Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Bystrzycy. Lublin wyda pół miliarda, by zadbać o tereny wzdłuż rzeki

JAXA
Dolina Bystrzycy obecnie nie zachwyca
Dolina Bystrzycy obecnie nie zachwyca Małgorzata Genca
Miejsce do rekreacji, wypoczynku, z przystaniami kajakowymi, plażami, punktami widokowymi - tak mają się zmienić tereny wzdłuż Bystrzycy. Chodzi o cały odcinek, po którym rzeka płynie przez Lublin. Na zmiany przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać.

We wtorek ratusz przedstawił koncepcję zagospodarowania doliny Bystrzycy. Na nowy wygląd tych terenów trzeba będzie jednak długo poczekać. Zmienione oblicze rzeki mamy zobaczyć w 2022 roku.

- Bystrzyca ma szansę stać się jedną z atrakcji Lublina zarówno dla mieszkańców, turystów, jak i inwestorów - podkreślał wczoraj Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

O obrócenie się miasta „twarzą” do rzeki mówi się już od kilku lat. - Starsi mieszkańcy Lublina pamiętają plaże nad Bystrzycą, majówki organizowane nad brzegiem rzeki. Chcemy to teraz przywrócić - dodawał Zdzisław Strycharz, pełnomocnik prezydenta Lublina ds. rewitalizacji doliny Bystrzycy.

Projekt rewitalizacji doliny bystrzycy gotowy from kkotlarczuk

Wybudowanych ma być m.in. 10 kładek pieszo-rowerowych przez rzekę, 30 kilometrów ścieżek rowerowych, biegowych i pieszych. Mają być również utworzone cztery plaże.

Radykalnie powinna się też poprawić czystość wody w Zalewie Zemborzyckim, jak i samej Bystrzycy.

Na zmiany wokół tej rzeki trzeba będzie jednak sporo poczekać. - Prace przy rewitalizacji doliny rzeki mogą się rozpocząć w 2017 r. i potrwać pięć lat - oceniał wczoraj Zdzisław Strycharz.

Pod warunkiem, że ratusz zdobędzie pieniądze niezbędne do sfinansowania planowanych inwestycji. A kwota jest niebagatelna. - Mówimy o ok. 456 mln zł. Pieniądze chcemy pozyskać m.in. z funduszy pomocowych Unii Europejskiej - precyzował Żuk.

Koncepcja zakłada również zmiany, które mogą wywołać protesty części mieszkańców. Chodzi o odtworzenie Stawu Królewskiego przy al. Unii Lubelskiej. Łącznie miałby ok. 17 hektarów lustra wody. Ale jego budowa łączyłaby się z zalaniem części ogródków działkowych. - Koszt to ok. 60 mln zł - szacował Zdzisław Strycharz. - Ten etap realizowalibyśmy po 2022 roku - dodał prezydent Żuk.

Więcej o tym, jak zmienią się tereny wzdłuż Bystrzycy przeczytasz w środowym, papierowym wydaniu Kuriera Lubelskiego. Zapraszamy do kiosków!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski