Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Podzamcza. Nie ma porozumienia w sprawie budowy hali przy ul. Ruskiej

Małgorzata Szlachetka
Wizualizacja fragmentu zielonego rynku, który ma się znaleźć na rogu ulic Nadstawnej i Ruskiej
Wizualizacja fragmentu zielonego rynku, który ma się znaleźć na rogu ulic Nadstawnej i Ruskiej wizualizacja: Pracownia Architektoniczna JPA Jabłoński
Nie ma porozumienia w sprawie budowy hali przy ul. Ruskiej, kupcy boją się wysokich kosztów. Jest za to zgoda sprzedawców na koncepcję tzw. zielonego rynku z podziemnym parkingiem.

Sprawa przyszłości Podzamcza wzbudza duże emocje. Do konsultacji społecznych w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wpłynęło aż 191 uwag. Przyjęcie miejscowego planu dla Podzamcza w maju ubiegłego roku miało być pierwszym krokiem do zaprojektowania na nowo, od podstaw, tej części miasta.

Co obecnie dzieje się w tej sprawie? Niewiele. Miasto informuje, że na razie nie ma zgłoszeń o zainteresowaniu tym terenem ze strony inwestorów.

- Kluczowa kwestia dotyczy spółki Lubelskie Dworce. Nie mamy propozycji współpracy z ich strony - mówi Kurierowi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Tak ma wyglądać nowe Podzamcze w Lublinie (WIZUALIZACJE)
Jak zmieni się Podzamcze: Zniknie hala Nova, wyrosną galerie handlowe

Chodzi o teren obecnego dworca PKS wraz z modernistyczną halą dworcową. Lubelskie Dworce mają w użytkowaniu wieczystym na Podzamczu około 17 446 mkw. Właścicielem terenu jest Skarb Państwa.

- Wszelkie przyszłe inwestycje na tym terenie będą zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego. Na razie nie upubliczniamy naszych planów, bo decyzja w tej sprawie nie zapadła. Musi być wypracowana z samorządem województwa lubelskiego - mówi jedynie Magdalena Kaczanowska, rzeczniczka prasowa spółki Lubelskie Dworce. - W każdej chwili jesteśmy gotowi do rozmów z prezydentem Lublina o naszych pomysłach na zagospodarowanie tego miejsca - zapewnia Kaczanowska.

Przypomnijmy, że docelowo dworzec PKS ma być przy PKP, ale budowa nowego dworca metropolitalnego jest na razie na etapie planowania.

Martwią się o koszt hali

Wątpliwości dotyczą sprawy budowy hali targowej, planowanej przy ulicy Ruskiej. Mają je od miesięcy kupcy ze spółki Bazar, zrzeszającej około 130 osób. Poprzednia przewodnicząca zarządu spółki popierała inwestycję, ale obecna stawia pytania.

- Pierwotnie mieliśmy być głównym udziałowcem budowy hali targowej przy ulicy Ruskiej, ale na razie nie zdecydowaliśmy się do niej przystąpić - przyznaje Ewa Fedec, obecna prezes spółki Bazar.

Wątpliwości dotyczą kosztów inwestycji. - Słyszymy o kwocie 10 milionów złotych, a w tym przypadku jest ona nierealna. Ze względu na plan budowy podziemnego, dwupoziomowego parkingu i podmokły teren - argumentuje Ewa Fedec. I dodaje, że na razie spółka poprosiła miasto o szczegółowe wyjaśnienia.

- Czekamy na odpowiedź, bo do tej pory dostawaliśmy tylko ogólne informacje. Najlepszym wyjściem byłoby jednak to, że zostajemy tu, gdzie teraz, przy al. Tysiąclecia. Gotowi jesteśmy nawet wybudować nowoczesną halę w miejscu targowiska - przyznaje szefowa spółki Bazar.

Zobacz także:
=> Lublin: Dziś rozstrzygnie się przyszłość Podzamcza
=> Lublin: Jak powinno wyglądać Podzamcze (WIDEO-SONDA)
=> Zbuduj Podzamcze. Dzisiaj ruszają konsultacje społeczne
=> Mieszkańcy budują Podzamcze (na makiecie)
=> Każdy może zmienić wygląd Podzamcza

Ta spółka ma z gminą Lublin umowę dzierżawy targowiska do końca 2016 roku.

Tak dla zielonego rynku

Jest za to porozumienie między miastem a Stowarzyszeniem Sprzedawców z Targu „Zielony Rynek”. Chodzi o koncepcję targu na świeżym powietrzu, na którym będą sprzedawane warzywa i owoce. - Zgodziliśmy się na propozycję miasta - przyznaje Robert Pasik, prezes tego stowarzyszenia, w którym jest ponad 50 osób handlujących warzywami i owocami przy Ruskiej.

Betonowe stoiska mieściłyby się pod dużym, przezroczystym zadaszeniem. Stałych stanowisk do sprzedaży ma być 80 - ustawionych w dwóch rzędach. Plus miejsca dla osób handlujących nieregularnie.

- Pod targiem byłby podziemny parking na około 30 miejsc, z wjazdem od strony ulicy Nadstawnej - informuje szef Stowarzyszenia Sprzedawców z Targu „Zielony Rynek”.

Pieniądze na rewitalizację

Urząd Miasta Lublin dostał właśnie ponad 1,2 mln zł z rządowej dotacji na Podzamcze w konkursie „Modelowa Rewitalizacja Miast”. Do konkursu zgłosiło się ponad 270 miast. Na 57, które mogą liczyć na dofinansowanie, Lublin zajął 13 pozycję.

Pieniądze mogą być przeznaczone głównie na tzw. projekty miękkie, np. na szkolenia i analizy. Mają to być na przykład ekspertyzy stanu kamienic i stworzenie wizji wykorzystania należących do miasta lokali użytkowych, na przykład wprowadzenia preferencji dla rzemieślników. Chodzi m.in. o takie ulice jak Lubartowska, Furmańska, Kowalska, czy Cyrulicza. - Chcemy zaplanować remonty lokali, nawet z ich łączeniem, albo przebijaniem przejść - mówi Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków w Lublinie.

Na inwestycję z 1,2 mln zł można przeznaczyć 50 tysięcy. - Chcemy robić nasadzenia zieleni w podwórkach, ale konkrety muszą wyjść od samych mieszkańców - dodaje konserwator Hubert Mącik.

">


Eksmisje w Lublinie. ZNK będzie kontynuował walkę z dłużnikami

Egzamin radcowski 2016. W Lublinie przystąpiło do niego 175 osób (ZDJĘCIA)

Targi Edukacyjne w Lublinie: Uczelnie i pracodawcy w jednym miejscu ( ZDJĘCIA)

Stypendia prezydenta Lublina dla studentów i doktorantów (ZDJĘCIA)

Lubelski Festiwal Wielkanocny w Muzeum Wsi Lubelskiej (DUŻO ZDJĘĆ)

Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski