Ta historia zaczęła się, gdy Lublin dostał 1,2 mln zł dotacji na Program Modelowej Rewitalizacji dla obszaru Podzamcza. Chodzi o 14 ha, na których mieszka ponad 1700 osób.
Na razie powstają raporty i analizy m.in. o bezpieczeństwie. Odbywają się też spotkania z mieszkańcami i lokalnymi przedsiębiorcami. Wszystko po to, aby precyzyjnie stwierdzić, co i jak trzeba po kolei zmieniać, żeby Podzamcze stało się lepszym miejscem do życia, ale też przyciągało turystów.
- To, co wypracujemy na Podzamczu, będziemy chcieli przenosić jako wzorce na inne obszary Śródmieścia i Lublina - zapowiedział w czasie czwartkowej konferencji prasowej archeolog Marek Poznański, pracownik Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, którego prezydent mianował managerem Śródmieścia. To nowa funkcja: urzędnik ma m.in. odpowiadać za estetykę oraz być pośrednikiem między urzędem a mieszkańcami.
Przypomnijmy też, że od 1 stycznia w strukturze ratusza funkcjonuje Biuro Rewitalizacji. - W tym temacie chcemy nabrać wyraźnego przyspieszenia. Co istotne, takie jest też oczekiwanie społeczne. Na rewitalizację są środki unijne - przypomniał w czwartek prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.
Urzędnicy podkreślają, że rewitalizacja trwa latami i jest trudna do realizacji, także w społecznym wymiarze.
W czwartek w ratuszu zostały przedstawione wnioski dotyczące raportu o zieleni na Podzamczu. Wskazane zostały 22 miejsca, w których w przyszłości mogłaby pojawić się nowa zieleń, m.in. przy ulicy Lubartowskiej 14, 28, czy podwórku znajdującym się pod adresem Lubartowska 6/10. Przygotowana została także wizualizacja ulicy Targowej (boczna Lubartowskiej), która na co dzień mogłaby być deptakiem, a w weekendy zmieniać się w mały targ. Na innej wizualizacji oglądamy drzewa w donicach ustawione wzdłuż Tysiąclecia, po stronie placu Zamkowego.
Jest też i bardziej rewolucyjna niespodzianka. - Oczywiście miejsca parkingowe w mieście są jak najbardziej potrzebne, ale plac Zamkowy może być potencjalnym terenem zielonym. Poddajemy taką myśl na przyszłość - powiedział w czwartek architekt krajobrazu Wojciech Januszczyk z Garden Concept, współautor raportu o zieleni.
Ratusz na razie mówi, że jeden z 22 zieleńców może być realizowany z „zielonego“ budżetu obywatelskiego.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?