Rewolucja dla kierowców na ul. Dolnej Marii Panny w Lublinie. Podróż tylko w jedną stronę

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
- Zmiany w organizacji ruchu na ul. Dolnej Panny Marii są częścią szerszej koncepcji reorganizacji w centrum miasta – tłumaczy Dariusz Działo, dyrektor Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.
- Zmiany w organizacji ruchu na ul. Dolnej Panny Marii są częścią szerszej koncepcji reorganizacji w centrum miasta – tłumaczy Dariusz Działo, dyrektor Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin. archiwum
Udostępnij:
Chodzi o fragment ul. Dolnej Marii Panny między ul. Bernardyńską a Mościckiego w Lublinie. Na większej części tego odcinka wprowadzono ruch jednokierunkowy. Ale to nie koniec zmian. Kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym, bo jest to „strefa zamieszkania”. I jest jeszcze jedno – parkowanie przy tej ulicy będzie płatne.

- Zmiany w organizacji ruchu na ul. Dolnej Panny Marii są częścią szerszej koncepcji reorganizacji w centrum miasta – tłumaczy Dariusz Działo, dyrektor Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

We wrześniu 2019 r. ratusz zapowiedział duże zmiany w ruchu w centrum Lublina. Pomysł był prosty: wprowadzić w śródmieściu system ulic jednokierunkowych. Szczegóły jednak wówczas nie padły. I ratusz dalej ich nie zdradza.

- W tej chwili nowe rozwiązania w centrum miasta w kwestii uporządkowania parkowania, eliminacji parkowania niezgodnego z przepisami, możliwości wprowadzenia kontraruchu rowerowego i poprawy bezpieczeństwa pieszych są przygotowywane przez Wydział Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością, jednak za wcześnie jest, by mówić o konkretnych realizacjach. Będziemy o nich informowali po zakończeniu procesu uzgodnień – dodaje Grzegorz Jędrek z biura prasowego ratusza.

Niektóre zmiany weszły już jednak w życie. Chodzi o ulicę Dolnej Marii Panny, precyzyjnie o odcinek od ul. Bernardyńskiej do ul. Mościckiego. Łącznie ten fragment ma nieco ponad pół kilometra.

Piesi górą

- Zmiany przede wszystkim poprawiają bezpieczeństwo pieszych – tłumaczy Działo.
Dolna Marii Panny na odcinku od ul. Szerwentke (uliczka, która znajduje się po prawej stronie patrząc od Bernardyńskiej, w połowie górki) a ul. Górną została oznakowana jako „strefa zamieszkania”. A to ma istotne konsekwencje dla kierowców jak i pieszych. Jakie?
- Projektując rozwiązanie wyszliśmy od wprowadzenia strefy zamieszkania, która daje bezwzględne pierwszeństwo pieszym i ogranicza prędkość pojazdów do 20km/h – precyzje Działo.
W praktyce oznacza to, że piesi mogą swobodnie chodzić po jezdni. Przy czym na dużej części Dolnej Marii Panny i tak musieli to robić, bo wzdłuż jezdni nie ma chodnika. „Strefa zamieszkania” oznacza, że kierowcy widząc pieszego będą musieli go przepuścić.
Takie samo rozwiązanie obowiązuje np. na ul. Zielonej.

Tylko w jedną stronę

Na odcinku gdzie obowiązuje „strefa zamieszkania” wprowadzono też na Dolnej Marii Panny ruch jednokierunkowy. Auta mogą się tam poruszać od strony Bernardyńskiej w kierunku Mościckiego. Znak zakazu wjazdu znajduje się tuż za skrzyżowaniem z ul. Górną. Ale niewielu kierowców go respektuje.
- Droga jednokierunkowa? Naprawdę? – dziwi się pani Elżbieta, która korzysta z parkingu przy Dolnej Marii Panny.
- Ruch jednokierunkowy wpływa na zmniejszenie natężenia ruchu. Kierowcy, dla których taka ulica nie jest celem, unikają wjazdu. Dopełnieniem było wprowadzenie kontraruchu rowerowego -przekonuje Działo.

Parkowanie po nowemu. I będzie płatne

Do tej pory Dolna Marii Panny była traktowana przez kierowców jako największy „darmowy” parking w śródmieściu. Auta stały wzdłuż jezdni. I choć sama ulica znajdowała się w strefie płatnego parkowania nie było tam opłat, bo nie było „wymalowanych” miejsc parkingowych. Teraz takie miejsca już wyznaczono. I tylko tam można postawić auto.
- Parkowanie wykorzystane zostało do spowolnienia ruchu na ulicy- twierdzi Działo.
Na razie można tam parkować za darmo. Ale to się zmieni. - Na ulicy w maju zostaną zamontowane trzy parkomaty, które obsługiwać będą 44 miejsca parkingowe, w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami –zapowiada Jędrek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie