Ale nie powinno być z tym problemu, bo koalicja i opozycja mówią jednym głosem w tej sprawie.

Radni miejscy PiS, radni prezydenckiej koalicji i sam prezydent Lublina – z trzech źródeł wyszła inicjatywa kolejnej pomocy dla lubelskich restauratorów. Chodzi o zwolnienie ich z opłat za koncesje na sprzedaż alkoholu.

Sprawa jest pilna. Restauratorzy pierwszą ratę za koncesję muszą wnieść do 31 stycznia. Zwolnienie ich z opłat wymaga przyjęcia w tej sprawie uchwały Rady Miasta. Jej projekt przygotowali radni opozycyjnego PiS. Przedstawili go dziennikarzom we środę po południu.

- Zwalnia się przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych z opłaty pierwszej, drugiej i trzeciej raty należności za 2021 r. – prezentuje Piotr Popiel, radny PiS.

To jednak nie jedyna inicjatywa w tej sprawie. Niemal równolegle do radnych PiS swój pomysł zaprezentowali radni prezydenckiej koalicji. W interpelacji do prezydenta Lublina zaapelowali aby przygotował on projekt uchwały w sprawie zwolnień z opłat za koncesje. Uważają, że jest „zasadne zwolnienie za rok 2021”.

Sam prezydent o swoich krokach poinformował już po zakończeniu konferencji radnych PiS. – Restauratorzy to grupa przedsiębiorców, których najbardziej dotkliwie dotyczą ograniczenia handlu i usług związane ze stanem epidemii. Ogromnym obciążeniem dla nich są stałe opłaty i niezależne od niskich lub nawet zerowych obrotów koszty, z którymi muszą się mierzyć. Dlatego natychmiast po przyjęciu przez rząd regulacji prawnej, która umożliwia zwolnienie i odroczenie opłat za sprzedaż alkoholu, występuję z wnioskiem do Rady Miasta Lublin o przyjęcie korzystnego dla przedsiębiorców rozwiązania – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Prezydenckie rozwiązanie różni się jednak od propozycji radnych. Zakłada zwolnienie z pierwszej raty. W przypadku dwóch pozostałych (terminy płatności to 31 maja i 30 września) zakłada ich odroczenie. Wskazana data to 31 października.

- Udogodnienia we wnoszeniu opłat będą dotyczyły przedsiębiorców korzystających z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży – precyzuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Zgoda natomiast panuje co do restauratorów, którzy zapłacili już pierwszą ratę. Ma być ona zwrócona. Prezydencki projekt reguluje również sytuację gdy cała należność za 2021 r. została już uiszczona. - Ci przedsiębiorcy, którzy dokonali całej opłaty za 2021 rok już w styczniu, dostaną zwrot 1/3 opłaty rocznej – mówi Głazik.

Sprawą miejscy radni zajmą się na czwartkowej (28 stycznia) sesji Rady Miasta Lublin.
- To naprawdę duża pomoc. W przypadku restauratorów koszt wykupu koncesji to 10 – 20 tys. zł – wylicza Radosław Skrzetuski, radny PiS.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski