Rewolucja w emeryturach: 18.01.2020 r. Ostateczna likwidacja OFE. Sejm uchwala ustawę. Co z pieniędzmi tam zgromadzonymi?

AIP
Ustawa zakłada, że każdy ubezpieczony spośród obecnych ok 15,7 mln członków OFE będzie miał prawo wyboru jednego z dwóch rozwiązań. Adam Jankowski / Polska Press
W czwartek 9 stycznia 2020 roku Sejm zajął się ustawą likwidującą Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). Wcześniej na posiedzeniu Rady Ministrów odbytym we wtorek 26 listopada rząd podjął ostateczną decyzję o likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), przyjmując stosowną projekt ustawy w celu skierowania jej do prac w Sejmie. Ostatecznie osoby posiadające pieniądze w OFE będą musiały zdecydować czy zostaną one przekazane na IKE czy do pozostałych składek emerytalnych gromadzonych przez ZUS.

Rada Ministrów już w nowym po wyborach składzie przyjęła we wtorek 26 listopada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, przedłożony przez ministra funduszy i polityki regionalnej. To ponowne rozpatrzenie projektu ustawy - poprzednie, które miało miejsce na koniec funkcjonowania Rady Ministrów w poprzednim składzie straciło swoją moc: po wyborach zmienił się Sejm i nie rozpatrzone w trakcie minionej kadencji projekty ustaw, w tym skierowane przez Radę Ministrów trafiły do kosza. By więc nadać bieg legislacyjny projektowi Rada Ministrów jeszcze raz rozpatrzyła go o podjęła decyzję o skierowaniu do prac legislacyjnych w Sejmie i Senacie.

Zmiany dotyczą Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) – środki z OFE będą mogły trafić do IKE lub ZUS

Opcją domyślną dla członków OFE będą Indywidualne Konta Emerytalne – w tym przypadku od środków zgromadzonych w OFE pobrana zostanie 15 proc. opłata przekształceniowa. Środki zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.

Jeśli inflacja będzie wciąż wysoka, na wartości stracą nie tylko zarobki, ale RPP podniesie stopy przez co mocno wzrosną raty kredytów. W drugiej połowie 2020 r. odsetki od kredytów - w tym także od debetów, limitów w koncie, kart kredytowych mogą być wyższe nawet od połowę. Dlaczego? Czy na pewno zyskają posiadacze lokat? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

Opłata jest „elementem sprawiedliwości”, bo emerytury wypłacane przez ZUS są opodatkowane, a pieniądze wypłacane z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego – nie. Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane.
Alternatywą dla opcji z IKE będzie przekazanie środków do ZUS, wtedy nie zostanie od nich pobrana opłata przekształceniowa, ale pieniądze nie będą dziedziczone.

Członek OFE będzie mógł złożyć deklarację o przeniesieniu środków do ZUS. Niezłożenie deklaracji oznacza wybór opcji domyślnej z IKE.

Sejm uchwalił właśnie ustawę o trzynastych emeryturach. Na co mogą jeszcze liczyć emeryci w 2020 roku. Jaka będzie najniższa emerytura, kto kiedy i ile dostanie tzw. trzynastej emerytury. Jaka waloryzacja emerytur, ile i dla kogo. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Oszczędności w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma ok. 15,8 mln Polaków, którzy odłożyli na nich ok. 162 mld zł.

  • System emerytalny w najbliższych latach oparty będzie na następujących filarach:
  • Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – dobrowolne, prywatne i kapitałowe;
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS);
  • Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK);
  • Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Taki system stworzy podstawy do oszczędzania na późne lata życia (efektem będzie wzrost oszczędności długoterminowych), a także przyczyni się do budowania bezpiecznego oraz stabilnego systemu emerytalnego, a w konsekwencji do wzrostu świadczeń emerytalnych. Biorąc pod uwagę względy demograficzne, przyszła emerytura powinna pochodzić z różnych źródeł.

Przyjęto również, że zarządzaniem środkami Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) będzie się zajmowało TFI Polskiego Funduszu Rozwoju SA (obecnie jest to ZUS). Zmiana jest uzasadniona, bo do FRD trafią środki z OFE przeniesione do ZUS. W efekcie zmieni się struktura Funduszu Rezerwy Demograficznej, która umożliwi zarządzanie środkami FRD w celach inwestycyjnych, z korzyścią dla polskiej gospodarki.

– Rząd mógł przejąć wszystkie 162 mld zł, poprzez przesunięcie ich w całości do ZUS-u, np. do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD), ale tego na szczęście nie proponuje. Nie wiadomo jednak, ile z sumy 162 mld zł trafi do FRD, a ile na prywatne, indywidualne konta emerytalne (IKE). Rząd zakłada, że około 80 proc. trafi do IKE. Wprowadzenie opłaty przekształceniowej w wysokości 15 proc. tylko od środków przekazywanych do IKE może zachęcić członków OFE do wyboru ZUS-u dla swoich środków – zauważa główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

Samozatrudnieni o dużych przychodach i zdecydowana większość przedsiębiorców zapłaci od stycznia tego roku składki na ZUS wyższe o prawie 10 proc. Także osoby dopiero rozpoczynające działalność - o ile, kto może skorzystać z ulgi zwanej małym ZUS od 1 lutego gdy wejdą w życie nowe przepisy. Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły.

W tym roku czekają nas dynamiczne zmiany na rynku pracy

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w emeryturach: 18.01.2020 r. Ostateczna likwidacja OFE. Sejm uchwala ustawę. Co z pieniędzmi tam zgromadzonymi? - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 92

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

';;.. zwykły pracownik zainwestował pół swojej wypłaty około.250euro w bitcoina teraz zarabia 21.000zł miesięcznie zdalnie wygodnie z domu, teraz każdy moze dołączyć do tego biznesu, można sie zapisać i jeszcze dziś zarobić na stronie: systemzarabiania.pl/

/

.

G
Gość

Cześć panowie, z tej strony Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://sexanons.eu/monia25

K
KK

Czy to IKE czy to PPK, prywatność pieniędzy gwarantują jak na razie tylko ustawy. Każdą ustawę można zmienić w dowolnym momencie. Więc po pieniądze może sięgnąć każdy rząd w dowolnym momencie. Więcej o tym na

https://ludzkiefinanse.pl

K
Krzysiek
5 grudnia 2019, 8:41, Gość:

Ofe i tak było od początku na straconej pozycji bo bogaciły sie tylko fundusze, nie zależało im na tym czy zarobią czy nie bo wychodzili na swoje już za samą obsługę, dobrze że przynajmniej w przypadku ppk tego błędu nie ma

Przecież PPK działa identycznie. W PPK też zarabiają za samą obsługę. Zanim zaczną obracać Twoją kasą (co grozi jej całkowitą utratą), wcześniej potrącą z Twojej kasy opłatę dla siebie.

G
Gość
31 grudnia 2019, 18:22, bulma:

No i w sumie dobrze zrobili z tym porządek,ja i tak mam zamiar oszczędzać w ppk .Ten program jest przejrzysty i wiadomo co będzie sie działo z moimi pieniędzmi. Podoba mi sie fakt ze będa dziedziczone i jak ktoś nie bedzie chciał to się wypisze.

Zobaczymy co powiesz w chwili przejścia w błogi stan emerytalny. Zasiłek pogrzebowy też kiedyś okrojono o 1/3 tylko tymczasowo, ale wiadomo, że nieboszczyk nie ma prawa głosu i reklamacji nie będzie składał. (Chyba, że rodzinie się należy po 250 000 zł za śmierć przedstawiciela wyższej kategorii.)

G
Gość

Dzień dobry! Mam na imię Mirosław Olszewski, od ponad 3 lat zarabiam pieniądze tylko i wyłącznie przez Internet, opracowując strategie pozwalające zarabiać bez wychodzenia z domu Od dłuższego czasu zarabiam w programie inwestycyjnym z niskim wkładem własnym. Nie są to żadne piramidy finansowe, MLM'y, hyipy, nie będziesz zbierał poleconych, ani namawiać nikogo do udziału. Poszukuję konkretnych i zdecydowanych osób, które chciałyby pomnażać swój kapitał dzięki skutecznej inwestycji, jaką proponuję. Zysk już w pierwszym miesiącu to nawet 10 tys. złotych. Do pracy nie potrzebujesz niczego opróćz swojego smartfona/laptopa. Platforma inwestycyjna, którą chcę Ci przedstawić nie wymaga od Ciebie żadnej specjalistycznej wiedzy, wszystko Ci pokażemy. Oferta ograniczona czasowo i ilościowo - nie wiem, czy się powtórzy.

dołącz do nas tu: http://systemzarabiania.pl

G
Gość

"""Co z pieniędzmi tam zgromadzonymi?"""

Jak to "co" ?. Możemy je przepić, a możemy też ich nie przepić.

T
Turbot

Ta banda wszystko zniszczy

G
Gość

PISowskie dziady wykradają pieniądze Polaków. Gratulacje dla wszystkich wyborców głosujących na tych ...

G
Gość

Coraz więcej polaków za granicą wraca z powrotem do Polski ponieważ inwestują Bitcoina tylko śmieszne 250euro a budują biznes na lata rzędu 22.000zł miesięcznie. Teraz każdy może tak zarabiać zobaczcie film jak to robią i zapiszcie się do biznesu na stronie: http://systemzarabiania.pl

W
W. Palczewski

Offe miało nas też uczyć oszczędzać i co z tego wyszło? !!!

PPK też będzie pobierał opłaty na uczy ma nie pracowników PPK

i bez względu na to czy będzie zysk czynie pracownicy będą

odczymywać wypłaty premie i podwyżki.

Ja wejdę w to jak każdy pracownik i każdy członek zarządu i rady nadzorczej funduszu będzie miał umowę na najniższą krajową a dopiero jak będą efekty- zyski duże to może i zarobić nawet kilka milionów zł.

Ja nie będę płacił na pasożytów w garniturach.

G
Gość

Ogłupiający tytuł art. rewolucja to by była gdyby zlikwidowano ZUS, a tak dalej będzie rabunek Polaków. I wszyscy na to patrzą i nikt nie przejawia najmniejszych odruchów obronnych. Jakiś czas temu rozmawiałem z 70-cio letnim właścicielem firmy i na szybkiego z grubsza wyliczyłem jemu na ile państwo co miesiąc go okrada a on na to … przecież państwo musi skądś brać pieniądze. A więc miałem do czynienia z idiotą, debilem, lemingiem, nie wiem jak takiego głąba nazwać. Typowa mentalność niewolnika. I takich "Polaków" jest bardzo dużo. Z reguły są to tzw. twardy elektorat jakiejś partii. Smutne, podzielone, ogłupione społeczeństwo nie potrafiące samodzielnie myśleć i wyciągać wniosków.

W
Wwww
23 grudnia, ‎12‎:‎34, uewa:

Należałam do OFE od początku. Przekazałam pieniądze z OFE do Zusu. Przeszłam na emeryturę i dostałam ją naliczoną 80 % po nowemu. Przepracowałam 42 lata. Bardzo dużo straciłam. Jak czytam o rozdawaniu pieniędzy na kolejne 500 plus, to przepraszam, ale trafia mnie przysłowiowy szlag. Po co pracować i zbierać na emeryturę, skoro i tak tych pieniędzy nie ma dla tych, którzy na nie zapracowani.

30 grudnia 2019, 16:24, Gość:

To i tak dobrze, według najnowszych prognoz ekonomistów za 8-10 lat wypłacą nie więcej jak 25%. A co będzie za 20lat ?. Amber Gold przy piramidzie ZUS to mały pryszczyk. I co im Polaczki zrobicie ?. Możecie Jarka, Donalda, Andriu, Bronka, Lecha, Olka i całą to pookrągłostołową ekipę cmoknąć w pompkę.

I to jest smutne że nie można tym osobom nnic zrobić. Zero odpowiedzialności są woje czyny.

A
Asdfg
31 grudnia 2019, 18:22, bulma:

No i w sumie dobrze zrobili z tym porządek,ja i tak mam zamiar oszczędzać w ppk .Ten program jest przejrzysty i wiadomo co będzie sie działo z moimi pieniędzmi. Podoba mi sie fakt ze będa dziedziczone i jak ktoś nie bedzie chciał to się wypisze.

Za parę lat zrobią z tych PPK to co zrobili z OFE. PPK nie jest w cale programem przejrzystym. Politycy przedstawiają tennprogram w ten sposób żeby społeczeństwo myślało tak jak Ty napisales to w swoim wkomentarzu .jak widać osiagneli swoj cel. PPK nie gwarantuje uzyskania zysków kapitałowych a osoba która powierzyła swoje pieniądze musi liczyć się z utratą części zainwestowanych środków. Tak jest napisane następnie rządowej dotyczącej PPK. Druga rzecz to sam zapłacisz składkę za pracodawce. Bo pracodawca pomniejszy twoje wynagrodzenie o tyle żeby sam nie musiał dopłacać do interesu. Ale o tym przekonasz się sam za jakiś czas kiedy pasek w wypłata nie będzie taki sam jak wcześniej. U mnie w dużej firmie od grudnia zlikwidowano premie wysokości 300zl. Poza tym poczytaj onoplatach związanych z prowadzeniem PPK przez fundusz który będzie opiekował się Twoimi pieniędzmi. Nie bądź naiwny myśląc że państwo zaopiekuje się Tobą na starość. Sam odkładaj i trzymaj rękę na swoich pieniądzach.

b
bulma

No i w sumie dobrze zrobili z tym porządek,ja i tak mam zamiar oszczędzać w ppk .Ten program jest przejrzysty i wiadomo co będzie sie działo z moimi pieniędzmi. Podoba mi sie fakt ze będa dziedziczone i jak ktoś nie bedzie chciał to się wypisze.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3